Wydarzenia

Lavička: Śląsk ma duży potencjał

2019-01-04 15:00:00
Na konferencji prasowej na Stadionie Wrocław oficjalnie został zaprezentowany nowy trener Śląska Wrocław. - To dla mnie zaszczyt zostać częścią nowego projektu w klubie o tak bogatej historii - powiedział Vitezslav Lavička.
Vitezslav Lavička: Pragnę wszystkich powitać i podziękować Śląskowi za przedstawioną ofertę. Szczerze chciałbym powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt zostać częścią nowego projektu klubu, o tak bogatej historii. Wiem też, że Śląsk ma świetnych kibiców. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że obecnie drużyna znajduje się w niełatwej sytuacji. Ten klub i zespół mają potencjał, by zajmować wyższe miejsce w tabeli i wierzę, że dzięki wspólnej, wytężonej pracy, uda się to osiągnąć.

Przyjechałem tutaj ze Zdeńkiem Svobodą z którym znam się od wielu lat i mam bardzo dobre doświadczenia ze wspólnej pracy. Oczywiście nie będziemy pracować i wprowadzać zmian tylko we dwójkę. Chcemy, by wszyscy ludzie Śląska współpracowali i starali się, by drużyna poszła w górę. Proszę kibiców, by również się do tego przyczynili, dopingiem i wsparciem drużyny.

Prawdą jest, że oprócz Śląska prowadziłem rozmowy z Zagłębiem Lubin. Ucieszyłem się z zainteresowania Zagłębia, ale kiedy poznałem projekt, który jest wdrażany w Śląsku, to stanowiło dla mnie ostateczny bodziec do podjęcia decyzji. Chcę podziękować zarządowi Zagłębia za prowadzone rozmowy.

Przychodząc do Śląska, poznawałem nie tylko klub, ale i kadrę drużyny. Prowadziłem rozmowy z dyrektorem sportowym oraz z prezesem. Przyjąłem zaproszenie, by obejrzeć mecz Śląska z Koroną, żeby mieć obraz aktualnej gry WKS-u. Znam sytuację Śląska, drużyna jest w niskich rejonach tabeli, ale słyszałem i wiem to po analizie składu, że ten zespół ma potencjał, by był coraz lepszy. Od pierwszego dnia wspólnych treningów zaczynamy pracować nad tym, by drużyna się rozwijała i osiągała dobre wyniki.

Jestem typem trenera, który lubi duże wyzwania. Dlatego oferta ze Śląska nie była dla mnie podrzędna, wręcz przeciwnie. Prawdą jest, że zespoły, które prowadziłem, grały zwykle o tytuł mistrzowski, plasowały się w wyższych rejonach tabeli. Ale mam ambicję i entuzjazm, by z pozostałymi ludźmi w Śląsku podnieść drużynę i wyniki. Z moich doświadczeń wynika, że sukcesu nie osiągnie się bez współpracy i dyscypliny.

 
Zdeněk Svoboda (II trener) oraz Vitezslav Lavička (I szkoleniowiec)


Nie można ocenić drużyny po jednym meczu, nie zrobię tego po obejrzeniu spotkania z Koroną. Ale to był jeden element całościowego obrazu drużyny i klubu, który poznałem przed objęciem funkcji trenera. Zobaczyłem drużynę na żywo, a to ważne. Będziemy analizowali skład i stopniowo uzupełniali go w pewnych miejscach, jeśli uznamy to za potrzebne. Dla mnie najważniejsze jest jednak, by poznać tych graczy, których mam w kadrze, pokazać im swoją wizję i oczekiwania. Od każdego zawodnika będzie zależeć, czy wykorzysta swoją szansę.
 
Gdy prowadziłem reprezentację Czech U-21 śledziłem oczywiście czeską ligę, ale również polską. Mam wielki szacunek do polskiego futbolu. Macie dobrych piłkarzy. A gdy miałem możliwość prowadzić kadrę U21 podczas Mistrzostw Europy w Polsce byłem pod dużym wrażeniem organizacji i infrastruktury.

Z dyrektorem Sztylką i prezesem Waśniewskim rozmawialiśmy również na temat kapitana drużyny. Wiem, że przed meczem z Koroną była zmiana. Teraz mamy kilka tygodni przygotowań, by móc poznać drużynę, porozmawiać z graczami i wysłuchać ich zdania. Po moich doświadczeniach z poprzednich klubów mam taki styl, że kapitana mianuję ja jako pierwszy trener, po konsultacji z resztą sztabu, drużyny i zarządu klubu.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również