Wydarzenia

Za kulisami losowania w Nyonie

2024-06-20 12:45:00
Za nami losowanie pierwszych rund eliminacji europejskich pucharów 2024/2025. Dwa dni w szwajcarskim Nyonie upłynęły pod znakiem wymiany informacji i przygotowań do ekscytujących rozgrywek.
Wicemistrzostwo Polski dla Śląska Wrocław oznacza również powrót klubu do rozgrywek międzynarodowych. W nadchodzącym sezonie WKS zagra w eliminacjach Ligi Konferencji UEFA. I pierwszą nowością jest już sama nazwa rozgrywek, z której zniknął człon "Europy". W Nyonie, w Szwajcarii, UEFA zaprosiła do swojej siedziby przedsatwicieli wszystkich klubów, biorących udział w eliminacjach do rozgrywek. W delegacji Śląska znalazł się Patryk Załęczny, prezes klubu oraz Michał Mazur, dyrektor zarządzający.- Na pewno za nami bardzo wartościowy czas i dwa dni, podczas których zdobyliśmy sporo wiedzy na temat organizacji rozgrywek - mówi Patryk Załęczny, prezes klubu. - Oczywiście nie wszystko jest dla nas nowe, bo to nie pierwszy raz Śląska w pucharach, ale seria szkoleń i warsztatów pomogła nam poznać zasady oraz mozliwości, jakie niesie gra w Lidze Konferencji UEFA - dodaje.Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się jeszcze we wtorek od wspólnego lunchu oraz omówienia zasad, według których przeprowadzone miały zostać losowania. Przedstawiciele organizatora przedstawili również ogólny koncept nowego cyklu rozgrywek (poprzedni to lata 2017-2021, obecny 2024-2027). Pierwszego dnia kluby otrzymały również informację o stawkach finansowych za grę i ewentualne odpadnięcie w poszczególnych rundach eliminacyjnych. Na koniec zaprezentowano informacje dotyczące obsługi kibiców, przygotowań do przyjęcia na swoim stadionie rozgrywek UEFA, a także umożliwiono klubom wymianę myśli i spostrzeżeń między sobą.Drugi dzień to informacje na temat systemu TIME, który służy jako platforma komunikacji między klubami, delegatami i UEFA. To tam kluby wprowadzają informacje o stadionie, kolorach strojów, udostępniają kontakty i wszelkie potrzebne materiały do sprawnej orgzniazacji meczów. - Bardzo ciekawe były warsztaty dotyczące VAR-u. Od III rundy eliminacyji Ligi Konferencji będzie on obowiązywał na wszystkich meczach. Dla polskich klubów nie jest to wielka nowość, ale np. w Szwecji ten system nie jest używany i jak mówili przedstawciele tamtejszych drużyn, stanowi to dodatkowe wyzwanie organizacyjne. Zobaczyliśmy też uefowskie "centrum dowodzenia" VAR - opowiada Michał Mazur, dyrektor zarządzający wrocławskiego klubu.Punktem kulminacyjnym dwudniowego wydarzenia było oczywiście losowanie par eliminacyjnych. Najpierw Ligi Mistrzów, następnie Ligi Europy, a później Liga Konferencji. Los skojarzył Śląsk z Riga FC, wicemistrzem Łotwy i aktualnym wiceliderem tamtejszej ligi, która rozgrywa sezonw systemie wiosna-jesień. O rywalu więcej piszemy TUTAJ. Po wylosowaniu zorganizowany został czas na rozmowy pomiędzy przedstawicielami bezpośrednich rywali, jednak delegacja łotewskiej drużyny nie pojawiła się w Nyonie. Rzecz jasna oba kluby są już jednak ze sobą w kontakcie telefonicznym i elektronicznym.

Pierwotny plan zakłada pierwszy mecz na Łotwie, 25 lipca, a rewanż 1 sierpnia we Wrocławiu. Nie powonien on się zmienić, niemniej UEFA daje sobie jednak jeden dzień, by całościowo zaplanować i potwierdzić kalendarz wszystkich wieludziesięciu spotkań eliminacyjnych na terenie całego kontynentu.Losowanie III rundy eliminacji zaplanowano 22 lipca, więc jeszcze przed rozegraniem spotkań rundy II. Finał Ligi Konferencji UEFA zaplanowano pod koniec maja na Tarczyński Arena Wrocław.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. UEFA

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław