Wydarzenia

Setka trenera Pawłowskiego

2015-11-07 08:00:00
Spotkanie z Cracovią było dla Tadeusza Pawłowskiego setnym, w którym zasiadł na ławce trenerskiej Śląska Wrocław. Naszemu szkoleniowcowi gratulujemy fantastycznego, choć ze względu na wynik - smutnego jubileuszu.

Na sto meczów w trenerskiej karierze Tadeusza Pawłowskiego w Śląsku Wrocław składa się 40 zwycięstw, 32 remisy i 28 porażek. Po raz pierwszy były legendarny napastnik WKS-u poprowadził nasz zespół z ławki w nieszczęśliwym, spadkowym sezonie 1992/93 - debiutował w roli trenera w spotkaniu z Legią Warszawa. Pomimo relegacji do niższej klasy rozgrywkowej zielono-biało-czerwoni dzielnie radzili sobie w tamtym czasie w Pucharze Polski docierając aż do półfinału rozgrywek. W ówczesnej I lidze i krajowym pucharze pod wodzą Pawłowskiego zespół rozegrał 23 spotkania notując 9 zwycięstw, 4 remisy i 10 porażek. 

 

Okazalsze pod względem osiąganych wyników okazało się drugie podejście Tadeusza Pawłowskiego do prowadzenia Śląska Wrocław. Ciągle najlepszy strzelec Wojskowych w najwyższej klasie rozgrywkowej ponownie usiadł na ławce trenerskiej WKS-u w sezonie 2013/14 i z miejsca sprawił, że Wrocław stał się twierdzą nie do zdobycia. Pod jego wodzą zielono-biało-czerwoni przez rok nie dali się pokonać na własnym obiekcie, w zdawało się już straconej kampanii zdołali wygrać „grupę spadkową” Ekstraklasy, a sezon później zająć ostatecznie 4. miejsce w tabeli. To dało drużynie Pawłowskiego przepustki do europejskich pucharów, w których rywalizowała ona ze słoweńskim NK Celje i szwedzkim IFK Goeteborg, a samemu trenerowi pozwoliło zostać pierwszą osobą w historii Śląska Wrocław, która w rozgrywkach międzynarodowych wystąpiła jako piłkarz i trener.

 

Bilans tego czasu trenerskiego panowania Tadeusza Pawłowskiego to 77 meczów: 31 wygrane, 28 remisów i 18 porażek; 102 goli zdobytych i 84 bramki stracone. Dobre wyniki osiągane przez obecnego szkoleniowca WKS-u nie przeszły bez echa w środowisku sportowym. Tadeusz Pawłowski na początku 2015 roku został uznany za najlepszego szkoleniowca na Dolnym Śląsku w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wrocławską”, a także za „Trenera Roku 2014” przez  „Piłkę Nożną”. Wyróżnienie od prestiżowego tygodnika było pierwszym w historii zdobytym przez aktualnego trenera Śląska Wrocław i jeszcze dosadniej ugruntowało status Pawłowskiego jako legendy zielono-biało-czerwonych.

 

225 meczów w barwach WKS-u i 65 zdobytych goli - to bilans Tadeusza Pawłowskiego jako zawodnika. Obecnie gracz zwany niegdyś „Pawłem” spełnia swe szkoleniowe marzenia z ławki trenerskiej Śląska. Jego licznik spotkań dobił już do setki, a my życzymy, by stał się przynajmniej tak okazały jak ten z czasów zawodniczej kariery.

 

Trenerze, dziękujemy za każdy z tych stu meczów i życzymy powodzenia w kolejnych!

Autor: Mateusz Kondrat, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również