Wydarzenia

Urodziny trenera wszech czasów

2021-02-10 08:00:00
Dziś 82. urodziny świętuje Władysław Żmuda I, trener wszech czasów Śląska Wrocław.
Podczas kariery zawodniczej Władysław Żmuda był m.in. kapitanem Śląska, z którym wywalczył pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jako kapitan WKS-u wyprowadził drużynę na premierowy w historii mecz ekstraklasy.
 
Największe sukcesy odnosił jednak jako trener. Dowodził szatnią Śląska Wrocław w latach 1971-77, prowadząc zespół w europejskich pucharach, zdobywając Puchar Polski i pierwsze mistrzostwo Polski. Nie dziwi więc, że jest nazywany "trenerem wszech czasów" naszego klubu.
 
- W Śląsku byłem od służby wojskowej. Grałem, trenowałem, nauczałem. Ważnym momentem było, gdy zaproponowano mi, bym został trenerem. Chwilę po tym, jak skończyłem karierę zawodniczą. No bo jak miałem trenować swoich kolegów? Moja pierwsza myśl, była na nie. Ale zawód trenera to była moja pasja i marzenie. Uczyliśmy się wzajemnie nowych relacji z zawodnikami i nasz entuzjazm powodował, że drużyna szła do przodu, osiągając sukcesy - wspomina po latach legenda Śląska Wrocław.
 
W 2017 roku ukazała się książka "Przygotowanie taktyczne we współczesnej piłce nożnej", której Żmuda jest współautorem.
 
Trenerze, dziękujemy za ogrom pracy i serce włożone w budowanie sukcesów Śląska Wrocław. Z okazji urodzin życzymy dużo zdrowia, szczęścia, wielu piłkarskich emocji i przeżywania kolejnych pięknych chwil WKS-u. #ToJestTwójKlub, panie trenerze!
 
Sto lat, legendo!
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również