Wydarzenia

Władze klubu na konferencji nowego trenera

2019-01-04 14:30:00
Prezes zarządu Piotr Waśniewski, wiceprezes zarządu Wojciech Bochnak oraz dyrektor sportowy Dariusz Sztylka zabrali głos na oficjalnej prezentacji nowego trenera Śląska Wrocław Vitezslava Lavički.
Piotr Waśniewski, prezes zarządu: Potrzebne były zmiany w kwestii wyniku sportowego. Zdajemy sobie sprawę z miejsca naszej drużyny w tabeli. Na wstępie chcę jeszcze raz podziękować Pawłowi Barylskiemu, za podjęcie odpowiedzialności i pomoc. Jego praca dała nam czas, by podjąć najlepszą możliwą decyzję. Jestem przekonany, że gdyby nie to, nie mielibyśmy możliwości przedstawić Vitezslava Lavički. Jestem szczęśliwy z tego wyboru. To trener, który nie będzie strażakiem, który gasi doraźny pożar, tylko kapitanem okrętu. Mam nadzieję, że w burzowym okresie wyprowadzi zespół na spokojne wody.

We wstępnym rozmowach przedstawiliśmy trenerowi sztab  szkoleniowy. Finalne decyzje co do jego ostatecznego kształtu zostaną podjęte po pierwszych dniach obecności trenera.

Mam nadzieję, że wszystkie decyzje i wyniki potwierdzą, że ambicje trenera nie są inne niż zarządu, jeśli chodzi o organizację klubu i pozycję w tabeli. Dla wielu to może brzmieć egzotycznie w obecnej sytuacji, ale trudno mi sobie wyobrazić, by taki klub jak Śląsk nie był regularnym uczestnikiem rozgrywek europejskich. Zmiana trenera to jedyny właściwy kierunek. Oczywiście w tej chwili musimy nie tylko patrzeć do przodu, ale i za siebie oraz dbać o jak najdalsze od strefy spadkowej miejsce. Nie wyobrażam sobie, by trener Lavička decydował się na dołączenie do nas, gdyby celem była jedynie walka o wygranie grupy spadkowej. Sytuacja jest wiele trudniejsza niż parę lat temu, ale byłem już częścią projektu, w którym drużyna zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli, a potem zdobyła wicemistrzostwo.

Najważniejsza jest kwestia sportowa. Wspólnie oceniliśmy potencjał drużyny i jeśli za półtora roku uda się osiągnąć spodziewany poziom, to przedłużymy współpracę. Jeśli nie, siądziemy do stołu, by rozmawiać. Nie chodzi tutaj o europejskie puchary.  Zapis w kontrakcie o przedłużeniu umowy odnosi się do potencjału obecnej drużyny. To nie jest tak, że zatrudnia się 11 graczy w okienku transferowym i oni zmienią oblicze. Wtedy to nie będzie drużyna, a grupa indywidualistów. Nam zależy, aby z tego, co Śląsk posiada, trener zbudował jak najwięcej i wyznaczył kierunek. Jeśli uznamy, że drużyna potrzebuje uzupełnień, będziemy starali się ich dokonywać. Najpierw liczy się wynik, ale również to, byśmy wykorzystywali naszą akademię. Mam nadzieję, że doświadczenia trenera w pracy z młodszymi zawodnikami otworzą nam nie tylko inne rynki do pozyskiwania graczy, ale i spowodują odwagę w dawaniu szansy młodym piłkarzom.Wojciech Bochnak, wiceprezes zarządu: Trener Lavička ma zapewnić rozwój naszego klubu i wiążemy z nim długofalową współpracę. W Śląsku prężnie działa akademia, a wiemy, że nasz nowy trener ma doświadczenie przy wprowadzaniu młodych zawodników do gry. Ponadto był szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji Czech. Liczymy, że jego doświadczenie nie tylko pomoże w utrzymaniu Śląska w Ekstraklasie, ale również docelowo poskutkuje wprowadzeniem młodych graczy do składu I drużyny.

Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy: Vitezslav Lavička to w mojej ocenie top trenerów czeskich.  Zapracował na taką opinię, osiągając sukcesy w różnych miejscach i w odmiennych warunkach. Jego zatrudnienie nie było jednak poparte tylko tytułami, ale rzetelną i merytoryczną analizą warsztatu oraz tego, jak grają jego zespoły. Widać, że odciska swoje piętno, drużyna wie, jak przechodzić z ataku do obrony, a zawodnicy wiedzą dokładnie, jak mają zachowywać się na boisku.

To człowiek o bardzo wysokiej kulturze pracy. Powiedział mi, że nie akceptuje porażki, a nasz klub potrzebuje kogoś, kto jest urodzonym zwycięzcą i potrafi maksymalnie wykrzesać umiejętności zawodników.

Chcemy się skupić na obecnej kadrze i razem zdiagnozować, jakie wzmocnienia są najpilniejsze. Pracujemy bardzo mocno, jesteśmy przygotowani na analizę. Jeśli uznamy, że transfery są potrzebne, będziemy działać.

Autor: Jędrzej Rybak, Michał Krzyminski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również