Wydarzenia

Śląsk Wrocław przed sezonem | Piłka Kobiet

2022-08-12 15:00:00
W drugą sobotę sierpnia rozpoczną się rozgrywki Ekstraligi Kobiet 2022/2023. Będzie to już trzeci sezon, w którym wrocławskie piłkarki będą rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej pod szyldem Śląska Wrocław. A pierwszym przeciwnikiem będzie zespół z solidnej ligowej półki, jakim jest wicemistrz kraju, Górnik Łęczna. Przed startem sezonu prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące sekcji kobiet WKS-u.

Transfery, transfery...


Śląsk był dość aktywny na rynku transferowym i nie czekał z ogłaszaniem nowych twarzy w zespole. Do Wrocławia dołączyły dwie ofensywne zawodniczki - Katarzyna Białoszewska i Klaudia Adamek - które ostatnio były wyróżniającymi się postaciami w zespołach, które pożegnały się z Ekstraligą, czyli odpowiednio w Tarnovii Tarnów i Rekordzie Bielsko-Biała. Ponadto do Wrocławia trafiły również Julia Maskiewicz z Medyka Konin i Natalia Sitarz z AZS-u UJ Kraków. Transfer tej ostatniej piłkarki jest na swój sposób wyjątkowy, bo jest pierwszym transferem gotówkowym w historii sekcji kobiet WKS-u.

Okres transferowy to również czas pożegnań. Swoich karier w Śląsku nie będą kontynuować Amanda Turowska i Anna Furmaniak - obie trafiły do pierwszoligowego Marcusa Gdynia, Paulina Pompa, która zasiliła Pogoń Tczew i Wiktoria Kiszkis. W ostatnich dniach wypożyczona do SMS-u Łódź została trzecia bramkarka WKS-u, Natalia Skiba.Okres przygotowawczy


Za piłkarkami Śląska Wrocław blisko sześciotygodniowy okres przygotowawczy. Podopieczne Piotra Jagieły ciężko trenowały na obiektach w stolicy Dolnego Śląska, a także wybrały się na kilkudniowy obóz do Kleszczowa niedaleko Bełchatowa. Sztab szkoleniowy WKS-u postawił na sparingi z silnymi rywalami, a ostateczny bilans pięciu gier kontrolnych to dwa mecze wygrane, jeden remis i dwie porażki.Wszystko zaczęło się od meczu z Pogonią Szczecin i pewnego zwycięstwa 4:1. Hat-tricka ustrzeliła wówczas jedna z nowych zawodniczek Śląska, Katarzyna Białoszewska. W kolejnym sparingu - z przeciwnikiem ze zdecydowanie wyższej półki - wrocławianki przegrały ze Spartą Praga 1:4. Wynik nie do końca odzwierciedlał to, co działo się na boisku w czeskich Jańskich Łaźniach, choć Czeszki były bezdyskusyjnie lepsze. Na osłodę piłkarkom WKS-u została piękna bramka Natalii Kulig - pomocniczka minęła rywalki przy linii końcowej, wpadła w pole karne i najpierw chciała odegrać do lepiej ustawionej koleżanki, ale ostatecznie sama strzeliła gola.

Później była niezła potyczka z TME SMS-em Łódź, w której gościnnie w zespole rywalek - ze względu na problemy z bramkarkami w Łodzi - zagrała Natalia Skiba. Młoda golkiperka zrobiła na tyle dobre wrażenie, że niedługo później dołączyła do mistrzyń Polski na zasadach wypożyczenia. Choć w sparingu ze Śląskiem zaprezentowała się naprawdę dobrze, to dwukrotnie musiała skapitulować. Gole dla WKS-u zdobyły Joanna Krzyżanowska i Katarzyna Białoszewska.

W kolejnym tygodniu wrocławianki miały grać z ekipą SWD Wodzisław Śląski, ale ostatecznie zagrały z juniorami męskiego Parasola. W bardzo deszczowym pojedynku podopieczne Piotra Jagieły zaprezentowały się z dobrej strony, długo prowadząc po golu Katarzyny Białoszewskiej, a ostatecznie remisując 1:1. Ostatni sparing to kolejny przeciwnik z europejskiej półki, czyli RB Lipsk. Starcie z Niemkami było dość wyrównane, obie drużyny miały swoje szanse, choć ostatecznie to zawodniczki z Lipska wygrały 1:0.

Wyniki Śląska Wrocław w okresie przygotowawczym


Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 4:1
Sparta Praga - Śląsk Wrocław 4:1
TME SMS Łódź - Śląsk Wrocław 0:2
Śląsk Wrocław - Parasol Wrocław (juniorzy) 1:1
RB Lipsk - Śląsk Wrocław 1:0

 

Cele na sezon 2022/2023


Przed zespołem Śląska nie są stawiane konkretne cele, choć oczywiście wszyscy chcieliby osiągnąć co najmniej taki wynik, jak w poprzednim sezonie, czyli finał Pucharu Polski i siódme miejsce w Ekstralidze Kobiet.

- Na pewno chcielibyśmy poprawić wynik z poprzedniego sezonu. Kadra na pewno jest mocniejsza, ale teraz najważniejsze jest to, żeby kluczowe zawodniczki omijały kontuzje. Na pewno chcemy zająć miejsce w pierwszej piątce, a czas i pierwsze kolejki pokażą, na czym aktualnie stoimy. Na pewno chcemy też skupiać się na każdym kolejnym spotkaniu, to da nam komfort pracy. Oczywiście nadrzędnym celem indywidualnym jest również to, by poszczególne zawodniczki mogły się rozwijać - podkreśla szkoleniowiec Śląska, Piotr Jagieła.Zmiany w strukturze sekcji kobiet WKS-u


Oprócz znaczących roszad w zespole Śląska, do zmian doszło w strukturach sekcji kobiet. Bez zmian pozostaje sztab pierwszej drużyny - ekstraligowy zespół nadal prowadzić będzie Piotr Jagieła, a w sztabie będą także trenerzy Monika Koziarska-Gomola (która będzie także pełnić funkcję koordynatora kobiecych grup młodzieżowych w Akademii WKS-u), Kacper Haniszewski i Maciej Szaciłło. Fizjoterapeutą będzie Przemysław Czapiński, a kierownikiem drużyny - Karolina Ostrowska.

Od tego sezonu drugi zespół Śląska Wrocław nie będzie grał w II Lidze, a został zgłoszony do rozgrywek IV Ligi. Ma to związek z faktem, że WKS ma dwie drużyny juniorskie na szczeblu centralnym - U15 i U17. Drugą drużynę będą tworzyć zawodniczki grające mniej w pierwszym zespole oraz w drużynach występujących w Centralnych Ligach Juniorek, a zespół prowadzić będą Monika Koziarska-Gomola i Patrycja Falborska.
Trenerka Falborska nadal będzie prowadzić zespół w Centralnej Lidze Juniorek U17, natomiast drużynę U15 trenować będzie Gabriela Siwak. Fizjoterapeutką obu zespołów nadal pozostanie Justyna Kamińska. Zespół U17 rozpocznie rozgrywki CLJ jesienią, natomiast młodsza liga wystartuje dopiero na wiosnę, a wcześniej wrocławianki będą rywalizować w męskiej lidze trampkarza.

Dodajmy, że szefem sekcji piłki nożnej kobiet Akademii Śląska jest Maciej Bączyk, który odpowiada m.in. za współpracę i nadzór nad kadrą trenerską, skautingiem wewnętrznym i zewnętrznym czy kontaktem z menadżerami oraz zawodniczkami przy negocjacjach. Koordynatorką piłki kobiet w Akademii WKS-u jest Jagoda Stokowiec.

- Od dwóch lat cieszymy się z obecności piłki nożnej kobiet w naszych strukturach. Mamy już na koncie pierwsze sukcesy, jak finał Pucharu Polski i sukcesywnie wzmacniamy zespół Ekstraligowy, ale nie zapominamy o młodszych rocznikach. W zeszłym sezonie drużyna U17 trenerki Patrycji Falborskiej uzyskała awans do CLJ U17 kobiet. Większość naszych zawodniczek to młode piłkarki, dlatego będą one miały okazje sprawdzić się na tym szczeblu, a najbardziej wyróżniające się trafią do ekstraligowego zespołu trenera Piotra Jagieły. Jeszcze młodsze dziewczyny grać będą w CLJ U15, a te, które nie zmieszczą się w składach danych zespołów lub będą powracały do gry po dłuższych kontuzjach – znajdą swoje miejsce w zespole, który zgłosiliśmy do IV ligi dolnośląskiej kobiet – komentuje zmiany w żeńskiej części akademii Krzysztof Paluszek, stojący na czele Akademii Piłkarskiej WKS-u.


Warto dodać, że trzy piłkarki Śląska będą prowadziły zajęcia z młodzieżą. Julia Maskiewicz będzie pracować z zawodniczkami do lat 13, a z młodszymi zawodniczkami - Aleksandra Żurek i Kamila Czudecka.
Pierwszy mecz Śląska Wrocław w Ekstralidze Kobiet odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia, o godzinie 12:00. Rywalem WKS-u będzie Górnik Łęczna.

Autor: Paweł Prochowski, Fot. Adriana Ficek, Dawid Antecki

Zobacz również