Wydarzenia

Odczarować klątwę Górnika

2020-02-19 10:20:00
W 23. kolejce spotkań PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław podejmie Górnika Zabrze. Podopieczni Vitezslava Lavicki powalczą nie tylko o pierwsze zwycięstwo na wiosnę, ale też przełamanie fatalnej serii spotkań z Górnikiem, którego ostatni raz pokonali… w sierpniu 2014 roku.
Po 22 ligowych kolejkach Śląsk cały czas zajmuje bardzo wysokie, 4. miejsce tabeli, ale przewaga nad „grupą pościgową”, która też marzy o eliminacjach do Ligi Europy, stopniowo maleje. Aktualnie wrocławianie mają jedynie 2 punkty więcej od Lecha Poznań, Lechii Gdańsk i Piasta Gliwice, a to przede wszystkim efekt tego, że przełom 2019 i 2020 roku to nie jest najlepszy okres dla naszej drużyny. Z drugiej strony, przewaga nad zespołami z miejsc 9-16 wzrosła z 4 do 6 punktów.

Poprzednie zwycięstwo w Ekstraklasie odnieśliśmy stosunkowo dawno, bo jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy na wyjeździe pokonaliśmy 3:0 Piasta Gliwice i była to nasza 5. wygrana z rzędu. Niestety później przyszła kolejna trwająca 5 spotkań seria – tym razem jednak ta bez triumfu, która niespodziewanie przeciągnęła się aż do teraz.

LICZBA RZUTÓW ROŻNYCH:

Powyżej 10.5 – 2.08
Poniżej 10.5 – 1.66

Trzeba jednak przyznać, że w tym czasie podopieczni Vitezslava Lavicki nie mieli łatwego zadania. Mierzyli się bowiem kolejno z Legią Warszawa, Lechem Poznań, Cracovią, a już w tym roku z Lechią Gdańsk i Pogonią Szczecin. Czyli z trzema najpoważniejszymi kandydatami do mistrzostwa i dwiema ekipami walczącymi o europejskie puchary.

Więc przynajmniej teoretycznie teraz wrocławian czeka dużo łatwiejsza przeprawa. Na własnym boisku zmierzą się bowiem z Górnikiem Zabrze, który przed 23. kolejką zajmował 12. pozycję w tabeli. Rywal plasuje się więc niżej od poprzednich przeciwników Śląska, ale jednocześnie jest dla naszej drużyny niezwykle niewygodny. Wystarczy spojrzeć na bilans poprzednich starć tych zespołów, by dojść do wniosku, że na wrocławian w starciach z Górnikiem ktoś rzucił klątwę.

Ostatnie zwycięstwo nad tym rywalem to czasy dość zamierzchłe, bo miało ono miejsce… 30 sierpnia 2014 roku! Warto dodać, że sezon 2014/2015 był jednocześnie ostatnim, kiedy Śląskowi udało się zakwalifikować do grupy mistrzowskiej, a później zająć 4. miejsce i awansować do eliminacji Ligi Europy.

BRAMKI:

Gol w pierwszej połowie: TAK (1.40) – NIE (2.70)
Gol w drugiej połowie: TAK (1.24) – NIE (3.65)
Gole w obu połowach: TAK (1.79) – NIE (1.91)

Od tamtej pory rozegraliśmy z Górnikiem 11 spotkań, z których rywale wygrali 4, a aż 7 kończyło się remisami – w pierwszym starciu tego sezonu obie drużyny też podzieliły się punktami (0:0). Zabrzanie będą więc z pewnością trudnym przeciwnikiem, szczególnie, że całkiem przyzwoicie zaczęli rundę wiosenną. Po remisie z Koroną Kielce w ostatniej kolejce pokonali Arkę Gdynia, a licząc końcówkę 2019 roku są niepokonani od 3 meczów.

Choć Śląsk nie ma szczęścia do Górnika, to każda seria kiedyś się kończy. I jeśli ewentualne zwycięstwo miałoby być sygnałem, że – podobnie jak w sezonie 2014/2015 – znów awansujemy do grupy mistrzowskiej i powalczymy o puchary, to trzeba zrobić wszystko, by te 3 punkty zgarnąć. I nikt nie powinien mieć wątpliwości, że wrocławian na tą wygraną stać.

KURSY NOBLE BET:

Śląsk Wrocław – 1.93
Remis – 3.22
Górnik Zabrze – 3.99

Zobacz również