Wydarzenia

Podsumowanie roku piłki kobiecej

2021-12-31 15:00:00
Za nami pierwszy pełny rok działania sekcji piłki nożnej kobiet w Śląsku Wrocław. Podopieczne Piotra Jagieły rozegrały 25 spotkań o stawkę, a osiągnięte wyniki pozwoliły zająć 5. miejsce w Ekstralidze Kobiet na koniec sezonu 2020/2021 oraz dwa razy z rzędu zameldować się w 1/8 finału Pucharu Polski Kobiet - przy czym w obecnej edycji wrocławianki są nadal w grze. Gra wrocławianek w niektórych meczach wyglądała naprawdę dobrze, ale wyniki chyba mogły być ciut lepsze. Jedno jest pewne - emocji nie brakowało.
25 meczów - dziesięć wygranych, dwa remisy i trzynaście porażek. Po rozbiciu bilansu Śląska na czynniki pierwsze, nie jest on imponujący, ale należy mieć na uwadze fakt, że w dużej części roku sztab szkoleniowy WKS-u musiał budować skład bez podstawowych zawodniczek. W części meczów zabrakło m.in. Martyny Buś i Karoliny Iwaśko, początek jesieni na leczeniu spędziła Joanna Wróblewska, uraz wyeliminował z regularnej gry Wiktorię Kiszkis, a Daria Nowak - najskuteczniejsza zawodniczka WKS-u w letnich sparingach - ze względu na ciężką kontuzję nie zdążyła jeszcze zadebiutować w oficjalnym meczu w Śląsku. W 2021 roku wrocławianki zdobyły 47 goli i straciły cztery bramki więcej.
 
Wszystko zaczęło się dobrze, bo od marcowego zwycięstwa 3:0 nad ROW-em Rybnik. Następnie przyszła porażka z SMS-em Łódź 0:4 i wyszarpany remis z AZS-em Kraków 2:0 po bramce w końcówce Natalii Kulig. A później GKS Katowice do spółki z Górnikiem Łęczna wpędziły Śląsk w mały "dołek". Oczywiście należy to traktować z przymrużeniem oka, bo trudno na kogokolwiek innego zwalać winę za słabszy okres gry, ale faktycznie - najpierw katowiczanki wyrzuciły WKS z Pucharu Polski wygrywając 4:0, a niedługo potem "poprawiły" w lidze, pokonując Śląsk 2:1. A w międzyczasie przyszła porażka 0:7 podczas jedynego meczu w tym sezonie rozgrywanego na stadionie przy ulicy Oporowskiej. Górnik Łęczna na przestrzeni całego roku dał się podopiecznym Piotra Jagieły szczególnie we znaki. Wiosenna porażka była bolesna, ale z przebiegu spotkania chyba zbyt wysoka, podobnie było zresztą jesienią w Łęcznej. Śląsk nadawał ton rywalizacji, kontrolował przebieg wydarzeń i... do przerwy przegrywał 0:2. A kolejne bramki były konsekwencją indywidualnych błędów.

 
Wróćmy jednak jeszcze do wiosny. Po przejściowym kryzysie Śląsk zaczął zdecydowanie lepiej prezentować się na swoim terenie. Wrocławianki pokonały Sportis Bydgoszcz, Rolnika Biedrzychowice i AP Lotos Gdańsk, ale już do końca sezonu 2020/2021 punktów na wyjeździe nie zdobyły. Choć ich spotkania w delegacji do najłatwiejszych nie należały - "zaczarowany" Szczecin (miejsce, gdzie wrocławskie piłkarki od lat nie potrafią wygrać) oraz stadiony bijących się o medale zespołów z Konina i Sosnowca.
 
Ostatecznie jednak Śląsk zajął 5. miejsce w rozgrywkach, co można było uznać za niezły wynik. W przerwie międzysezonowej doszło do kilku zmian personalnych. Ze Śląskiem pożegnały się Aleksandra Przelicka, Klaudia Homa, Maja Jurczenko, Izabela Tracz, Beata Rydlewska oraz Justyna Chudzik, a do Wrocławia trafiły natomiast Daria Nowak, Joanna Krzyżanowska, Anna Furmaniak oraz Monika Sowalska. Po kontuzji treningi wznowiła Karolina Ostrowska, niestety, uraz na kilka długich miesięcy wykluczył z gry Paulinę Pompę.
 
Letnie sparingi były naprawdę obiecujące, zatem można było z optymizmem przystępować do nowego sezonu. W pierwszych kolejkach gra WKS-u wyglądała nieźle - wrocławianki długo prowadziły w Łodzi z SMS-em na inaugurację czy toczyły wyrównaną walkę z Medykiem Konin i Czarnymi Sosnowiec. Efekt końcowy był jednak taki sam - rywalki były zawsze o co najmniej jednego gola lepsze, a Śląsk pozostawał z dobrym wrażeniem. I niedosytem. Potem przyszedł opisywany mecz w Łęcznej, a straty z tego spotkania piłkarki WKS-u powetowały sobie w kolejnym starciu. W meczu z GKS-em Katowice dobra gra poszła w parze z korzystnym wynikiem, a wisienką (wisienkami) na torcie były piękne trafienia Joanny Krzyżanowskiej i Karoliny Ostrowskiej.

 
Później jednak znów przyszedł mały kryzys formy, który objawił się słabszą grą i porażkami z AZS-em Kraków (2:3) i Sportisem Bydgoszcz (1:3) oraz remisem w Szczecinie z Olimpią (1:1). We wszystkich tych spotkaniach wrocławianki straciły punkty trochę na własne życzenie. Krakowianki strzelały gole po błędach indywidualnych, a w Szczecinie zawiodła skuteczność. Z kolei mecz w Bydgoszczy był spotkaniem specyficznym. Bez wątpienia można go nazwać najsłabszym w drugim półroczu, ale... Sportis zdecydowanie był w zasięgu Śląska, ale znakomicie punktował błędy WKS-u. A dobitnym tego przykładem i obrazkiem meczu mogła być trzecia bramka - Śląsk przy stanie 0:2 atakował i był bardzo bliski zdobycia kontaktowego gola, tymczasem pierwsza groźniejsza sytuacja Sportisu przyniosła podwyższenie prowadzenia.
 
Końcówka roku to zwycięstwo nad beniaminkiem Ekstraligi, Tarnovią Tarnów (4:2) i pokaz siły w dwóch rundach Pucharu Polski. Pewna wygrana z Pomorzaninem Toruń (8:0) nikogo dziwić nie mogła, wszak zespoły dzieliły aż cztery klasy rozgrywkowe, ale już z drugoligową Bielawianką Bielawa miało być trudniej. Piłkarki z Bielawy dominują w swojej grupie w 2. Lidze i chciały przełożyć swoje niezłe występy ligowe na starcie pucharowe. Śląsk jednak zagrał bardzo mądrze w obronie i skutecznie w ataku, co skutkowało pewnym zwycięstwem - 7:0 - i awansem do 1/8 finału Pucharu Polski.

 
To teraz garść statystyk. Jedna zawodniczka zagrała w każdym oficjalnym meczu WKS-u w 2021 roku - Amanda Turowska. Po jednym występie opuściły Aleksandra Żurek, Joanna Wróblewska, Marcelina Buś, Aleksandra Dudziak, Natalia Kulig i Oliwia Krysman. Najwięcej minut na boiskach spędziła Aleksandra Dudziak (2132), która nieznacznie wyprzedziła Natalię Kulig (2114).
 
Liderką w klasyfikacji strzelonych goli jest Joanna Wróblewska (11 trafień), a kolejnymi najskuteczniejszymi zawodniczkami w 2021 roku były Karolina Iwaśko (7) i Aleksandra Dudziak (5). Iwaśko ma również na swoim koncie najwięcej żółtych kartek - sześć, a jedyny czerwony kartonik w minionym roku obejrzała Aleksandra Żurek (za dwie żółte kartki w wiosennym meczu z AP Lotos Gdańsk).
 
Teraz przed wrocławiankami ostatnie chwile urlopów, a już 3 stycznia wracają do treningów, by przygotować się do wymagającej rundy wiosennej. W niej rozegrają jedenaście spotkań ligowych oraz co najmniej jedno pucharowe. Pierwszy mecz o punkty odbędzie się w weekend 5-6 marca 2022 roku, a pierwszym rywalem WKS-u będzie łódzki SMS.


ŚLĄSK WROCŁAW 2021

25 meczów
10 wygranych
2 remisy
13 przegranych

bramki strzelone - 47
bramki stracone - 51

mecze domowe:
6 wygranych
remis
4 przegrane

bramki strzelone - 22
bramki stracone - 20

mecze wyjazdowe:
4 wygrane
remis
9 przegranych

bramki strzelone - 25
bramki stracone - 31Mecze Śląska w
2021 roku:
 
wiosna:
[12. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - ROW Rybnik 3:0 (1:0) - bramki: Joanna Wróblewska, Kamila Czudecka, Małgorzata Korda
[13. kolejka Ekstraligi] UKS SMS Łódź - Śląsk Wrocław 4:0 (1:0)
[14. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - AZS UJ Kraków 2:2 (1:1) - bramki: Aleksandra Dudziak, Natalia Kulig
[1/8 finału Pucharu Polski Kobiet] GKS Katowice - Śląsk Wrocław 4:0 (3:0)
[15. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Górnik Łęczna 0:7 (0:2)
[16. kolejka Ekstraligi] GKS Katowice - Śląsk Wrocław 2:1 (1:0) - bramka: Joanna Wróblewska
[17. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Sportis Bydgoszcz 1:0 (1:0) - bramka: Joanna Wróblewska
[18. kolejka Ekstraligi] Olimpia Szczecin - Śląsk Wrocław 1:0 (1:0)
[19. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Rolnik Biedrzychowice 3:0 (2:0) - bramki: Karolina Iwaśko (dwie), Kamila Czudecka
[20. kolejka Ekstraligi] Czarni Sosnowiec - Śląsk Wrocław 4:1 (3:0) - bramka: Aleksandra Dudziak
[21. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - AP Lotos Gdańsk 4:2 (1:0) - bramki: Joanna Wróblewska (dwie), Aleksandra Dudziak, Martyna Buś
[22. kolejka Ekstraligi] Medyk Konin - Śląsk Wrocław 3:1 (1:0) - bramka: Oliwia Krysman
 
jesień:
[1. kolejka Ekstraligi] UKS SMS Łódź - Śląsk Wrocław 2:1 (0:1) - bramka: Marcelina Buś
[2. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Medyk Konin 0:1 (0:1)
[3. kolejka Ekstraligi] Rekord Bielsko-Biała - Śląsk Wrocław 1:2 (0:1) - bramki: Aleksandra Dudziak, Marcelina Buś
[4. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Czarni Sosnowiec 0:2 (0:1)
[5. kolejka Ekstraligi] Górnik Łęczna - Śląsk Wrocław 5:0 (2:0)
[6. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - GKS Katowice 3:1 (1:0) - bramki: Karolina Ostrowska (dwie), Joanna Krzyżanowska
[7. kolejka Ekstraligi] AP Lotos Gdańsk - Śląsk Wrocław 1:2 (0:1) - bramki: Karolina Iwaśko, Joanna Wróblewska
[8. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - AZS UJ Kraków 2:3 (1:1) - bramki: Martyna Buś, Karolina Iwaśko
[9. kolejka Ekstraligi] Olimpia Szczecin - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1) - bramka: Martyna Buś
[1/32 finału Pucharu Polski Kobiet] Pomorzanin Toruń - Śląsk Wrocław 0:8 (0:5) - bramki: Joanna Wróblewska (dwie), Karolina Iwaśko (dwie), Amanda Turowska, Kamila Czudecka, Oliwia Krysman, bramka samobójcza
[10. kolejka Ekstraligi] Sportis Bydgoszcz - Śląsk Wrocław 3:1 (2:0) - bramka: Aleksandra Żurek
[11. kolejka Ekstraligi] Śląsk Wrocław - Tarnovia Tarnów 4:2 (1:1) - bramki: Joanna Wróblewska, Małgorzata Korda, Aleksandra Dudziak, Kamila Czudecka
[1/16 finału Pucharu Polski Kobiet] Bielawianka Bielawa - Śląsk Wrocław 0:7 (0:3) - bramki: Aleksandra Żurek (trzy), Karolina Iwaśko, Natalia Kulig
 


Minuty - wiosna:
1080 - Anna Bocian (12), Aleksandra Dudziak (12)
1069 - Joanna Wróblewska (12)
1030 - Marcelina Buś (12)
990 - Natalia Kulig (11)
850 - Małgorzata Korda (10)
846 - Aleksandra Żurek (11)
760 - Martyna Buś (11)
649 - Izabela Tracz (9)
633 - Kamila Czudecka (10)
540 - Karolina Iwaśko (7)
505 - Amandra Turowska (12)
494 - Oliwia Krysman (12)
478 - Maja Jurczenko (11)
371 - Klaudia Homa (9)
325 - Aleksandra Przelicka (12)
164 - Paulina Pompa (11)
18 - Daria Matuszewska (3)
 
Minuty - jesień:
1124 - Natalia Kulig (13)
1107 - Aleksandra Żurek (13)
1102 - Małgorzata Korda
1052 - Aleksandra Dudziak (12)
1002 - Karolina Iwaśko (12)
971 - Marcelina Buś (12)
939 - Joanna Wróblewska (12)
829 - Joanna Krzyżanowska (13)
765 - Monika Sowalska (9)
726 - Karolina Ostrowska (12)
661 - Oliwia Krysman (12)
507 - Kamila Czudecka (11)
495 - Anna Furmaniak (12)
428 - Martyna Buś (8)
360 - Anna Bocian (4)
245 - Amanda Turowska (13)
182 - Klaudia Nowacka (3)
180 - Wiktoria Kiszkis (2)
91 - Martyna Sieradzka (2)
52 - Daria Matuszewska (5)
45 - Oliwia Rychlicka (1)
11 - Maja Przybylak (1)
2 - Zuzanna Warzycha (2)
 
Minuty - łącznie:
2132 - Aleksandra Dudziak (24)
2114 - Natalia Kulig (24)
2008 - Joanna Wróblewska (24)
2001 - Marcelina Buś (24)
1953 - Aleksandra Żurek (24)
1952 - Małgorzata Korda (23)
1542 - Karolina Iwaśko (19)
1440 - Anna Bocian (16)
1188 - Martyna Buś (19)
1155 - Oliwia Krysman (24)
1140 - Kamila Czudecka (21)
829 - Joanna Krzyżanowska (13)
750 - Amanda Turowska (25)
765 - Monika Sowalska (9)
726 - Karolina Ostrowska (12)
649 - Izabela Tracz (9)
495 - Anna Furmaniak (12)
478 - Maja Jurczenko (11)
371 - Klaudia Homa (9)
325 - Aleksandra Przelicka (12)
182 - Klaudia Nowacka (3)
180 - Wiktoria Kiszkis (2)
164 - Paulina Pompa (11)
91 - Martyna Sieradzka (2)
70 - Daria Matuszewska (8)
45 - Oliwia Rychlicka (1)
11 - Maja Przybylak (1)
2 - Zuzanna Warzycha (2)


 
Bramki:
11 - Joanna Wróblewska
7 - Karolina Iwaśko
5 - Aleksandra Dudziak
4 - Kamila Czudecka, Aleksandra Żurek
3 - Martyna Buś
2 - Marcelina Buś, Małgorzata Korda, Oliwia Krysman, Natalia Kulig, Karolina Ostrowska
1 - Joanna Krzyżanowska, Amanda Turowska, bramka samobójcza
 
Żółte kartki:
6 - Karolina Iwaśko
3 - Martyna Buś, Aleksandra Dudziak, Joanna Wróblewska, Aleksandra Żurek
2 - Anna Furmaniak, Klaudia Homa, Małgorzata Korda, Oliwia Krysman, Natalia Kulig, Karolina Ostrowska, Amanda Turowska
1 - Marcelina Buś, Maja Jurczenko
 
Czerwona kartka:
1 - Aleksandra Żurek
Autor: Paweł Prochowski, Fot. Krystyna Pączkowska, Adriana Ficek

Zobacz również