Wydarzenia

Topowe liczby Exposito, Leszczyńskiego i innych - zestawienie statystyczne po sezonie 2023/24

2024-06-03 10:45:00
Sezon 2023/24 można uznać oficjalnie za zakończony. To zatem odpowiedni czas, by przedstawić piłkarzy Śląska, którzy wyróżniali się statystycznie na tle całej ligi. W rolach głównych Erik Exposito, Piotr Samiec-Talar, Matias Nahuel Leiva, Aleks Petkov, Petr Schwarz, Peter Pokorny i Rafał Leszczyński.
Z tego miejsca jeszcze raz chcielibyśmy pogratulować drużynie oraz całemu sztabowi szkoleniowemu za fantastyczny sezon, który został zwieńczony srebrnym medalem mistrzostw Polski. Tym razem skupimy się jednak nie na kolektywie, a indywidualnych popisach naszych zawodników, którzy swoją postawą imponowali całej piłkarskiej Polsce. 

Liczba bramek - Erik Exposito (19)Zacznijmy od tej być może najważniejszej statystyki, w której najlepszy okazał się nasz kapitan - Erik Exposito. Hiszpan w świeżo zakończonym sezonie okazał się być bezkonkurencyjny dla całej reszty ligowych zawodników i z 19 bramkami na koncie został królem strzelców oraz najlepszym napastnikiem ligi. Więcej o Eriku przeczytacie, klikając tutaj

Klasyfikacja strzelców 23/24:
1. Erik Exposito - 19
2. Ilja Szkurin (Stal) - 16
3. Kamil Grosicki (Pogoń) - 13
4. Jesus Imaz (Jagiellonia) - 12
-. Efthymis Koulouris (Pogoń) - 12

Klasyfikacja kanadyjska (bramki + asysty) - Erik Exposito (24) 

Do dziewiętnastu ligowych bramek Erik Exposito dołożył jeszcze pięć asyst. Hiszpański napastnik udowodnia słowa z pierwszego wywiadu dla strony klubowej, gdzie powiedział, że nie jest tylko rasowym snajperem i stara się pracować na dobro zespołu. 

Klasyfikacja kanadyjska 23/24: 
1. Erik Exposito - 24
2. Kamil Grosicki (Pogoń) - 23
3. Ilja Szkurin (Stal) - 21
4. Kacper Chodyna (Zagłębie) - 17
5. Nene (Jagiellonia) - 16 

Asysty - Piotr Samiec-Talar (8)To był bez wątpienia przełomowy sezon Piotra Samca-Talara, który nieoczekiwanie stał się jedną z największych gwiazd drużyny. Popularny "Sami" strzelił siedem bramek, a do tego dołożył jeszcze osiem asyst, co jest drugim najlepszym wynikiem w lidze. 22-latek.

Klasyfikacja asystentów 23/24:
1. Kacper Chodyna (Zaglębie) - 10
-. Dominik Marczuk (Jagiellonia) - 10
-. Kamil Grosicki (Pogoń) - 10 
4. Piotr Samiec-Talar - 8 
-. Maciej Domański (Stal) - 8

Gole prawą nogą - Matias Nahuel Leiva (9)

Matias Nahuel Leiva w tym sezonie strzelił kilka pięknych bramek, a ta w meczu z Radomiakiem już bez wątpienia przejdzie do historii. 27-latek zakończył sezon z dziewięcioma golami na koncie i wszystkie z nich zdobył prawą nogą, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu. 

Klasyfikacja goli prawą nogą 23/24:
1. Matias Nahuel Leiva - 9 
-. Ilja Szkurin (Stal) - 9 
3. Kamil Grosicki (Pogoń) - 8 
-. Efthymis Koulouris (Pogoń) - 8 
-. Dawid Kurminowski (Zagłębie) - 8 

Gole lewą nogą - Erik Exposito (15)

Wracamy do lidera naszej ofensywy, który dzięki dominującej lewej nogi w tej klasyfikacji nie dał najmniejszych szans swoim rywalom. Exposito "lewitką" zapakował aż piętnaście z dziewiętnastu wszystkich bramek. 

Klasyfikacjia goli lewą nogą 23/24:
1. Erik Exposito - 15 
2. Afimico Pululu (Jagiellonia) - 10
3. Josue (Legia) - 9 
-. Dani Ramirez (ŁKS) - 9
-. Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia) - 9 

Podania celne - Aleks Petkov (1363) Śląsk lubił grać nieco bardziej bezpośrednio, przez co w kwestii podań celnych w czołówce ligi próżno szukać wrocławskich akcentów. Liderują tutaj oczywiście obrońcy, którzy często wybierają najbezpieczniejszą opcją. Najbardziej wyróżniającym się naszym piłkarzem w tej statystyce jest Aleks Petkov, który zanotował 1363 celnych podań. 

Klasyfikacja podań celnych 23/24:
1. Damian Dąbrowski (Zagłębie) - 1892
2. Adrian Dieguez (Jagiellonia) - 1866
3. Mariusz Malec (Pogoń) - 1832
...
18. Aleks Petkov - 1363 

Kluczowe podania - Matias Nahuel Leiva (44)W kwestii kluczowych podań wyróżniali się oczywiście zawodnicy drugiej linii i skrzydłowi. Najlepsze liczby w tej kategorii zanotował Matias Nahuel Leiva, który zakończył sezon z 44 kluczowymi podaniami. Nahuel przekuł to na dwie asysty. Innym wyróżniającym się piłkarzem Śląska był Petr Schwarz - Czech miał 42 kluczowe zagrania i sześć asyst. 

Klasyfikacja kluczowych podań 23/24: 
1. Kamil Grosicki (Pogoń) - 97
2. Damian Dąbrowski (Zagłębie) - 74
...
13. Matias Nahuel Leiva - 44
14. Petr Schwarz - 42 

Udane dośrodkowania - Matias Nahuel Leiva (33) 

Tutaj podobnie, jak w kluczowych podaniach - najbardziej wyróżniający się w Śląsku byli Nahuel i Schwarz. Obaj panowie dbali o stałe fragmenty gry, a Leiva dodatkowo nierzadko sunął skrzydłem i decydował się na dogranie piłki w pole karne. Klasyfikacha udanch dośrodkowań 23/24:
1. Kamil Grosicki (Pogoń) - 89
2. Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia) - 59
...
14. Matias Nahuel Leiva - 33
15. Petr Schwarz - 32 

Udane dryblingi - Erik Exposito (72) 

Napastnik niemalże kompletny. Erik Exposito nie jest tylko od strzelania bramek i zaliczania asyst. Kapitan WKS-u potrafił też tworzyć przestrzeń swoim kolegom i sam też świetnie dryblował. Świadczą o tym statystyki - udane pojedynki (268) oraz udane dryblingi (72). W obydwu tych zestawieniach Hiszpan zajął drugie miejsce w całej lidze. 

Klasyfikacja udanych dryblingów 23/24: 
1. Kristoffer Velde (Lech) - 76
2. Erik Exposito - 72 
3. Kajetan Szmyt (Warta) - 51
4. Jean Carlos (Raków) - 48
5. Michał Rakoczy (Cravcovia) - 45 

Udane odbiory - Peter Pokorny (53) Peter Pokorny wszedł do drużyny Śląska z buta i dość szybko stał się kluczowym elementem układanki trenera Jacka Magiery. Słowacki pomocnik był przydatny na każdym centymetrze boiska, lecz wyjątkowo dobrze spisywał się w defensywie, gdzie notował średnio prawie dwa odbiory na mecz. Łącznie zgromadził ich 53, co daje mu trzeci najlepszy wynik w całej lidze. 

Klasyfikacja udanych odbiorów 23/24: 
1. Michał Sacek (Jagiellonia) - 66
2. Taras Romanczuk (Jagiellonia) - 54
3. Peter Pokorny - 53
4. Yoav Hofmeister (Korona) - 52
5. Matuesz Kupczak (Warta) - 47

Czyste konta - Rafał Leszczyński (13) 

Golkiper Śląska Wrocław napisał w tym sezonie wyjątkową historię i wygrał klasyfikację czystych kont w Ekstraklasie. 32-latek był kluczową częścią bloku defensywnego i w wielu momentach potrafił ratować drużynę z opresji. Tekst o Leszczyńskim przeczytacie, klikając tutaj

Klasyfikacja czystych kont 23/24:
1. Rafał Leszczyński - 13
2. Bartosz Mrozek (Lech) - 11
3. Daniel Bielica (Górnik) - 10
-. Valentin Cojocaru (Pogoń) - 10
-. Vladan Kovacevic (Raków) - 10 

Obronione strzały - Rafał Leszczyński (84) Jak już wspominaliśmy wcześniej, "Leszczu" potrafił uratować Śląsk z niemałych opresji. Jeszcze przez długi czas będziemy wspominać wybitny występ bramkarza w Lubinie podczas derbów Dolnego Śląska, ale to niejedyne świetne zawody naszego bramkarza. Gdyby nie Rafał, wicemistrzostwo byłoby naprawdę trudne do zdobycia. 

Klasyfikacja obronionych strzałów: 
1. Mateusz Kochalski (Stal) - 111
2. Daniel Bielica (Górnik) - 99
-. Aleksander Bobek (ŁKS) - 99
...
6. Rafał Leszczyński - 84 

__________________________________

To był bez wątpienia udany sezon zarówno pod kątem kolektywu, jak i indywidualności. Cieszymy się i liczymy, że przyszły sezon będzie jeszcze lepszy. 


Autor: Marek Wadas, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław