Wydarzenia

Piłkarki wspierają różowy październik

2021-10-01 16:00:00
Od wielu lat na świecie październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. W tegoroczne działania promujące kampanię "różowej wstążki" postanowiły włączyć się zawodniczki Śląska Wrocław.
Rak piersi jest najczęściej występującą formą nowotworu u kobiet. Każdego roku rozpoznaje się go u ponad 1,7 miliona pań, a przeszło 500 tysięcy przypadków niestety kończy się śmiercią. Kluczową kwestią w walce z chorobą jest jej wczesne wykrycie. Do profilaktyki i regularnych badań namawia żeńska drużyna Śląska Wrocław.
 
- Z okazji "różowego października" postanowiłyśmy okazać wsparcie dla walki z nowotworem piersi - mówi zawodniczka WKS-u, Aleksandra Dudziak -  W najbliższym meczu z AP Lotosem Gdańsk zagramy z różowymi wstążkami na strojach. Chcemy zachęcić wszystkie kobiety do regularnych, profilaktycznych badań - dodaje.

 
- W Polsce od ponad 15 lat funkcjonuje program profilaktycznych badań mammograficznych. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą bez rejestracji poddać się diagnostyce.  - Wszystkie panie, które mieszczą się w tym przedziale wiekowym zapraszamy do nas na badania - mówi Agnieszka Czajkowska-Masternak, rzeczniczka Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego. - Bez kolejki, bez rejestracji i bez skierowania można zgłaszać się do budynku różowej wstążki przy szpitalu onkologicznym na ul. Hirszfelda. Badania wykonywane są w komfortowych warunkach, a wczesne wykrycie choroby jest najważniejszym czynnikiem w jej leczeniu - zaznacza rzeczniczka szpitala. 
 
Mecz z AP Lotos Gdańsk rozpocznie się 2 października o godz. 12:00 w Gdańsku, a piłkarki Śląska zagrają w nim z różowymi wstążkami umocowanymi pod herbem.
Autor: Maciej Fedorczuk, Fot. Paweł Prochowski

Zobacz również