Wydarzenia

Derbowa niedziela

2021-08-29 09:00:00
W 6. kolejce PKO Ekstraklasy czekają nas derby Dolnego Śląska. Trójkolorowi powalczą o drugie zwycięstwo w sezonie w wyjazdowym meczu z Zagłębiem Lubin.
Trójkolorowi zapracowali sobie w tym sezonie na tytuł specjalistów od remisów. Na pięć ligowych spotkań cztery zakończyły się właśnie podziałem punktów. W poprzedniej kolejce długo wydawało się, że wrocławianie poniosą pierwszą porażkę w lidze. W meczu z Gliwicach Piast długo prowadził 1:0, ale Śląsk odwrócił losy meczu w doliczonym czasie gry i doprowadził do wyrównania. - Zdajemy sobie sprawę, że wśród kibiców jest pewien niesmak. Dobrze weszliśmy w sezon grając w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Było sporo meczów, ale stać nas na grę, która zapewni więcej punktów niż w ostatnim czasie. Wydaje mi się, że trafił się moment przestoju. Pojawiła się seria remisów, ale jestem przekonany, że idziemy do przodu i zaczniemy punktować bardziej regularnie - mówił Bartłomiej Pawłowski na przedmeczowej konferencji prasowej.

Zagłębie nie może zaliczyć poprzedniej kolejki do udanych. Lubinianie przegrali w Płocku z Wisłą aż 0:4. Mecz co prawda toczył się w bardzo, deszczowych trudnych warunkach i murawa nie pozwalała na składną grę, jednak taka porażka musi dawać do myślenia. Zagłębie ma obecnie na koncie sześć punktów i zajmuje 16. miejsce w tabeli, ale ma do rozegrania mecz zaległy. - Każdy mecz jest sens analizować - również ten w specyficznych warunkach jakie miały miejsce w spotkaniu Zagłębia z Wisłą Płock. To spotkanie nie oddaje potencjału i siły Zagłębia. Mieliśmy już jedną odprawę dotyczącą Zagłębia, będziemy mieć jeszcze kolejną. Czego się spodziewamy? Pierwszy raz zagram, jako trener Śląska, mecz derbowy na wyjeździe. W związku z tym spodziewam się większej liczby wrogo nastawionych do naszej drużyny kibiców, ale to nie może w żaden sposób wpłynąć na nasz zespół. Mamy odpowiedzieć agresją, determinacją, ale i grą w piłkę. Jedziemy tam po to, by wygrać, otwarcie to mówimy. Chcemy wygrywać, żeby piąć się w tabeli - mówił Jacek Magiera na przedmeczowej konferencji prasowej.

Po pięciu pierwszych kolejkach w ligowej tabeli jest bardzo ciasno. Jedno zwycięstwo może sprawić, że ze strefy spadkowej powędruje się w okolice miejsc gwarantujących grę w europejskich pucharach. Śląsk zgromadził do tej pory zaledwie punkt więcej od Zagłębia, a jest obecnie aż o siedem pozycji wyżej w tabeli (na ósmym miejscu).

W poprzednim sezonie derby Dolnego Śląska były bardzo wyrównane. Zarówno w Lubinie, jak i we Wrocławiu walka o punkty ważyła się do ostatnich minut. Na Stadionie Wrocław padł remis 0:0, natomiast u siebie Zagłębie wygrało 2:1, dzięki bramce w doliczonym czasie gry. 

Stadion w Lubinie to w ostatnich latach miejsce przeklęte dla wrocławian. Po raz ostatni Śląsk wygrał tam 6 listopada 2011 roku. Od tamtej pory sześciokrotnie zwyciężali lubinianie, a trzy razy padał remis. Od 2017 roku każdy derbowy mecz w Lubinie kończył się zwycięstwem gospodarzy.

Początek spotkania Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław o godz. 15:00. Transmisja w Canal+ Sport. Na naszej stronie internetowej przeprowadzimy tekstową relację live.

Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również