Wydarzenia

Wrocławscy muszkieterowie łączą siły

2021-06-19 20:00:00
Przed laty walczyli ramię w ramię na boisku, oddani zielono-biało-czerwonym barwom. Dziś łączą siły, by w różnych rolach rozwijać talenty młodych zawodników WKS-u. Krzysztof Wołczek przejmie obowiązki trenera Śląska II Wrocław, a w pracy szkoleniowej będzie mógł liczyć na wsparcie Mariusza Pawelca i Piotra Celebana.
Wołczek, Celeban, Pawelec – to nazwiska doskonale znane wszystkim kibicom Śląska Wrocław. Setki meczów, wspomnień, emocji, wzruszających przeżyć z wielkimi sukcesami w tle. Mistrzowie Polski z 2012 roku, związani z wrocławskim klubem od wielu lat, rozpoczną ścisłą współpracę, której efekty przyniosą korzyści pierwszej, jak i drugiej drużynie Trójkolorowych.- Nasza koncepcja zakłada bliskie współdziałanie poszczególnych sztabów szkoleniowych, a zwłaszcza pierwszej i drugiej drużyny, które występują na szczeblu centralnym. Dzięki tej synergii udało nam się rozegrać bardzo udany sezon, rozwijając jednocześnie naszych zawodników. Trener Jacek Magiera zabierze na zgrupowanie w Chorwacji sporą grupę piłkarzy, którzy pokazali się z dobrej strony właśnie w meczach II ligi i dla których będzie to również forma weryfikacji. Bogatsi o doświadczenia z minionych rozgrywek chcemy wciąż udoskonalać model naszej pracy, aby proces wprowadzania młodych zawodników do piłki seniorskiej przebiegał jeszcze płynniej – wyjaśnia Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska Wrocław.W nowym sezonie eWinner 2. Ligi Krzysztof Wołczek poprowadzi drugi zespół WKS-u, zastępując na ławce trenerskiej Piotra Jawnego oraz Marcina Dymkowskiego, którzy w tym tygodniu objęli pierwszoligowe Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wołczek - jako szkoleniowiec - pracuje w Śląsku Wrocław od 2017 roku. W marcu dołączył do sztabu trenera Jacka Magiery, pełniąc rolę asystenta. Wcześniej był trenerem młodzieżowych zespołów naszej akademii, przechodząc naturalnie aż do najstarszej drużyny, która zakończy obecne rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów U18 na miejscu medalowym.  


- Cieszymy się, że Krzysztof rozwinął się w naszej akademii jako trener, czego wyrazem jest choćby uczestnictwo w obozach szkoleniowych Talent PRO organizowanych przez PZPN czy dzisiejszy sukces prowadzonego wcześniej przez niego zespołu U18, który sięgnął po medal mistrzostw Polski. Chcemy dać szansę trenerowi Wołczkowi, ponieważ doskonale zna on zawodników akademii, rozumie filozofię naszej pracy, a pamiętając jego determinację jeszcze z czasów kariery piłkarskiej, chyba wszyscy możemy przyznać, że ma po prostu DNA Śląska Wrocław. Ponadto współpraca z Mariuszem Pawelcem i Piotrem Celebanem – legendami WKS-u –  to kolejny krok budowania klubowej tożsamości, co również jest dla nas bardzo istotne – dodaje dyrektor Paluszek.

Nowy rozdział w klubie z ul. Oporowskiej pisał będzie również Mariusz Pawelec. Przez 13 lat nieprzerwanej gry dla Wojskowych zapracował na wielki szacunek i sympatię kibiców, a jego nazwisko zawsze kojarzyć będzie się z sumienną, ciężką pracą na treningach i maksymalnym zaangażowaniem w każdym meczu. Mariusz od dłuższego czasu przygotowuje się do roli szkoleniowca. Do swoich obowiązków podchodzi bardzo poważnie, posiada już licencję UEFA A, a w nowym sezonie dołączy jako asystent do sztabu drugiej drużyny Śląska Wrocław, pełniąc rolę grającego trenera.


- Jesteśmy dumni, że historię Śląska Wrocław tworzą takie postacie jak Mariusz Pawelec. Każdy trener marzy o piłkarzach z podobnym charakterem i podejściem do wykonywanej pracy. Jesteśmy szczęśliwi, że pozostanie on w naszym klubie, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą – zaznacza Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy WKS-u.  

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy Śląsk Wrocław bez Piotra Celebana. Doświadczony defensor po raz pierwszy trafił do klubu w 2006 roku. W kolejnych latach święcił z Trójkolorowymi największe triumfy. Pobił też szereg klubowych rekordów, w tym ten związany z liczbą występów w Ekstraklasie. Na kartach historii zapisał się także jako najskuteczniejszy obrońca. Gracz z numerem „3” na koszulce słynie również z wielkiego profesjonalizmu. Jego podejście do zawodu, styl życia i zaangażowanie w przygotowanie do treningów i meczów mogą stanowić wzór dla młodych zawodników będących u progu swoich karier. „Celik” jest przykładem, jakie efekty może przynieść codzienna, rzetelna praca i pełne podporządkowanie się rygorom treningowym. Piotr od dłuższego czasu rozwija się w kierunku prowadzenia treningów siłowych i motorycznych, nabywając odpowiednie kwalifikacje. Ukończył m.in. kursy trenera przygotowania motorycznego, trenera personalnego, instruktora siłowni oraz jest w trakcie kursu trenera trójboju siłowego prowadzonego przez Barbell Brothers Academy.


- Sport od dziecka był moją pasją i źródłem wielu życiowych lekcji. W dzisiejszym futbolu to detale robią różnicę, a specjalistyczny trening siłowy może pomóc piłkarzom zrobić naprawdę duże postępy w grze. Przez lata sprawdzałem różne, często bardzo niekonwencjonalne metody treningowe, jednak mam świadomość, że czeka mnie wiele nauki. Dlatego wiedzę od trenera przygotowania motorycznego będę starał się czerpać garściami – mówi obrońca.

Podobnie jak w zeszłym sezonie, Piotr Celeban nadal będzie pomagał na boisku drugiej drużynie Śląska i wciąż pozostawał do dyspozycji sztabu trenerskiego ekstraklasowego zespołu WKS-u. Piłkarz u boku Krzysztofa Wołczka podejmie się dodatkowego zadania, wspierając wychowanków wrocławskiego klubu również pod kątem przygotowania motorycznego i siłowego, z myślą o dalszej perspektywie swojej pracy dla Śląska.

Życzymy powodzenia, panowie!
Autor: Biuro Prasowe, Fot. Dawid Antecki

Zobacz również