Wydarzenia

Wypożyczenia szansą na rozwój młodych piłkarzy

2021-09-01 12:00:00
Śląsk Wrocław dzięki współpracy z klubami z regionu, stara się rozwijać swoich zawodników - umożliwiając im zdobywanie doświadczenia poprzez grę w niższych ligach. Dziewięciu zawodników akademii rozpoczęło sezon w rozgrywkach III ligi, przebywając na wypożyczeniach w lokalnych klubach.
58. minuta meczu II rundy kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy, w którym Śląsk mierzył się z Araratem Erywań. Rywale prowadzą 2:1, a Śląsk potrzebuje gola, by nieco uspokoić grę i obraz rywalizacji. Wtedy do siatki zespołu z Armenii trafia Szymon Lewkot. Piłkarz, który jeszcze nieco ponad rok wcześniej grał w trzecioligowej Ślęzie Wrocław. Przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zawodnik wrócił na Oporowską, za kadencji trenera Vitezslava Lavicki zadebiutował w PKO Ekstraklasie, a trener Jacek Magiera "zrobił" z niego podstawowego zawodnika pierwszej drużyny WKS-u.
 
I właśnie ta droga, którą przebył Szymon Lewkot, może być modelowym przykładem dla kolejnych młodych piłkarzy. Rozpoczęcie treningów w akademii Śląska - wypożyczenie do niższej ligi, by zdobywać doświadczenie - i powrót na Oporowską jako jeszcze lepszy zawodnik. Naturalnie, część piłkarzy będzie "ogrywać się” w drugoligowych rezerwach, ale niektórzy potrzebują dodatkowego bodźca w postaci zmiany otoczenia, dlatego też wypożyczenie do innego klubu może okazać się lepsze.
 
- Ważnym elementem naszej filozofii pracy jest współpraca z lokalnymi klubami występującymi w III lidze. Zależy nam, aby wychowankowie naszej akademii czerpali dużo cennych doświadczeń z gry na poziomie seniorskim, jednocześnie pomagając w osiąganiu jak najlepszych wyników sportowych takim klubom jak Ślęza Wrocław, Piast Żmigród, Foto-Higiena Gać oraz Karkonosze Jelenia Góra. Funkcjonowanie drugiego zespołu Śląska na szczeblu centralnym stanowi ogromną szansę rozwoju, ale powoduje też, że rywalizacja wśród młodych zawodników staje się coraz większa. Trener Jacek Magiera dokonywał wielu zmian w zespole, korzystając z dużej liczby piłkarzy i podobnych rotacji dokonywać będziemy w drugiej drużynie WKS-u - zaznacza dyrektor sportowy Śląska Wrocław, Krzysztof Paluszek.
 
Na mocy wspomnianej współpracy jest grupa piłkarzy, którzy w najbliższych miesiącach będą grać w lokalnych klubach, w niższych ligach. Michał Dryja zasilił Karkonosze Jelenia Góra, do Piasta Żmigród trafił Łukasz Sztylka, a w Foto-Higienie Gać o miejsce w składzie powalczą Radosław Bąk, Jakub Jarzębowski, Jerzy Łada, Michał Skowron i Julian Trochanowski. Nie brakuje również "wewnątrzwrocławskich" transferów, czyli Paweł Fediuk i Oskar Hampel, będą zdobywać doświadczenie w jednym z silniejszych klubów III ligi, czyli w Ślęzie Wrocław.
 
- Chcemy stworzyć warunki, w których nasi wychowankowie z jednej strony będą mogli spróbować swoich w rywalizacji na poziomie seniorskim, z drugiej - jako Śląsk Wrocław - będziemy stanowić naturalne wsparcie dla klubów z regionu, które również mają określone cele i ambicje sportowe. Zgodnie z naszymi założeniami, zdecydowaliśmy się więc, by w ramach współpracy wypożyczyć bezgotówkowo naszych młodzieżowców do lokalnych klubów III ligi - tłumaczy Maciej Bączyk, szef skautingu Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław.
 
Rozwiązanie to wydaje się korzystne dla każdej ze stron. Młodzi piłkarze otrzymują więcej minut gry, regionalne kluby mogą wzmocnić swoją kadrę, a do Śląska wkrótce wrócą zawodnicy z doświadczeniem w piłce seniorskiej, którzy być może w przyszłości będą stanowić o sile pierwszego zespołu.

Autor: Paweł Prochowski, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również