Wydarzenia

Trenerzy Akademii na stażu w Bayerze Leverkusen

2021-09-09 15:30:00
Marek Borgman i Paweł Dziakowicz mieli okazję przebywać na stażu w akademii Bayeru Leverkusen. Trenerzy opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu w Niemczech.
Bayer Leverkusen to jeden z najlepiej szkolących dzieci i młodzież ośrodków w Niemczech. Ich wychowankowie to między innymi Kai Havertz, Leroy Sane i Kevin Kampl. Pierwszego dnia stażu trenerów powitał Rudi Voeller - dyrektor sportowy klubu. Następnie odbył się wykład z głównym trenerem akademii, Duńczykiem Keldem Bordinggaardem, który przedstawił strategie i filozofię szkolenia w klubie. Kolejny wykład z metodologii szkolenia przedstawił Hiszpan, Ismael Camenforte Lopez, a strukturę treningu motorycznego w akademii nakreślił koordynator pionu, Mark Mulders. 
 
Za cały program stażu odpowiedzialny był szkoleniowiec zespołu U19, Sławomir Czarniecki. Trenerzy mieli okazję obserwować treningi grup młodzieżowych U16, U17 oraz mecze kontrolne drużyn U15-U17. Na zakończenie stażu trenerzy zostali zaproszeni na mecz Bundesligi, w którym Bayer 04 Leverkusen mierzył się z Borussią Moenchengladbach. 

 
- Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy teoretycznej oraz praktycznej poprzez obserwacje jednostek treningowych. Daje to ciekawy obraz szkolenia w Bayerze 04 Leverkusen. Porównując systemy, strategie, filozofię i metodologię szkolenia nie odbiegamy od naszych zachodnich sąsiadów. Zawodnicy w najmłodszych kategoriach wiekowych również są na takim samym poziomie jak polskie dzieci – mówi Marek Borgman.
 
- Rzeczy treningowe i czysto organizacyjne są bardzo zbliżone do nas. Ich znakiem rozpoznawczym jest intensywność i zwracanie uwagi na jakość i indywidualną. Cieszyła obecność Sławka Czarnieckiego, który jest tam już ponad 20 lat i zajmował się nami w trakcie stażu. Wokół Leverkusen jest ogromna rywalizacja, mają blisko spore ośrodki piłkarskie, więc mają zapewnione granie na najwyższym poziomie tuż pod nosem – komentuje Paweł Dziakowicz.
Autor: Grzegorz Krawczyk

Zobacz również