Wydarzenia

Kurs UEFA A Elite Youth na Oporowskiej

2021-06-10 15:00:00
Śląsk Wrocław gościł trenerów z całego kraju podczas dwudniowej sesji UEFA A Elite Youth. Uczestnicy mieli okazję obserwować zajęcia młodzieżowych drużyn WKS-u oraz posłuchać wykładów prowadzonych przez trenerów Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław.
Sesje UEFA A Elite Youth polegają na nauce przez praktykę. Trenerzy biorący udział w kursie udają się do wybranej akademii, gdzie obserwują zajęcia grup młodzieżowych oraz poznają model funkcjonowania danego klubu od środka. - Koncepcja wyjazdu do akademii jest związana z tym, że realizujemy filozofię prowadzenia kursów trenerskich na zasadzie nauki w realnych warunkach. Trenerzy poznają, jak funkcjonuje akademia, jaka jest jej struktura, jaki ma model gry i sposób pracy. Daje to naszym kursantom możliwość poszerzenia horyzontów. Warto spojrzeć na pracę innych, by mieć możliwość porównania. Chcemy, by było dużo praktyki, analizy treningów i podsumowań, by poznać szczegóły pracy akademii i danego trenera - mówi Dariusz Pasieka, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN. 

 
Podczas dwudniowej sesji kursanci obserwowali między innymi treningi pokazowe zespołów U17 i U18 i uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez trenerów Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław. Tematyką zajęć był między innymi trening motoryczny, filozofia szkolenia i praca z utalentowanymi zawodnikami. -  Akademie do których jedziemy chcą się zaprezentować i pokazują wszystko, co mają najlepsze. Nie ma ukrywania i tajemnic. Jest pełna otwartość. Wszyscy dzielą się wiedzą i podobną sytuację zastaliśmy w Śląsku Wrocław. Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Byliśmy wcześniej choćby w Lubinie, Gdyni i Warszawie. Korzystamy z różnych akademii. Wszyscy chętnie nas przyjmują i są dumni z tego, że mogliśmy wystąpić u nich jako szkoła trenerów. Śląsk Wrocław w ostatnich latach coraz szybciej się rozwija. Przynosi to efekty w postaci sukcesów nie tylko pierwszego zespołu, ale też rezerw i zespołów młodzieżowych. Małymi krokami idzie to do przodu i właśnie w tę stronę powinno to zmierzać. Konkurencja jest duża i my ją znamy, więc nie można spoczywać na laurach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z otwartości, jaką tutaj zastaliśmy i z tego, co zostało przekazane naszym kursantom - zaznacza dyrektor Pasieka. 
 


Wizyta w Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław jest drugim z trzech etapów kursu. Dlaczego zdecydowano się właśnie na Wrocław? - Układ szkolenia jest trójtorowy. Pierwszy etap to sesje w szkole trenerskiej w Białej Podlaskiej, następnie sesja w akademii w naszym kraju, a na koniec w akademii zagranicznej. Widzimy, jak wygląda praca w Śląsku. Od kiedy trenerem został Jacek Magiera, elitarna grupa młodych zawodników ma szansę zaistnieć w pierwszym zespole. Dlatego skierowaliśmy się do tej akademii - komentuje Leszek Cicirko, wykładowca Szkoły Trenerów PZPN. 

 
Celem kursu jest szkolenie trenerów, a co za tym idzie również utalentowanych zawodników. Kluczowe elementy to kreatywność i nieustanny progres. - Kurs UEFA A Elite Youth nie podaje schematów, ma zwiększać kreatywność, którą trener ma przełożyć bezpośrednio na zawodników. W ten sposób będziemy mogli zauważyć progres. To droga do kształcenia wszystkich. Uważam, że dobór trenerów przez Śląsk jest na bardzo wysokim poziomie. Są to głównie absolwenci naszych kursów. Gdy jest nakreślona odpowiednia filozofia, nie ma możliwości, żeby nie było z tego efektów. Śląsk posiada zespół w 2. lidze, gdzie daje szansę młodym zawodnikom. Nie trzeba ich wypożyczać, mogą się rozwijać na miejscu, co jest znakomitą sprawą – podsumowuje Cicirko.


- Bardzo cieszymy się, że efekty pracy szkoleniowej Akademii są coraz bardziej zauważalne w Polskim Związku Piłki Nożnej. Efekt pracy Akademii to zawodnicy, którzy dołączają do zespołu Jacka Magiery i którzy potem mają szansę grać na poziomie Ekstraklasy i 2. ligi. Nasza praca jest ukierunkowana na indywidualizację szkolenia i jej efekty będą coraz bardziej widoczne z roku na rok. Nasze doświadczenia z tego zakresu są cenną wiedzą praktyczną, którą dzielimy się z uczestnikami (na aktualnym kursie mamy dwóch trenerów z naszego Klubu) takich kursów, jak UEFA A Elite Youth – dodaje dyrektor ds. rozwoju sportowego Krzysztof Paluszek.
 
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również