Wydarzenia

Spotkanie klubów partnerskich Akademii Śląska na Stadionie Wrocław

2021-06-13 10:00:00
Stadion Wrocław gościł przedstawicieli klubów partnerskich Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław. Podczas spotkania omówione zostały plany współpracy na kolejne lata oraz strategia rozwoju projektu.Ze względu na utrudnienia związane z pandemią koronawirusa było to pierwsze spotkanie klubów partnerskich od półtora roku. Goście mieli okazję zapoznać się z obecnym programem szkoleniowym Akademii WKS-u, oraz poznać strategię rozwoju i plany na przyszłość. - Jako klub cieszymy się, że udało nam zorganizować pierwsze od półtora roku spotkanie z klubami partnerskimi. Ze względu na pandemię nasze spotkania nie mogły się wcześniej odbywać, ale myślę, że dziś rozpoczynamy nową erę. Współpraca z klubami musi się odbywać na wielu poziomach. Zarówno w piłce juniorskiej, jak i kobiecej oraz dziecięcej. Przedstawiliśmy projekt, który będziemy chcieli realizować wspólnie z Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej. Od jesieni 2021 roku będą odbywać się cykliczne turnieje żaków oraz orlików i  chcielibyśmy, aby uczestniczyły w nich zarówno kluby partnerskie Śląska Wrocław, jak i inne akademie z całego regionu. Głównym założeniem będzie ukierunkowanie na zabawę i wyszukiwanie młodych talentów. Drugi poziom współpracy będzie opierał się na klubach partnerskich, które już od dłuższego czasu pracują bardzo dobrze w piłce juniorskiej i przekazują nam zawodników. Przedstawiliśmy dwanaście projektów, które będziemy chcieli realizować w ciągu najbliższych kilku lat. Będzie to szereg przedsięwzięć, które są bardzo istotne w przygotowaniu młodego zawodnika - uważa Krzysztof Paluszek, dyrektor do spraw rozwoju sportowego Śląska Wrocław.Niezwykle ważnym elementem projektu jest współpraca ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Junior Wrocław. Pozwala ona połączyć rozwój piłkarski z edukacją szkolną. Jak kluby partnerskie mogą skorzystać na współpracy z SMS-em? - Współpraca ze Śląskiem Wrocław trwa około 6-7 lat, ale nie zwalniamy tempa, bo jest to dla nas bardzo ważny projekt. Chcemy, by nasza młodzież miała najlepsze warunki nie tylko pod względem sportowym, ale również edukacyjnym. Wiemy, że musimy wykonać kolejne kroki i będziemy myśleć o tym, by uruchomić pierwszą klasę szkoły podstawowej, w której będą mogli funkcjonować zawodnicy z różnych klubów, by objąć ich kształceniem nie tylko piłkarskim, ale też ogólnorozwojowym - zaznacza Anna Tymińska-Bella, prezes zarządu SMS Junior Wrocław. 
Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładów prowadzonych przez trenerów naszej akademii - Krzysztofa Franczaka i Pawła Dziakowicza. Szkoleniowcy opowiedzieli o filozofii szkolenia w piłce 9-osobowej, 7-osobowej i 5-osobowej. - Frekwencja oraz sama aktywność przybyłych trenerów potwierdziła nam chęć czerpania z naszych wzorców, co jest dla nas bardzo budujące. Jednocześnie mam nadzieje, że sprostaliśmy merytorycznym oczekiwaniom i wspomożemy rozwój zawodników w klubach partnerskich, tak by jak największa ich liczba była gotowa do rywalizacji na najwyższym poziomie, co może okazać się przepustką do naszej akademii. Jednym z najlepszych przykładów wpływu współpracy z innymi klubami na jakość piłkarską Akademii Śląska jest zespół, który obecnie prowadzę. W ciągu ostatniego sezonu dołączyło do nas aż czterech zawodników, którzy z powodzeniem są w stanie rywalizować na topowym poziomie - uważa Paweł Dziakowicz, trener zespołu U13.

 
Spotkania klubów partnerskich mają się odbywać cyklicznie, tak by regularnie omawiać sprawy ważne dla współpracy i nadzorować postępy. - Idea jest bardzo dobra i uważam, że bardzo potrzebna jest współpraca środowiska zarówno we Wrocławiu, jak i w całym województwie. Oczywiście kluczowym klubem w tej układance jest Śląsk Wrocław, ale dzieci z potencjałem i talentem mogą pojawić się wszędzie. Im lepiej będziemy współpracować, tym większe szanse, że nie ominiemy utalentowanych zawodników - mówi Tomasz Kostka, prezes Prestige Football Academy.

 
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Dawid Antecki

Zobacz również