Wydarzenia

Drużyny piłki nożnej jedenastoosobowej w Akademii

2020-06-22 18:50:00
Po przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 zawodnicy Akademii Śląska wrócili do treningów i przygotowań do nadchodzących rozgrywek. W związku ze zmianami na stanowiskach pierwszych szkoleniowców prezentujemy zestawienie drużyn piłki nożnej jedenastoosobowej wraz z głównymi założeniami dotyczącymi ich rozwoju, kierunku szkolenia i pracy z młodzieżą w nowym sezonie.
- Chcemy kontynuować i poszerzać bardzo dobrą współpracę pomiędzy poszczególnymi sztabami szkoleniowymi: od pierwszego zespołu i rezerw, przez rezerwy i juniorów starszych, po kolejne drużyny z młodszych roczników. Jednym z pierwszych efektów tej kooperacji jest wywalczenie przez drugą drużynę awansu na szczebel centralny, a także włączenie kolejnych zawodników do treningów pierwszego zespołu. Ponadto piłkarze Akademii Śląska w ramach specjalnego projektu „Future Team” są dodatkowo monitorowani pod kątem szkoleniowym (indywidualizacja obciążeń, wideoanaliza, trening pozycyjny, trening mentalny), w celu jak najlepszego przygotowania do wymagań stawianych w piłce seniorskiej - podkreśla Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska Wrocław.


Drużyny piłki nożnej jedenastoosobowej w Akademii WKS Śląsk Wrocław w sezonie 2020/21

Śląsk II Wrocław - II liga - trenerzy Piotr Jawny, Marcin Dymkowski
Śląsk Wrocław U18 - CLJ U18 - trener Krzysztof Wołczek
Śląsk Wrocław U17 - CLJ U17 - trener Radosław Bella
Śląsk Wrocław U16 - DLJM - trener Tomasz Kosztowniak
Śląsk Wrocław U15 - CLJ U15 - trener Bartosz Siemiński
Śląsk Wrocław U14 - DLT - trener Mariusz BlecharzSztab szkoleniowy Akademii Śląska zasilił Bartosz Siemiński (trener UEFA A), który przejmie zespół U15. Na bogate doświadczenie trenera Siemińskiego w piłce młodzieżowej składa się m.in. prowadzenie reprezentacji Lubuskiego ZPN, drużyny U17 Falubazu Zielona Góra, a także koordynowanie projektu Akademii Młodych Orłów PZPN w Zielonej Górze. Bartosz Siemiński odpowiadał także z ramienia PZPN-u za skauting i ocenę uzdolnionych zawodników z województwa lubuskiego pod kątem gry w młodzieżowych reprezentacjach Polski.

- Naszym podstawowym założeniem jest połączenie kształcenia sportowego z edukacją szkolną. Realizujemy to od pewnego czasu w ramach ścisłej współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego „Junior”, natomiast od nowego sezonu wcielamy w życie model, w którym trenerzy najstarszych grup zdecydowanie zwiększą swoją dyspozycyjność w zakresie pracy w klubie. To kolejny krok w kierunku profesjonalizacji szkolenia, poprzez zwiększenie obciążeń (7 treningów w tygodniu + mecz) i wykorzystanie nowych technologii (m.in. monitoring zajęć z użyciem drona i trzech nowych kamer) do analizy postępów zawodników. Po raz pierwszy w Akademii Śląska pracować będzie dziewięciu zawodowych trenerów, którzy w ramach wspólnego projektu połączą zajęcia w SMS-ie z pracą w klubie – podkreśla Krzysztof Paluszek.

Skoordynowanie treningów piłkarskich oraz ogólnorozwojowych (akrobatyka, judo, lekkoatletyka, zespołowe gry sportowe) z lekcjami w szkole jest szczególnie istotne dla wyróżniających się graczy. – Wyznaczając indywidualną ścieżkę rozwoju każdego piłkarza, często decydujemy się na przesunięcia najbardziej uzdolnionych zawodników do starszych grup. Współpraca akademii ze szkołą pozwala stworzyć im możliwość uczestnictwa w zajęciach bez zaburzania cyklów treningowych – tłumaczy Leszek Dulat, koordynator ds. sportowych Akademii Śląska.

System klas sportowych stworzony został również z myślą o nieco młodszych zawodnikach. Adepci futbolu, którzy na co dzień kształcą się poza stolicą Dolnego Śląska, nie będą jednak na straconej pozycji. - Stale obserwujemy także poczynania uzdolnionych dzieci z regionu, których wiek nie pozwala jeszcze na przeprowadzkę do internatu. Przygotowaliśmy dla nich specjalny harmonogram popołudniowych zajęć, aby obecność w macierzystej szkole nie była przyczyną rezygnacji z treningów – wyjaśnia Józef Klepek, szef skautingu, koordynujący proces selekcji w akademii wrocławskiego klubu.  

Informacje dotyczące zmian na stanowiskach trenerów w młodszych rocznikach podane zostaną w oddzielnym komunikacie.
Autor: Biuro Prasowe, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również