Wydarzenia

Blecharz: Chcemy równać do europejskich akademii

2018-12-21 16:00:00
Piłkarze z zespołu U12 mają za sobą intensywny czas, w którym po raz pierwszy uczestniczyli w rozgrywkach ligowych. O ostatnim półroczu porozmawialiśmy z trenerem prowadzącym Mariuszem Blecharzem.
Pod względem szkoleniowym ostatnie półrocze w Waszym wykonaniu było ciekawe. Twoi piłkarze z gry turniejowej musieli przestawić się na rywalizację w rozgrywkach ligowych. Jak podsumujesz ten okres?
 
Mariusz Blecharz: Zagraliśmy łącznie czternaście spotkań w ośmio zespołowej lidze. Pierwsze siedem meczów potraktowaliśmy jako poligon doświadczalny. Chcieliśmy zobaczyć, jak chłopcy zareagują na nowe doświadczenie, jak się w tym wszystkim odnajdą oraz jak przeciwnicy będą grać przeciwko nam. My zawsze chcieliśmy narzucać swój styl gry i uczyć się rywalizacji ligowej. Początkowo dobre mecze przeplataliśmy słabszymi, natomiast w rundzie rewanżowej prezentowaliśmy się już znacznie lepiej i mogliśmy sobie pozwolić na odpowiednie reagowanie na zachowanie przeciwników. Przykładem jest mecz Zagłębiem Lubin z rocznika 2006, z którym zremisowaliśmy 0:0. W pierwszym meczu rywale wykorzystali nasze błędy, ale my na podstawie analizy własnej gry umieliśmy odpowiednio zareagować, czego efektem było urwanie punktów mocnemu przeciwnikowi. Ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce w lidze. Dla moich zawodników to nowe przeżycie, śledzili tabelę, komentowali wyniki i żyli rozgrywkami. Dla nas jednak najważniejszymi elementami było zachowanie swojego stylu gry i rozwój indywidualny piłkarzy.
 
Nad jakimi elementami piłkarskimi pracowaliście?
 
Mariusz Blecharz: Przede wszystkim staraliśmy się trzymać metodologii, która funkcjonuje w akademii. Graliśmy głównie ustawieniami 1-4-3-1 oraz 1-3-2-3, który jest bardziej ofensywny i który wpisuje się w naszą filozofię. W rundzie jesiennej chcieliśmy poznać ligę, przestawić się na grę na większym boisku, gdzie decyzji do podejmowania jest znacznie więcej. Zawodnicy muszą częściej podejmować pojedynki jeden na jeden, więcej podawać i pokonywać dłuższe odległości. To z kolei wymusza od naszych zawodników typowego piłkarskiego grania, na to czekaliśmy i tego też od nich wymagamy.
 
W lidze rywalizowaliście z o rok starszymi zawodnikami. Jak wyglądaliście na ich tle?
 
Mariusz Blecharz: Spotkania były dla nas bardzo wymagające szczególnie pod względem fizycznym, bo na tym etapie rok różnicy ma duże znaczenie. Jednak meczów dobrych piłkarsko, z których bylibyśmy zadowoleni pod względem szkoleniowym, nie było aż tak wiele. Dlatego staraliśmy się to niwelować mocnymi turniejami lub sparingami, z takimi drużynami jak choćby Sparta Praga. Chcemy cały czas konfrontować się z zachodnimi drużynami, żeby mieć przegląd, jak my wyglądamy na tle topowych europejskich zespołów. Myślę, że na ten moment nie ma kolosalnych różnic, więc idziemy w dobrym kierunku. Chcemy równać do najlepszych europejskich akademii, a niekoniecznie do tych z krajowego podwórka, bo to wpisuje się w naszą filozofię.
Autor: Michał Krzyminski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również