Wydarzenia

Misja Gdynia

2020-06-07 09:00:00
W 28. kolejce PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław uda się na swój pierwszy wyjazd po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Trójkolorowi zmierzą się z Arką Gdynia, a ewentualne zwycięstwo będzie miało kluczowe znaczenie dla układu tabeli.
Mecz w Gdyni będzie starciem zespołów z dwóch końców tabeli. Trójkolorowi przed rozpoczęciem kolejki znajdowali się na trzecim miejscu z dorobkiem 43 punktów, natomiast Arkę czeka trudna walka o utrzymanie, ponieważ zespół z Trójmiasta zgromadził do tej pory 25 punktów i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Strata do bezpiecznej pozycji wynosi 6 punktów, więc dla gospodarzy dzisiejszego spotkania każde zwycięstwo jest obecnie na wagę złota.  

Jeśli wyniki dzisiejszych spotkań ułożą się po myśli wrocławian, to już dziś Trójkolorowi mogą zapewnić sobie grę w górnej ósemce. Żeby tak się stało, muszą się spełnić dwa warunki. Najpierw, Raków Częstochowa musi zgubić punkty w meczu z ŁKS-em Łódź, a następnie Śląsk musi zwyciężyć w Gdyni. Jeśli oba te warunki się spełnią, żaden zespół nie będzie miał już nawet matematycznych szans na wyrzucenie Śląska z górnej ósemki. 

Mimo niskiej pozycji w tabeli, Arka z pewnością nie będzie łatwym rywalem. W trakcie przerwy od ligowego grania w klubie doszło do wielu zmian. Między innymi była to zmiana na ławce trenerskiej. Nowym szkoleniowcem gdynian został Ireneusz Mamrot, który wcześniej z powodzeniem prowadził Jagiellonię Białystok. Teraz jego celem jest przywrócenie spokoju w Arce i walka o utrzymanie. - Zmiana trenera w Arce to bez wątpienia pozytywna rzecz dla całego klubu. Trener Mamrot wykonywał dobrą pracę w poprzednim klubie, a teraz wniósł do Arki dobrą energię. Ich styl gry różni się od tego, który prezentowali wcześniej. Byli bardziej wycofani i szukali okazji, by szybko przejść do ataku - mówił trener Vitezslav Lavička na przedmeczowej konferencji prasowej.

Powrót do ligowej rzeczywistości po długiej przerwie nie był najłatwiejszy zarówno dla Śląska, jak i dla Arki. Wrocławianie w ostatnich minutach zdobyli bramkę dającą punkt w meczu z Rakowem Częstochowa, natomiast gdynianie mimo strzelenia aż trzech goli w wyjazdowym spotkaniu z Lechią Gdańsk, przegrali 3:4 i wrócili do domu bez punktów. - Robiliśmy analizę meczu z Rakowem. Było tam dużo dobrych rzeczy, ale były też rzeczy, które wymagają poprawy. Pojedynki główkowe przeciwko wysokim zawodnikom Rakowa nie były łatwe. Nie wszystko nam się udało, straciliśmy bramkę po strzale głową, ale zrobiliśmy już analizę i ten mecz jest już historią - dodaje trener Lavička.

Zespoły zmierzyły się ze sobą w tym sezonie 27 października. Wówczas w meczu 13. kolejki Śląsk zwyciężył 2:1 po golach Michała Chrapka i Erika Exposito. Początek dzisiejszego spotkania o godzinie 15:00. Na naszej stronie internetowej będzie można śledzić tekstową relację live z Gdyni.
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również