Wydarzenia

Svoboda: Miks kondycyjno-piłkarski

2019-06-24 12:00:00
O początku przygotowań, różnicach między treningami we Wrocławiu, a na obozie oraz indywidualnej pracy piłkarzy - u progu drugiego tygodnia przygotowań porozmawialiśmy ze Zdenkiem Svobodą, drugim trenerem Śląska Wrocław.
Za piłkarzami Śląska pierwszy tydzień przygotowań do nowego sezonu. Powrót do treningów nigdy nie należy do łatwych, ale trenerzy postarali się, by przejście z urlopu do ciężkiej pracy przeszło jak najbardziej płynnie. - Przerwa urlopowa trwała dość długo i istotna była również indywidualna praca piłkarzy. Każdy otrzymał rozpiskę z ćwiczeniami do wykonywania. To bardzo potrzebne, by po dwóch tygodniach odpoczynku stopniowo wracać na wysokie obroty. Dzięki temu, gdy zaczynamy wspólne treningi całą drużyną, zawodnicy są już na to gotowi, ich organizmy nie przeżywają szoku. Dla nich to nic trudnego, bo przecież mło kto przez cztery tygodnie mógłby leżeć do góry brzuchem, nawet nie będąc sportowcem - mówi Zdeněk Svoboda, drugi trener Śląska Wrocław.

- Początkowe dni były wprowadzające, ale już w pierwszym tygodniu zrobiliśmy kilka treningów kondycyjnych, parę piłkarskich. A do tego sparing, który wygraliśmy. Pierwszy tydzień przygotowań był więc udany - podsumowuje Svoboda. WKS pokonał Odrę Opole 2:1 (bramki Chrapka i Picha) i choć nie zaprezentował się olśniewająco, można było być zadowolonym z postawy zespołu. - Jesteśmy zadowoleni z tego sparingu. Było jednak widać, że dla zawodników to pierwszy mecz w okresie przygotowawczym. Były w tym spotkaniu dobre rzeczy, ale były też i błędy, które będziemy analizować w nadchodzącym tygodniu. Ten mecz dał nam wiele informacji - komentował po ostatnim gwizdku Vitezslav Lavička.Właśnie analiza spotkania z Odrą jest jednym z pierwszych punktów w planie wrocławian na drugi tydzień przygotowań. W nim na zawodników czeka sporo treningów, kolejny sparing, a na koniec - wyjazd na obóz do Słowenii. - W niektóre dni mamy zaplanowane nawet po dwa treningi, tak jak dziś. Przedpołudniem są to zajęcia bardziej kondycyjne, siłowe, a popołudniu organizujemy więcej ćwiczeń z piłką. I tak będzie to wyglądać aż do czwartku, który poświęcimy na taktykę przed piątkowym sparingiem. Najpóźniej po meczu zdecydujemy, jaka kadra pojedzie na obóz przygotowawczy. Prawdopodobnie będzie to 23 zawodników z pola plus trzech bramkarzy - tak jak to było na zimowym obozie w Turcji - omawia Zdeněk Svoboda. Gdy piłkarze trenują na Oporowskiej dwa razy dziennie, spotykają się również w klubie na wspólnym obiedzie.

Po dwóch tygodniach pracy we Wrocławiu drużyna WKS-u uda się na 10-dniowy obóz przygotowawczy do słoweńskiej Rogli. Wówczas treningi będą już wyglądać nieco inaczej. - We Wrocławiu więcej pracujemy nad kondycją, wydolnością. Robimy taki miks, bo dokładamy też treningi piłkarskie, ale na razie więcej jest zajęć fizycznych. Podczas obozu skupimy się bardziej na taktyce i typowo piłkarskich zajęciach, stałych fragmentach, schematach ustawień i tak dalej - kończy trener Svoboda. Obóz potrwa w dniach 30 czerwca-10 lipca, a w trakcie jego trwania zielono-biało-czerwoni rozegrają trzy mecze sparingowe. Szczegółowy plan sparingów TUTAJ. Pierwszy mecz sezonu 2019/20 - w Krakowie z Wisłą - 20 lipca.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również