Wydarzenia

Grajmy Razem o Życie dla Innych! Kibice Śląska Wrocław zmieniają świat na lepszy

2016-10-20 12:00:00
Podczas 13. kolejki LOTTO Ekstraklasy w meczu z Cracovią każdy kibic chcący pomóc chorym na nowotwory krwi, będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS.
Wolontariusze Fundacji DKMS będą czekać na kibiców przy stanowiskach rejestracyjnych na Stadionie Wrocław 22 października 2016 r. Kiedy podczas meczu Lotto Ekstraklasy z Cracovią, sportowe emocje sięgną zenitu, kibice niech pamiętają, że jednocześnie mogą zagrać swój mecz życia- o życie dla innych,  wtedy świat zmieni się na lepszy. 

W Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla
potrzebującej osoby! Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów otencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest w najlepszym wypadku jak 1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby!

Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrejkondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygenyHLA). Przeszczepienie     krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność   tkankowa pomiędzy potencjalnym Dawcą a Pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.
O Fundacji DKMS:
 
Fundacja DKMS to największy ośrodek dawców szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 953 000 (stan na sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, spośród których 3 345 (stan na sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie

Zobacz również