Wydarzenia

Trzecie miejsce zespołu U12 w Pucharze Tymbarku

2022-06-15 16:20:00
Zespół U12 SMS Junior z zawodnikami i sztabem z Akademii Śląska Wrocław zajął trzecie miejsce w finałach turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" rozegranego w Warszawie. Najlepszym trenerem zawodów wybrany został szkoleniowiec młodzieżowego zespołu WKS-u Marek Borgman.
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” powrócił na piłkarską mapę Polski po przerwie spowodowanej pandemią. Udział w zawodach wziął m.in. SMS Junior - prowadzony przez trenerów Śląska Wrocław Marka Borgmana oraz Pawła Dziakowicza i składający się z zawodników Akademii WKS-u - który okazał się najlepszy na dolnośląskim etapie eliminacji.

- Turniej był bardzo dobrze zorganizowany przez PZPN przy współpracy z Ministerstwem Sportu. To wielka impreza ze świetnym poziomem sportowym, bo pod nazwami szkół kryją się akademie piłkarskie klubów, w tym m.in. Lechii Gdańsk, Jagiellonii Białystok czy Stali Rzeszów - mówi trener Borgman.

Zespół z Dolnego Śląska wywalczył sobie awans do turnieju głównego w Warszawie po przebrnięciu przez szczeble gminne, powiatowe i wojewódzkie. Najlepszą ekipę w całym kraju wyłonić miała trzydniowa rywalizacja (12-14 czerwca) na obiektach stołecznego Hutnika w Warszawie, z kolei finały odbywały się na murawie PGE Stadionu Narodowego.

SMS Junior trafił do grupy N, w której rywalizował kolejno z SP 15 Bydgoszcz (2:1), PSP 5 Opole (2:0) oraz SP 21 Wartą Gorzów Wielkopolski (1:1). Dzięki lepszemu stosunkowi bramek ostatni z rywali dolnośląskiego zespołu zajął pierwsze miejsce w grupie, ale awansem do ćwierćfinałów premiowane były dwie najlepsze ekipy. 

Drugi dzień rywalizacji wrocławianie rozpoczęli od starcia z SMS-em Stal Rzeszów. Po remisie 3:3 w regulaminowym czasie gry o awansie do najlepszej czwórki rozgrywek zadecydować miała seria rzutów karnych. "Jedenastki" lepiej egzekwowali zawodnicy z Wrocławia, którzy zwyciężyli 2:1. Półfinał również nie przyniósł rozstrzygnięcia na boisku. SMS Junior miał sporo okazji do przechylenia szali na swoją stronę, ale remis 2:2 oznaczał kolejną serię rzutów karnych. Tym razem skuteczniejsi byli zawodnicy SP 16 Lublin, którzy awansowali do wielkiego finału rozgrywanego na murawie PGE Stadionu Narodowego. Ostatecznie złoto wywalczyli gracze SP 5 Gdańsk.

W meczu o 3. miejsce SMS Junior rywalizował z OMS SP 5 Szczecinek. Tym razem zespół z Dolnego Śląska przesądził o losach spotkania w regulaminowym czasie, pokonując przeciwnika 2:1.

- Mówiąc szczerze, czuję niedosyt. W półfinale przegraliśmy po rzutach karnych, a mieliśmy kilka dogodnych sytuacji do zwycięstwa. Mimo wszystko jest to dla nas cenne doświadczenie i kolejna lekcja, potrzebna tym chłopcom do rozwoju - mówi trener Borgman. Wrocławianie sięgnęli ostatecznie po brązowe medale, a trener Marek Borgman został wybrany najlepszym szkoleniowcem turnieju chłopców z rocznika 2010. Nagrodę za to wyróżnienie otrzymał kilka godzin przed meczem reprezentacji Polski z Belgią na PGE Narodowym, gdzie wcześniej rozegrane zostały wszystkie finały. 

- Taką decyzję podjęli oficjele turnieju, więc trudno się z nimi spierać. Zawdzięczam to grze chłopców, którzy zaprezentowali się naprawdę bardzo dobrze i to dzięki nim zostałem wyróżniony - dodał szkoleniowiec. 

Gratulujemy udanego występu!
 
Autor: Krzysztof Dziadek, Fot. własne / TVP Sport

Zobacz również