Wydarzenia

Delegacja Śląska z wizytą w Hoffenheim

2022-11-05 12:00:00
Trzech zawodników Akademii Piłkarskiej WKS-u - Dominik Kleczewski, Dawid Korzeniowski i Hubert Śliczniak oraz dyrektor rozwoju sportowego - Krzysztof Paluszek, koordynator piłki młodzieżowej - Rafał Naskręt i koordynator pionu szkolenia bramkarzy - Miłosz Gładoch wybrali się do Hoffenheim, gdzie poznawali tajniki pracy miejscowej akademii piłkarskiej.


Czterodniowy wyjazd służył pogłębieniu wiedzy na temat funkcjonowania jednej z najlepszej akademii piłkarskiej w Niemczech, nawiązaniu stałej współpracy pomiędzy naszymi klubami oraz zaprezentowania naszych zawodników na tle zawodników TSG Hoffenheim.- TSG 1899 Hoffenheim to jeden z czołowych klubów w Niemczech, jeśli chodzi o szkolenie, zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt. Z tamtejszej akademii "wychodzą" zawodnicy i zawodniczki regularnie grający w Bundeslidze. Oprócz poznania samej akademii w Hoffenheim, czyli walorów edukacyjnych dla naszej kadry szkoleniowej, mogliśmy porównać, jak nasi zawodnicy wyglądają na tle rówieśników z Niemiec - mówi dyrektor ds. rozwoju sportowego WKS-u, Krzysztof Paluszek.

- Oprócz samych zawodników, zostaliśmy zaproszeni jako kadra trenerska, żeby porozmawiać i podzielić się wiedzą na temat szkolenia w Polsce. Nasi koledzy zaprezentowali nam "ukryte" techniki pracy i swoje laboratoria, które zaczynają się robić coraz popularniejsze. Czujemy się wyróżnieni, że mogliśmy jako pierwsi przedstawiciele klubu z Polski wymienić się wiedzą z klubem z Hoffenheim - podkreśla Miłosz Gładoch, koordynator szkolenia bramkarzy w Akademii Śląska.O jakich technikach mowa? - W laboratoriach dokładnie bada się młodych piłkarzy pod kątem umiejętności technicznych i taktycznych, robione są badania układu nerwowego i badania wzroku. Wszystko po to, by podnosić poziom szkolenia - mówi Miłosz Gładoch.
 
Przedstawiciele WKS-u spędzili w Niemczech właściwie dwa pełne dni, które były bardzo intensywne.

- Wizytę rozpoczęliśmy od odwiedzenia ośrodka treningowego zespołów U17 i U19, gdzie zostaliśmy przywitani przez władze akademii oraz przestawiono nam strukturę organizacyjną akademii oraz nowe technologie. Następnie Hubert brał udział w indywidualnym treningu bramkarskim, a pozostali członkowie delegacji zostali oprowadzeni po całym kampusie klubu, która jest podzielona na pięć ośrodków - relacjonuje trener bramkarzy w Akademii WKS-u.Wspomniane pięć ośrodków to baza pierwszego zespołu Hoffenheim i zespołu U23, która posiada cztery boiska, baza U17-U19 z dwoma boiskami, baza U14-U16 posiadająca sześć boisk oraz baza U12-13 również z dwoma boiskami.

- Mieliśmy także okazję zobaczyć laboratorium TSG Hoffenheim, na które składa się footballnaut, helix oraz data space. Footballnaut jest już znany w Europie i posiadają go najlepsze kluby, a z kolei helix i data space to nowości, które Niemcy wprowadzają, by jeszcze lepiej rozwijać utalentowanych chłopaków - tłumaczy Miłosz Gładoch. Przedstawiciele Śląska uczestniczyli także w treningu pierwszego zespołu Hoffenheim i oglądali mecz młodzieżowej Bundesligi.Bez wątpienia cała wyprawa była owocna. - Cieszę się z tego kontaktu, mam nadzieję, że nawiążemy stałą współpracę - przyznaje dyrektor Paluszek. - To pierwszy krok, przedstawiliśmy nasze wizje i zapraszamy trenerów z Hoffenheim teraz do Wrocławia - dodaje Miłosz Gładoch.W ramach dalszej współpracy w listopadzie delegacja TSG 1899 Hoffenheim przyjedzie do Wrocławia.

Autor: Paweł Prochowski

Zobacz również