Wydarzenia

Leszczyński krok od historii

2024-05-21 14:50:00
Rafał Leszczyński na kolejkę przed końcem sezonu 2023/24 jest pewny, że już nikt w Ekstraklasie nie dogoni w klasyfikacji czystych kont. To wielka sprawa dla zawodnika, jak i całego klubu, ale to nie koniec boju o trójkolorowe marzenia. 32-latek wciąż walczy o mistrzostwo Polski i napisanie ważnego rozdziału w historii Śląska Wrocław.
Rafał Leszczyński trafił do Śląska Wrocław pod koniec czerwca 2022 roku. Wcześniej reprezentował barwy Olimpii Warszawa, KS Raszyn, Dolcanu Ząbki, Piasta Gliwice, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Chrobrego Głogów. Bramkarz miał nawet okazję wystąpić w reprezentacji Polski, ale nigdy wcześniej w Ekstraklasie. WKS miał być dla niego szansą na pokazanie się przed szeroką publicznością. W pierwszym wywiadzie dla klubowej telewizji stwierdził, że ma nadzieję, iż najwięcej powie o nim jego gra. 

W pierwszym sezonie dla Śląska Rafał Leszczyński rozegrał 20 ligowych spotkań i zachował trzy czyste konta. To był trudny okres dla całego zespołu, a utrzymanie w lidze udało się uzyskać dopiero w ostatniej kolejce. Leszczyński potrafił jednak imponować fantastycznymi interwencjami i dawało to nadzieję, że będzie on ważnym ogniwem zespołu w nadchodzących rozgrywkach. Nadzieja okazała się rzeczywistością. Leszczyński jest kluczowym elementem układanki trenera Jacka Magiery i w naszym odczuciu najlepszym bramkarzem w całej PKO BP Ekstraklasie. Gra nad przedpolu, interwencje na linii, ale i dobre zarządzanie blokiem defensywnym - z tego słynie nasz golkiper. 32-latek nie raz ratował Śląsk przed utratą bramki. Do dzisiaj wspominamy obroniony rzut karny z Radomiakiem Radom, czy spektakularne interwencje w Lubinie podczas derbów Dolnego Śląska. 

Rafał Leszczyński w sezonie 2023/24: 

- 32 rozegrane spotkania
- 13 czystych kont
- 83 obronione strzały 
- 2,59 obronionego strzału na mecz Już teraz nie ma wątpliwości, że Leszczyński zalicza historyczny sezon w barwach Śląska Wrocław. Na kolejkę przed końcem "Leszczu" jest już pewny pierwszego miejsca w liczbie czystych kont, co jest ogromnym sukcesem. 32-letni bramkarz pod tym względem jest najlepszym golkiperem WKS-u od momentu powrotu do PKO BP Ekstraklasy, wyprzedzając Mariana Kelemena. Mimo to - nasz piłkarz staje przed szansą na napisane historii. 

Bramkarze Śląska z największą liczbą czystych kont podczas jednego sezonu: 

14 - Zygmunt Kalinowski (1977/78)
14 - Adam Matysek (1991/92)
13 - Rafał Leszczyński (2023/24)
12 - Zygmunt Kalinowski (1973/74)
12 - Zygmunt Kalinowski (1976/77)
12 - Zdzisław Kostrzewa (1980/81)
12 - Andrzej Kirsza (1986/87)
12 - Adam Matysek (1990/91)Jeśli Rafałowi uda się zachować czyste konto w meczu z Rakowem Częstochowa, to zrówna się on z dwoma ikonami - Adamem Matyskiem i Zygmuntem "Kalim" Kalinowskim. Mocno trzymamy za to kciuki - zwycięstwo i czyste konto w sobotę - to brzmi jak plan idealny. Leszczyński jest krok od napisania przepięknego rozdziału zarówno w swojej historii, jak i tej Śląska Wrocław. To byłoby perfekcyjne zwieńczenie fantastycznego sezonu. 
Autor: Marek Wadas, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław