Wydarzenia

We wtorkowej prasie o Śląsku Wrocław

2015-04-21 09:30:00
Zapraszamy na wtorkowy przegląd prasy. Z dzisiejszych gazet wybraliśmy najciekawsze informacje dotyczące Śląska Wrocław i jego zawodników.

Gazeta Wyborcza - Rekord na meczu Śląska z Lechią

 

Piłkarski Śląsk razem z wrocławskim Klubem Kibiców Niepełnosprawnych pobił rekord Europy pod względem niepełnosprawnych fanów na wydarzeniu sportowym. Podczas sobotniego meczu piłkarzy Śląska z Lechią Gdańsk na trybunach kibicowało ich 1005!

 

To wydarzenie bez precedensu. Śląsk Wrocław, Klub Kibiców Niepełnosprawnych, Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przyczyniły się do tego, że podczas sobotniego spotkania Śląska z Lechią padły dwa rekordy Europy w liczbie kibiców niepełnosprawnych. Pierwszy dotyczył frekwencji na meczu piłkarskim (do tej pory wynosił on 350osób), drugi - fanów zgromadzonych na widowisku sportowym (720 osób). A na meczu Śląska z gdańską Lechią na trybunach Stadionu Wrocław niepełnosprawnych kibiców było 1005!  Obchody Tygodnia Akcji CAFE na Stadionie Wrocław to jednak nie tylko sam rekord. Przed pierwszym gwizdkiem w meczu na murawie pojawił się specjalny baner organizacji, a eskorcie wyprowadzającej sędziów i piłkarzy na boisko przewodził poruszający się na wózku Dawid. Chłopiec wykonał również pierwsze symboliczne kopnięcie piłki.

 

Fakt - Ostrowski ugrał nowy kontrakt

 

W sobotę „Ostry" po raz pierwszy w tym sezonie rozegrał pełne 90 minut w spotkaniu ekstraklasy. Wychowanek Pandy Wrocław zastąpił na lewej stronie defensywy Dudu Paraibę (30 l.) i zebrał bardzo dobre recenzje za swój występ. Tuż przed końcem spotkania Ostrowski zaliczył asystę przy bramce Marco Paixao (31 l.). - Im dłużej przebywam na murawie, tym lepiej się czuję. Jestem zadowolony ze swojej postawy w meczu z Lechią - mówił po spotkaniu, potwierdzając, że jest gotów do gry na najwyższym poziomie przez 90 minut.  

 

Trener Śląska zadecydował już, że chce, aby Ostrowski został w zespole przynajmniej jeszcze na jeden sezon. - Już kilka miesięcy temu rozmawiałem z Krzyśkiem o jego roli w klubie. Chciałbym, żeby w przyszłości dołączył do sztabu szkoleniowego. Dziś jego wyniki wydolnościowe potwierdzają jednak, że wciąż stać go na bardzo dobre występy. W najbliższym czasie powinniśmy skonkretyzować rozmowy odnośnie nowej umowy dla „Ostrego” - mówi Faktowi Tadeusz Pawłowski, który w poprzednim tygodniu dołączył Ostrowskiego do rady drużyny. 

 

Przegląd Sportowy - Poskromiony Paixao

 

Nie posadzę Marco Paixao na ławce tylko dlatego, że w czerwcu kończy mu się kontrakt. Wiem, że tak czasami się dzieje w innych klubach, że pojawiają się tego typu naciski, ale chcę, żeby za moją sprawą w Śląsku przyjęły się też standardy obowiązujące w Austrii czy Niemczech, które są mi bardzo bliskie - mówi trener Tadeusz Pawłowski. Przypomnijmy, że w podobnej sytuacji w ligowych meczach Jagiellonii Białystok przesiał pojawiać się jej najlepszy strzelec Mateusz Piątkowski. (…)

 

W przypadku Marco zastosowana terapia, przynajmniej na razie, opłaca się i piłkarzowi, i klubowi. Wprawdzie była wielka pokusa, żeby słabo ostatnio grającego Marco Paixao, który ani myśli przedłużać kontraktu ze Śląskiem, odsunąć od składu, ale wystarczyło, że trener Pawłowski go postraszył i zabrał mu opaskę kapitańską. - Myślę, że Marco odetchnął z ulgą, gdy zobaczył, że jest w wyjściowym składzie na mecz z Lechią (3:0), bo przecież mógł się spodziewać, że tym razem usiądzie na ławce - mówi trener Śląska.

 

Piłka Nożna - Tydzień Akcji CAFE w Polsce

 

Tydzień Akcji CAFE w Polsce statnie kolejki sezonu zasadniczego w polskiej ekstraklasie są wyjątkowe nie tylko z tego powodu, że decydują o tym, kto będzie walczył w grupie mistrzowskiej, a kto w spadkowej. Od 17 do 24 kwietnia kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju włączają się w Tydzień Akcji CAFE (Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie). (…)

 

Oprócz drużyn z najwyższego poziomu rozgrywkowego do akcji przyłączyły się również kluby pierwszej ligi. Jednak to podczas meczów ekstraklasowych już w minionej kolejce mogliśmy zaobserwować różne działania, które promują równy dostęp do piłki nożnej dla wszystkich. I tak w meczu Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk kapitan WKS odczytał tekst poparcia dla tej inicjatywy, a osoba niepełnosprawna wykonała pierwsze symboliczne kopnięcie piłki w tym spotkaniu. Ponadto tak zwany mecz przyjaźni oglądała rekordowa liczba 1005 kibiców niepełnosprawnych, co jest najlepszym wynikiem w całej Europie!

Autor: Mateusz Kondrat

Zobacz również