Wydarzenia

YOON Group projektantem WCS

2022-05-26 09:58:00
Polsko-koreańska firma YOON Group wybrana została wykonawcą dokumentacji projektowej Wrocławskiego Centrum Sportu, które stanie się nowym domem wszystkich drużyn Śląska Wrocław. Na Tarczyński Arena Wrocław doszło do uroczystego podpisania umowy projektanta z wrocławskim klubem.
Koncepcja Wrocławskiego Centrum Sportu zaprezentowana została w październiku 2021 roku przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz prezesa Śląska Wrocław Piotra Waśniewskiego. Nowoczesne centrum sportowe, które zlokalizowane zostanie na Nowych Żernikach, pełnić będzie rolę zarówno akademii piłkarskiej dla dzieci i młodzieży, jak i ośrodka rekreacji dla mieszkańców Wrocławia.  

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się już pierwsze prace związane z wytyczeniem działek i wykonaniem odwiertów geologicznych w miejscu planowanej inwestycji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prowadzone były także inne ważne działania. Równolegle z opracowywaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i trwającą procedurą administracyjną budowy infrastruktury drogowej, odbywają się konsultacje z gestorami mediów. Przygotowywany jest obecnie również m.in. system identyfikacji wizualnej kompleksu.  Wybór projektanta Wrocławskiego Centrum Sportu, czyli nowego domu m.in. dla Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław, stanowił dla klubu jedno z najważniejszych zadań związanych z inwestycją zaplanowanych na II kwartał 2022 roku. Z przekazanych ofert najwyżej oceniona została – zarówno jeśli chodzi o zakres, jak i kryteria jakościowe – praca firmy YOON Group, która będzie odpowiadać za wykonanie projektu budowlanego oraz projektów wykonawczych. Projektant sprawować będzie także nadzór autorski przez cały okres realizacji inwestycji.

– Budowa Wrocławskiego Centrum Sportu to największa i najważniejsza inwestycja w historii naszego klubu. Od wielu miesięcy bardzo intensywnie pracujemy nad tym przedsięwzięciem i zdajemy sobie sprawę, że obecny etap, choć niezwykle istotny dla realizacji tak wielowymiarowego projektu, mógł nie przyciągać jeszcze zbyt dużej uwagi. Wybór projektanta budowy to z pewnością odważny krok naprzód i potwierdzenie, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Cieszymy się, że firma YOON Group zaprojektuje nasze marzenia i wspólnie wcielimy je w życie – mówi Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.W ramach centrum treningowego na Nowych Żernikach ma powstać 11 boisk piłkarskich wraz z kompleksowym zapleczem (szatnie, siłownia, gabinety odnowy biologicznej), budynek administracyjny klubu, boiska do koszykówki, siatkówki, teqballa, korty tenisowe, sportowe place zabaw, siłownia zewnętrzna oraz tereny do wypoczynku wzdłuż rzeki Ługowina. Elementem kompleksu będzie także bursa dla najbardziej uzdolnionych młodych sportowców spoza Wrocławia. Projekt YOON Group, w porównaniu do koncepcji z ubiegłego roku, zakłada ponadto zwiększenie powierzchni o przeznaczeniu rekreacyjnym, a główne założenia architektoniczne wzorowane są na modernistycznym modelowym osiedlu WUWA I wybudowanym w 1929 roku.

– Doskonale rozumiemy, jak ważnym i wyjątkowym projektem dla miasta i całego regionu jest Wrocławskie Centrum Sportu. Jesteśmy dumni, że będziemy współtworzyć to unikalne miejsce. Zdajemy sobie również sprawę z wielkiej odpowiedzialności, która na nas spoczywa i możemy zapewnić, że w pracy nad tym projektem wykorzystamy pełnię wiedzy oraz doświadczenia, jakimi dysponuje nasza firma. Dlatego też zdecydowaliśmy się wykorzystać założenia urbanistyczne, funkcjonalne i architektoniczne modelowego osiedla WUWA, łącząc tradycję z nowoczesnością, wraz z szeregiem rozwiązań ekologicznych. Cieszymy się na wspólne działania i dziękujemy za zaufanie – mówi Junsik Yoon, prezes firmy YOON Group, projektanta budowy Wrocławskiego Centrum Sportu.Kolejne, ważne działania na obecnym etapie to przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę oraz otrzymanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Po spełnieniu tych warunków klub, po zeszłorocznym zakwalifikowaniu projektu do ministerialnego „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”, będzie musiał złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o ujęcie inwestycji w planie rocznym i w określonym terminie rozpocząć budowę.
Autor: Biuro Prasowe, Fot. Dawid Antecki

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław