Wydarzenia

Śląsk z nową drużyną piłki kobiet

2021-03-17 14:30:00
Śląsk Wrocław stawia na rozwój piłki nożnej kobiet. W strukturach klubu powstanie nowa drużyna, która ma stanowić pomost pomiędzy juniorskim, a zawodowym futbolem na najwyższym poziomie. Opiekę nad nowopowstałym zespołem U17 przejmie Patrycja Falborska, była reprezentantka Polski i zawodniczka AZS-u Wrocław.
Władze klubu zdecydowały o kolejnym kroku mającym na celu rozszerzenie projektu kobiecej piłki nożnej we Wrocławiu. W Śląsku powstanie żeńska drużyna do lat 17, której założeniem jest zebranie w klubie najlepszych młodych zawodniczek z Dolnego Śląska.
 
- Chcemy od razu awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli Centralnej Ligi Juniorek. Żeby tak się stało, musimy zwyciężyć w barażach, w których wystąpimy z piłkarkami już obecnymi w klubie. Chcemy dać perspektywę rozwoju zawodniczkom - głównie z Dolnego Śląska, ale oczywiście nie tylko. To bardzo cenne, że poza grą na najwyższym poziomie juniorskim mogą dostać szansę, aby w bardzo młodym wieku zacząć występować w Ekstralidze - zaznacza Patrycja Falborska, trenerka, która poprowadzi młodzieżowy zespół WKS-u.
 
Patrycja Falborska posiada duże doświadczenie - zarówno zawodnicze, jak i trenerskie. Na swoim koncie ma występy w każdej z juniorskich reprezentacji Polski, grała również w pierwszej kadrze narodowej w futsalu. Poza tym, regularnie występowała w Ekstralidze, m.in. w Olimpii Szczecin czy AZS-ie Wrocław. Karierę zakończyła w wieku dwudziestu lat, by w pełni skupić się na zawodzie trenerki. Warto podkreślić, że pracą szkoleniową interesowała się jeszcze jako zawodniczka.
 
Nowa trenerka Śląska pracowała m.in. w Ślęzie Wrocław, gdzie prowadziła drużynę do lat 13 i wywalczyła z nią brązowy medal w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Prowadziła również treningi indywidualne w Coerver Coaching, przy okazji będąc trenerką mentalną w zespołach innych dyscyplin sportowych. Patrycja Falborska - poza ukończeniem Akademii Wychowania Fizycznego, studiowała również psychologię. W związku z tym w ofercie treningowej Akademii pojawią się zajęcia z treningu mentalnego i indywidualnego również dla dziewcząt.
 
Trenerka już rozpoczęła działania. Pierwszym krokiem do stworzenia zespołu będzie wyselekcjonowanie i zgranie zawodniczek, które już teraz są zrzeszone w strukturach klubu. Po wywalczeniu awansu do Centralnej Ligi Juniorek, Śląsk rozpocznie także proces pozyskiwania nowych, młodych, utalentowanych piłkarek.

Autor: Maciej Fedorczuk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również