Wydarzenia

Więcej niż mecz. Czas na D E R B Y!

2019-02-25 09:00:00
Dziś czeka nas piłkarska wojna Dolnego Śląska, dwa największe kluby regionu bowiem zmierzą się w derbach. Początek meczu Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin już o godz. 18 na Stadionie Wrocław!
- Zdaję sobie sprawę, jaki czeka nas mecz, że rywalizacja Śląska z Zagłębiem to na Dolnym Śląsku wielkie derby - mówił na konferencji prasowej Vítězslav Lavička. Nie ulega wątpliwości, że to spotkanie wywołuje sporo emocji. Już po raz 42. obie drużyny wybiegną na boisko, by walczyć o prymat w regionie. Patrząc w tabelę, faworytem są Miedziowi, jednak jest to jedno z tych starć, w którym każdy scenariusz jest możliwy.
 
Lubinianie od dwóch zwycięstw rozpoczęli rundę wiosenną Lotto Ekstraklasy. Wygrane z Lechem 2:1 i z Miedzią 3:0 sprawiły, że utrzymują się w walce o grupę mistrzowską, tracąc do niej aktualnie 5 punktów. W zespole trenera Bena van Daela na pewno uwagę trzeba zwrócić na Filipa Starzyńskiego, który w dużej mierze odpowiada za stronę ofensywną Miedziowych. Jest on dodatkowo najlepszym strzelcem Zagłębia w tym sezonie, mając na koncie już 7 trafień. W tej statystyce gonią go Tuszyński i Pawłowski, którzy po sześć razy wpisywali się na listę strzelców w bieżących rozgrywkach.
 
Śląsk natomiast musi oglądać się za siebie, ponieważ zajmuje 14. miejsce z jednopunktową przewagą nad strefą spadkową. Przy Oporowskiej nastroje nie są najlepsze, ale równocześnie nikt nie panikuje, zespół w przerwie zimowej został wzmocniony, a celem w najbliższym czasie jest systematyczne pięcie się w tabeli. Trener wrocławian Vítězslav Lavička musi na pewno ustabilizować formę swojego zespołu, który ma za sobą dobry mecz i wygraną u siebie z Zagłębiem Sosnowiec 2:0 oraz grę poniżej oczekiwać i porażkę na wyjeździe z Wisłą Kraków 0:1. W najbliższym meczu czeski szkoleniowiec nie będzie mógł skorzystać z Farshada, który nie zagra w derbach z powodu czterech żółtych kartek. Do pełni sił wrócił z kolei Tarasovs, którego z meczu z Białą Gwiazdą wyeliminowała choroba.
 
- Zarówno z Zagłębiem Sosnowiec, jak i z Wisłą, stwarzaliśmy sobie okazje bramkowe, których nie potrafiliśmy wykorzystać. To nasz największy problem - skuteczność w ostatniej fazie akcji, wykończenie. Dla mnie, jako trenera, jest pozytywne, że potrafimy stworzyć szanse do strzelenia gola, jednak najważniejsza jest efektywność i pracujemy podczas treningów, by być skuteczniejszymi w meczach - analizuje grę Śląska trener Lavička. Lekarstwem ma być Marcin Robak, najskuteczniejszy zawodnik WKS-u w tym sezonie, który uporał się z kontuzją stopy i możliwe, że ropocznie spotkanie derbowe w wyjściowej jedenastce.
 
Jesienią w Lubinie Zagłębie pokonało Śląsk 4:0. Czas na rewanż! 42. derby Dolnego Śląska zaczynają się już o godz. 18 na Stadionie Wrocław!
Autor: Michał Krzyminski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również