Piłka kobiet - Historia

2020-06-25 09:14:51WKS Śląsk Wrocław Sekcja Piłki Nożnej Kobiet powstała oficjalnie 13 maja 2020 roku po nawiązaniu porozumienia z KS AZS Wrocław. Od sezonu 2020/21 pierwsza drużyna Śląska występuje w Ekstralidze, czyli najwyższym poziomie rozgrywkowym kobiecej piłki nożnej w kraju.

Kobieca piłka nożna we Wrocławiu ma bogatą, pełną sukcesów historię. Bo choć pierwsze dwa tytuły mistrzyń Polski trafiły do Czarnych Sosnowiec, to już kolejne mistrzostwo padło łupem piłkarek ze stolicy Dolnego Śląska. W 1982 roku najlepszą damską drużyną Polski został Pafawag Wrocław, który w pierwszej dekadzie oficjalnych rozgrywek kobiecych, był jednym ze zdecydowanie najsilniejszych klubów, ustępując właściwie tylko wspomnianej drużynie z Sosnowca.


Jeszcze mocniej pozycję wrocławskich piłkarek na arenie ogólnopolskiej podkreśliły zawodniczki KS AZS Wrocław. Zespół utworzony w 1997 roku potrzebował ledwie kilku lat, by wejść do krajowej czołówki, a potem zdominować ją na wiele sezonów. Na początku XXI wieku dziewczyny z AZS-u nie miały sobie równych, zgarniając osiem kolejnych tytułów mistrzyń Polski. Takiej dominacji nie miały ani Czarne Sosnowiec, ani Unia Racibórz, która odebrała tytuł zawodniczkom z Wrocławia, ani święcący największe triumfy w ostatnich latach Medyk Konin. Do tego piłkarki AZS-u Wrocław czterokrotne zdobywczynie Pucharu Polski oraz zapisały piękną kartę na arenie międzynarodowej. Siedmiokrotnie uczestniczyły w Lidze Mistrzyń (wówczas funkcjonującej jeszcze jako Puchar UEFA), zajmując w sezonach 2004/05 oraz 2005/06 miejsce w najlepszej szesnastce europejskich zespołów.


13 maja 2020 roku KS AZS Wrocław połączył siły ze Śląskiem Wrocław, który stał się tym samym jedynym klubem w Polsce, mającym zarówno męską, jak i kobiecą drużynę, w najwyższych klasach rozgrywkowych w kraju.