Wydarzenia

Akademia rośnie w siłę

2018-06-13 11:00:00
Już ponad 14 gmin współpracuje z Akademią Piłkarską WKS Śląsk Wrocław, by wspólnie wspierać się w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży. - Uważam, że my jako Śląsk Wrocław jesteśmy odpowiedzialni za rozwój lokalnych klubów i widzimy tutaj duże rezerwy. Zmieniamy to, a naszym podstawowym celem jest wprowadzenie piłkarzy z regionu do kadry I zespołu. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt chcemy podziękować za zaufanie - mówi szef szkolenia w akademii Arkadiusz Bator.
Projekt, który został zrealizowany z inicjatywy Śląska Wrocław, ruszył pod koniec marca i okazał się wielkim sukcesem. Stworzył on bowiem i ułatwił wielu podmiotom realne partnerstwo na wielu płaszczyznach z największym klubem na Dolnym Śląsku. WKS do współpracy zaprosił samorządy wraz z klubami piłkarskimi, które funkcjonują na ich terenie.

- Cieszymy się z tak pozytywnego odzewu. Zaangażowaliśmy się w ten projekt i teraz z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że było warto - zaznacza szef szkolenia w Akademii Śląska Arkadiusz Bator. - Uważam, że my jako Śląsk Wrocław jesteśmy odpowiedzialni za rozwój lokalnych klubów i widzimy tutaj duże rezerwy. Zmieniamy to i wszystko zmierza w dobrą stronę. Docelowo, patrząc na potencjał Dolnego Śląska, chcemy współpracować z około 25 klubami, które będą również wspomagane przez swoje samorządy. Jesteśmy blisko tej liczby, więc jesteśmy zadowoleni. W perspektywie czasu jest to bardzo dobre przedsięwzięcie, musimy o nie dbać i pielęgnować, a na pewno przyniesie wymierne korzyści - dodaje. Jako pierwsi współpracę zadeklarowały gminy a Wołów oraz Czernica, a na przestrzeni kilku miesięcy lista znacznie się powiększyła. Poniżej aktualna lista samorządów oraz klubów współpracujących z wrocławskim Śląskiem:

1. Gmina Twardogóra - Akademia Piłkarska Roberta Szczota Twardogóra
2. Gmina Otmuchów - MLKS Czarni Otmuchów
3. Gmina Międzybórz - AP Zenit Międzybórz
4. Gmina Bierutów - Widawa Bierutów, UKS Bierutów, LZS Solniki Małe
5. Gmina Sobótka - MLKS Zachód Sobótka, MKS Ślęża Sobótka
6. Gmina Siechnice - MKS Siechnice
7. Gmina Ząbkowice Śląskie - SP Orlik Ząbkowice Śląskie
8. Gmina Czernica - Akademia First Kick SM
9. Gmina Wołów - MKP Wołów
10. Gmina Syców - SKS Pogoń Syców
11. Gmina Kowary - Olimpia Kowary
12. Gmina Strzelin - KS Strzelinianka, UKS Feniks, Fundacja Młodzi Sportowcy
13. Gmina Przeworno - GUKS Młodzik Przeworno
14. Gmina Kąty Wrocławskie - UKS AP Bystrzyca Kąty Wrocławskie

 
Głównymi założeniami strategicznego porozumienia są wspólne działania na rzecz szkolenia dzieci i młodzieży. Ponadto jest to forma monitorowania zdolnych piłkarzy z regionu i już w najbliższym czasie wielu chłopców otrzyma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności w drużynach młodzieżowych akademii. 

- Nie chcemy sytuacji, w której zdolny chłopak ucieka nam, gdyż nie został przez nas zauważony - kontynuuje szef szkolenia. - Za chwilę będziemy zapraszać zawodników do nas i na pewno będziemy tego mocno pilnować. W ten sposób nie chcemy osłabiać innych klubów, a wręcz przeciwnie. Inwestujemy w zdolną młodzież, a każdy transfer jest odpowiednio zabezpieczony dla klubu macierzystego.
 
Trenerzy zaprzyjaźnionych klubów otrzymali materiały szkoleniowe akademii Śląska oraz systematycznie organizowane są dla nich warsztaty szkoleniowe oraz konferencje. Młodzi piłkarze z kolei zapraszani są na mecze I zespołu WKS-u na Stadionie Wrocław. 

- Na ten projekt trzeba patrzeć dwukierunkowo. Z jednej strony my dajemy coś od siebie. Chcemy wzmacniać lokalne kluby poprzez udostępnianie im ujednoliconego systemu szkolenia oraz wspieranie wiedzą i doświadczeniem trenerów, którzy pracują z młodzieżą z regionu. To ważne, by dzieci z Ząbkowic Śląskich, Sobótki czy Siechnic wiedziały, że tutaj Śląsk Wrocław jest naturalną ścieżką rozwoju. Z drugiej strony chcemy, by najzdolniejsi piłkarze z okolic Wrocławia trafiali do nas. Chcemy w dalszym ciągu ich rozwijać, a szkolenie zakończyć wprowadzeniem ich do kadry I zespołu - mówi Arkadiusz Bator.
 
W czwartek, 21 czerwca dla partnerskich klubów zorganizowany zostanie trening otwarty drużyny prowadzonej przez Tadeusza Pawłowskiego. Ponadto w planach jest wspólny turniej oraz treningi w zaprzyjaźnionych klubach z udziałem trenerów akademii. 
 
Projekt nadal trwa i niebawem będziemy informować o kolejnych podmiotach, które chcą rozpocząć współpracę ze Śląskiem Wrocław. Wszystkim już zaangażowanym - dziękujemy za zaufanie. 

Autor: Michał Krzyminski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również