Wydarzenia

Hat-trick Związek i awans po dogrywce | Piłka Kobiet

2023-11-08 16:00:00
Piłkarki Śląska Wrocław wygrały z Czarnymi II Sosnowiec po dogrywce 3:1 w meczu pierwszej rundy Orlen Pucharu Polski Kobiet. Wszystkie trzy bramki dla WKS-u strzeliła Oliwia Związek.
Faworytem środowego spotkania były wrocławianki, choć wcale nie mierzyły się z łatwym rywalem. Czarni II Sosnowiec - choć znajdują się dwie klasy rozgrywkowe niżej - to są jednym z najsliniejszych drugoligowców. Szczególnie imponować może ofensywa - w jedenastu ligowych spotkaniach sosnowiczanki strzeliły aż 49 bramek!

Początek starcia był dość wyrównany, a wpływ na to miał m.in. skład WKS-u. Trener Piotr Jagieła postawił na zawodniczki, które nie miały zbyt wielu okazji do gry w tym sezonie. Na murawie od pierwszej minuty pojawiły się m.in. Hanna Wieczerzak, Krystyna Flis, Kinga Klimczak czy Oliwia Związek. Sosnowiczanki nieśmiało atakowały, ale nie stwarzały większego zagrożenia pod bramką Śląska, wrocławianki natomiast nieco rzadziej gościły pod polem karnym rywalek, za to były zdecydowanie konkretniejsze.

Po pół godzinie gdy Magdalena Półrolniczak przejęła piłkę w środku boiska, rozpoczęła szybką akcję WKS-u, zagrała piłkę w pole karne do Oliwii Związek, a ta mocnym strzałem otworzyła wynik spotkania. Jeszcze przed przerwą wrocławianki miały co najmniej dwie znakomite okazje do podwyższenia wyniku, ale raz piłka zatrzymała się na poprzeczce, a raz Marcelina Buś po podaniu Karoliny Iwaśko nieznacznie chybiła.

W przerwie w składzie WKS-u doszło do trzech zmian - na murawie pojawiły się Joanna Wróblewska, Kamila Czudecka i Klaudia Adamek. Sztab Śląska chciał szybko rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść, jednak... to Czarni II strzelili gola. Wiktoria Durnaś w 49. minucie zdecydowała się na strzał z dystansu, a piłka zatrzepotała w siatce Śląska.

Z biegiem czasu Śląsk stawał się stroną dominującą i raz za razem stwarzał zagrożenie pod bramką rywalek (najlepsza okazja to poprzeczka po główce Joanny Węcławek), jednak wynik pozostawał bez zmian. Do rozstrzygnięcia potrzebna była więc dogrywka.

W niej obraz gry nie uległ zmianie. Śląsk atakował, jednak tym razem był już skuteczniejszy. Pod koniec pierwszej części dogrywki Oliwia Związek ustrzeliła dublet, a na początku drugiej połowy zanotowała hat-tricka. Podopieczne Piotra Jagieły do samego końca kontrolowały już przebieg spotkania i ostatecznie zasłużenie wygrały 3:1.

Kolejnego rywala wrocławianki poznają w czwartek, 8 listopada, o godzinie 14:00. O tej godzinie odbędzie się losowanie kolejnej rundy Orlen Pucharu Polski Kobiet.


Czarni II Sosnowiec - Śląsk Wrocław 1:3 (0:1, 1:1, 1:2)
Bramki:
0:1 Oliwia Związek 31'
1:1 Wiktoria Durnaś 49'
1:2 Oliwia Związek 101'
1:3 Oliwia Związek 108'
 
Czarni II: Lozio - Jaszek, Stolarczyk, Bieszczad, Kawulka, Janczy, Zygulska (56' Herok), Durnaś, Kozłowska - Stenzel, Kwadrans (67' Markiewicz).
Śląsk: Wieczerzak - Rożnowicz (60' Watral), Węcławek, Żurek, Flis, Klimczak, Martyna Buś, Iwaśko (46' Czudecka), Półrolniczak (46' Wróblewska), Marcelina Buś (46' Adamek), Związek.
Autor: Paweł Prochowski, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również