Wydarzenia

VIDEO: Ekstra Talent 2022 za nami!

2022-09-27 18:00:00
W poniedziałek na wrocławskim boisku "Oławka" na Niskich Łąkach odbyła się kolejna edycja zawodów Ekstra Talent. Szesnaście zespołów do lat 12 rywalizowało w towarzyskim turnieju piłkarskim, a wszyscy uczestnicy zmierzyli się także ze specjalnymi testami wytrzymałościowymi.
Organizatorem zawodów była Fundacja Ekstraklasy, a główne cele turnieju to promowanie piłki nożnej wśród najmłodszych, kształtowanie zdrowego, aktywnego trybu życia oraz wychowanie poprzez sport. Warto dodać, że podobna rywalizacja młodych sportowców odbywa się we wszystkich miastach klubów PKO BP Ekstraklasy. W stolicy Dolnego Śląska oczywiście nie zabrakło zespołów WKS-u, które rywalizowały zarówno w zmaganiach chłopców, jak i dziewczynek.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ekstra Talent 2022 we Wrocławiu


- Zawody we Wrocławiu to kontynuacja projektu Ekstra Talent. Młodzi adepci przeszli testy sprawności ogólnej, a całość "uzupełniamy" turniejem piłkarskim. Projekt dotyczy 12-latków, a w tym roku mamy bardzo dobre wyniki testów, bowiem najlepsi osiągają nawet dwukrotnie lepsze rezultaty od uczestników pierwszych edycji. Chętnych do udziału w projekcie nie brakowało i to dobrze, bo dzięki temu uczestnicy wiedzą, w jakim są miejscu, jeśli chodzi o te ich kariery. Każdy wynik testu pokazuje, jaki mają potencjał - mówi Tomasz Zabielski, koordynator programu Akademia Klasy Ekstra.

Młodzi sportowcy zmierzyli się z tzw. "beep testem", czyli biegiem wytrzymałościowym na odcinku 20 metrów (z czasem zmniejsza się czas na pokonanie kolejnych odcinków), biegiem wahadłowym 10 x 5 metrów oraz z konkurencją zwisu na ugiętych ramionach. Na początku imprezy odbył się także konkurs żonglerki.

- Przy współpracy z Fundacją Ekstraklasy organizujemy wiele ciekawych projektów. Jednym z nich jest Ekstra Talent, w którym w tym roku uczestniczyło szesnaście zespołów - dziesięć męskich i sześć żeńskich. Do projektu zapraszamy kluby z Wrocławia i okolic, również nasze kluby partnerskie. Najważniejsze, że cała rywalizacja przebiegała w sportowej i życzliwej atmosferze. Było to święto dla młodych sportowców - zaznacza Wojciech Pawłowski, koordynator piłki dziecięcej w Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław.Każdy z zespołów został nagrodzony pamiątkowym pucharem, wszyscy uczestnicy dostali certyfikat uczestnictwa, a ponadto półfinaliści zawodów dodatkowo otrzymali okolicznościowe medale. Warto dodać, że dziewczęcy zespół Śląska, prowadzony przez Julię Maskiewicz, wygrał rywalizację w swojej kategorii, w finale pokonując Ślęzę Wrocław. Trzecie miejsce zajął drugi zespół Ślęzy. W zmaganiach chłopców najlepsza okazała się Iskra Pasikurowice, a kolejne miejsca na podium zajęli Prestige Football Academy i MKS Siechnice.

W zawodach wzięło udział szesnaście drużyn. Sześć drużyn dziewczynek - Pogoń Pieszyce, Energetyk Siechnice, Ślęza Wrocław (dwa zespoły), Akademia Śląska Wrocław (dwa zespoły) oraz dziesięć chłopców - MKS Siechnice, Prestige Football Academy, Olympic Wrocław, MKP Wołów, WKS Śląsk Wrocław, SP nr 53 we Wrocławiu, FC Wrocław Academy, PA First Kick SM Gmina Czernica, Iskra Pasikurowice i Akademia Śląska Wrocław.

Wszystkie nagrody indywidualne wśród dziewczynek (żonglerka, beep test, bieg wahadłowy, zwis na drążku) zebrały przedstawicielki Ślęzy Wrocław, z kolei wśród chłopców w żonglerce najlepszy okazał się zawodnik Iskry Pasikurowice, w zwisie na ugiętych ramionach reprezentant Pretige Football Academy, a w beep teście i biegu wahadłowym - młodzi piłkarze Akademii Śląska Wrocław.

Autor: Paweł Prochowski, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również