Wydarzenia

Sezon w liczbach

2019-06-11 10:00:00
Od zakończenia sezonu LOTTO Ekstraklasy minęło już trochę czasu. Zanim na dobre ruszą przygotowania do nowego, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądały poprzednie rozgrywki w wykonaniu Śląska Wrocław w liczbach.
0 – W piętnastu przypadkach, gdy Śląsk jako pierwszy tracił bramkę, ani razu nie zdołał odwrócić losów meczu. Zaliczył jeden remis i poniósł aż czternaście porażek. Dwudziestokrotnie wrocławianie jako pierwsi strzelali gola. Dwanaście razy skutkowało to zdobyciem trzech punktów.

1 – najwyższa pozycja Śląska w ligowej tabeli. WKS był liderem po 1 kolejce (ex aequo z Zagłębiem Lubin) i zwycięstwie z Cracovią 3:1.

4 – najszybszy gol strzelony przez Śląsk padł w 4. minucie.  Stało się to w spotkaniu z Górnikiem Zabrze. Autorem bramki z rzutu karnego był Marcin Robak.

5 – Najdłuższa seria meczów bez porażki przydarzyła się WKS-owi w najważniejszym momencie, kiedy walczył o utrzymanie. Od porażki w 32. kolejce z Górnikiem Zabrze (1:2), wrocławianie nie przegrali już do końca sezonu, notując cztery zwycięstwa i jeden remis.

6 – sobota nie była szczęśliwa dla wrocławian. Wychodząc na boisko tego dnia, WKS przegrał sześć razy – więcej niż w jakikolwiek inny dzień tygodnia. W sobotę Śląsk rozegrał też najwięcej meczów w sezonie – dwanaście.

7 – najdłuższa seria bez zwycięstwa, która przydarzała się dwukrotnie. Najpierw WKS nie wygrał ani jednego meczu od drugiej do ósmej kolejki. Następnie nie potrafił zdobyć trzech punktów w okresie od czternastej do dwudziestej kolejki.

9 – Michał Chrapek uzbierał w tym sezonie dziewięć żółtych kartek – najwięcej ze wszystkich piłkarzy Śląska.

10 – tyle czystych kont zachował WKS. Pod tym względem wrocławianie wypadli zdecydowanie lepiej w rundzie wiosennej, w której ta sztuka udała się siedem razy.

11 – Robert Pich wykreował jedenaście sytuacji dla swoich kolegów. Jest to najlepszy wynik w zespole.

12 – tyle razy Śląsk prowadził do przerwy. W siedmiu przypadkach kończyło się to zwycięstwami, trzy razy kończyło się remisem, a dwukrotnie wrocławianie przegrywali

13,30 – średnia liczba strzałów na mecz oddawana przez piłkarzy Śląska. Średnia liczba strzałów celnych wyniosła 4,24.

17 – liczba meczów rozegranych przez Śląsk, gdy trenerem był Vitezslav Lavicka. Pod wodzą czeskiego szkoleniowca WKS wygrał osiem spotkań, dwa zremisował i siedem przegrał.

18 – Marcin Robak z dorobkiem osiemnastu bramek był w ubiegłym sezonie najlepszym strzelcem Śląska. Przypadł mu również tytuł najskuteczniejszego Polaka całej ligi. W walce o koronę króla strzelców okazał się gorszy jedynie od Igora Angulo z Górnika Zabrze, który zdobył 24 bramki. 

20 – Piłkarze Śląska byli najskuteczniejsi w dwóch kwadransach. Od 1 do 15 minuty i od 45 do 60 minuty. Łącznie strzelili w tym czasie 20 goli (po 10 w każdym kwadransie).

40,8 – największy procentowy udział zawodnika Śląska (Marcina Robaka) w golach drużyny.

43 -  liczba bramek stracona przez Śląsk w tym sezonie ligowym. Tylko cztery zespoły mogą się pochwalić mniejszą liczbą straconych goli.
 
47 – średni procent posiadania piłki na mecz przez piłkarzy Śląska.

52 – liczba punktów, jakie miałby na koniec sezonu Śląsk, gdyby słupki i poprzeczki liczono jako gole. WKS zająłby wtedy szóste miejsce w lidze.

883 – łączna liczba minut, w trakcie których Śląsk był na prowadzeniu.

3150 – jest to rekord minut spędzonych na boisku w ubiegłym sezonie. Dzierżą go Jakub Słowik oraz Wojciech Golla.

9064 – średnia frekwencja w tym sezonie na Stadionie Wrocław.
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również