Wydarzenia

Miłosz Gładoch trenerem bramkarzy Śląska II

2023-04-14 10:00:00
Koordynator treningu bramkarskiego w Akademii Piłkarskiej Śląska, Miłosz Gładoch, został nowym trenerem golkiperów rezerw Śląska Wrocław. Zastąpił on na tym stanowisku Krzysztofa Osińskiego, który w marcu przeniósł się do Górnika Zabrze.
Miłosz Gładoch w Śląsku pracuje od początku trwającego sezonu. Doświadczony trener przyszedł z FC Wrocław Academy, a wcześniej współpracował chociażby z angielskim Liverpoolem, gdzie odpowiadał za skauting i doradztwo międzynarodowe w zakresie metodologii szkolenia bramkarzy. Śmiało można go nazwać jednym z największych w Polsce specjalistów od szkolenia golkiperów. Jego podopieczni budzą zainteresowanie największych europejskich klubów, trafiali na testy lub zostali transferowani do Paris Saint Germain, Juventusu, Interu Mediolan, Bayernu Monachium, Ajaxu Amsterdam czy FC Liverpoolu. Miłosz Gładoch organizuje również International Goalkeeper Coaching Workshop (kolejna edycja już w maju 2023 roku), czyli międzynarodową konferencję trenerów bramkarzy, na którą rokrocznie zjeżdżają specjaliści z całej Europy.- Objęcie tego stanowiska przez Miłosza Gładocha to dla nas naturalny krok. Przed sezonem trochę zmieniliśmy trening bramkarzy w Akademii WKS-u i chcemy, by wkrótce było widać tego efekty. Chcemy nawiązać do wrocławskich tradycji w szkoleniu bramkarzy, by kolejni golkiperzy dołączyli do tak uznanych nazwisk, jak Klaus Masseli, Zdzisław Kostrzewa, Jacek Jarecki, Zygmunt Kalinowski, Janusz Jedynak, Tomasz Bobel, Adam Matysek czy Tomasz Kuszczak - mówi dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska, Krzysztof Paluszek.

Trener Gładoch w Akademii Śląska koordynuje działania związane z bramkarzami - prowadzi skauting oraz opiniuje transfery bramkarskie, a także analizuje i ocenia poziom sportowy zawodników, ale również sam prowadzi zajęcia z golkiperami.

- Szczerze mówiąc w naszej codziennej pracy - jako sztabu bramkarskiego - niewiele się zmienia. Odpowiadamy za bramkarzy ze wszystkich najstarszych grup w Akademii, a od niedawna również za drużynę rezerw. Nadal ze swoim teamem prowadzimy treningi stricte bramkarskie - mówi Miłosz Gładoch. Warto dodać, że w ostatnim czasie nie brakowało powołań dla bramkarzy WKS-u do młodzieżowych reprezentacji Polski - na kadrę zaproszenie otrzymali m.in. Hubert Śliczniak czy Hubert Charuży.Warto zaznaczyć, że trener Gładoch stworzył nowoczesną metodologię i strukturę szkoleniową treningu bramkarskiego, którą od tego sezonu wdraża w Akademii Śląska. W skład zespołu trenerów odpowiadających za szkolenie bramkarzy wchodzą również Alan Kułak, Sebastian Kmiecik, Filip Kurzela, a także Mateusz Gałczyński, który w ostatnim czasie dołączył do WKS-u na zasadach współpracy z klubu Olympic Wrocław.

- Współpraca pomiędzy klubami partnerskimi Śląska to nie tylko wymiana uwag na temat szkolenia czy wspólnych udział w eventach czy turniejach, ale również wymiany personalne - zawodników i szkoleniowców. Trener Gałczyński współpracował już z Miłoszem Gładochem i cieszymy się, że przy porozumieniu z klubem Olympic Wrocław może wzmocnić nasz bramkarski sztab szkoleniowy - mówi koordynator piłki jedenastoosobowej w Akademii Śląska, Rafał Naskręt.- Naturalnie jest krok do przodu, ale tak jak już mówiłem - w naszej codziennej pracy nie będą to rewolucyjne zmiany. Jako sztab bramkarski odpowiadamy za golkiperów z Centralnych Lig Juniorów oraz teraz także z zespołu rezerw. Naszym zadaniem jest współpraca ze sztabem pierwszego zespołu, ale przede wszystkim skupiamy się na rozwoju piłkarskim naszych podopiecznych - podkreśla trener Gładoch.

Dodajmy, że praca z bramkarzami w Akademii Śląska została doceniona m.in. przez przedstawicieli dużych europejskich klubów. W ostatnim czasie treningi bramkarskie WKS-u obserwowali wysłannicy niemieckiego Hoffenheim, Ajaxu Amsterdam czy FC Barcelony.
Autor: Paweł Prochowski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również