Wydarzenia

Horwat: Krok po kroku do celu

2017-08-13 15:00:00
Spadek z III ligi, rewolucja kadrowa i zupełnie nowa rzeczywistość. Z tym mierzy się nowy szkoleniowiec II zespołu Śląska Wrocław przed startem Sport-Track IV ligi. – Mimo zawirowań kadrowych jakie napotkaliśmy, pracowaliśmy ciężko i z pełnym optymizmem. Mam charakterny zespół, który mierzy wysoko – mówi Tomasz Horwat.
Rezerwy WKS-u nie będą mile wspominać poprzedniego sezonu. Mimo walki do ostatniej kolejki nie zdołały utrzymać się w III lidze. Spadek jedną klasę rozgrywkową niżej oznaczał spore zmiany w zespole. - Rzeczywiście był to gorący okres, bo odeszło od nas wielu zawodników. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę i tak naprawdę od nowa musieliśmy zbudować zespół. Nie ma już u nas kilku piłkarzy, którzy w Śląsku spędzili kilka dobrych lat. Postanowili poszukać swoich szans gdzie indziej i trzeba to zrozumieć. Oczywiście szkoda, bo stanowiliby o sile zespołu. My jednak – jako klub – nie robiliśmy problemów, gdy ktoś zgłosił chęć odejścia. Każdy ma prawo do takich decyzji, a dla nich to kolejny krok w karierze i impuls do rozwoju – komentuje ostatni okres trener Horwat. – W świetle tak wielu zmian całkowita przebudowa zespołu była konieczna – dodaje.
 

Idzie młodość

 
Okres przygotowawczy był więc czasem wzmożonej pracy na boisku i na rynku transferowym, ale Tomasz Horwat na kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek Sport-Track IV ligi zachowuje spokój. – Przed sezonem ustaliliśmy, że chcemy stworzyć młodą, perspektywiczną drużynę. Dziś mogę powiedzieć, że jestem trenerem zespołu U21. Kadrę zbudowaliśmy z zawodników, którzy w tym lub ubiegłym roku ukończyli wiek juniora starszego, a więc głównie mamy piłkarzy z rocznika 1997, 1998 i młodszych – zaznacza Horwat. - Docelowo chcemy mieć kadrę 18-osobowa, a wzmacniać nas będą też piłkarze z I zespołu oraz w perspektywie czasu zawodnicy z CLJ. 
 
Przede wszystkim II zespół wzmocnili wychowankowie klubu oraz zawodnicy z Dolnego Śląska. – Skupiliśmy się na piłkarzach z naszego regionu, a kadra została odmłodzona. Taką przyjęliśmy filozofię i poświęcamy dużo czasu na obserwacje młodych chłopaków z Wrocławia i okolic. – kontynuuje szkoleniowiec. – Patrząc ogólnie, mamy ciekawych zawodników, którzy mają potencjał, by dalej się rozwijać.
 

Najważniejszy rozwój 

 
Nadchodzący sezon w Sport-Track IV lidze jest sporym wyzwaniem dla młodego zespołu trenera Horwata. Rozgrywki rozpoczynają się we wtorek 15 sierpnia, a Śląsk w pierwszej kolejce na wyjeździe zmierzy się z Polonią Stal Świdnica. - Naszym podstawowym celem jest stały rozwój indywidualny piłkarzy i całości jako zespołu. Dużym sukcesem będzie, gdy ktoś z tej drużyny trafi do I zespołu Śląska. – zaznacza trener Horwat. – Podziękowania dla dyrektora Akademii Tadeusza Pawłowskiego oraz prezesa Michała Bobowca, którzy umożliwili nam wyjazd na obóz do Zgorzelca. Było to krótkie zgrupowanie, ale w pełni wykorzystaliśmy ten czas. Na obozie miałem do dyspozycji zawodników, z którymi za chwilę rozpoczynamy sezon. Mieliśmy czas na zgranie zespołu, rozmowę, treningi i poznanie się bliżej. Przepracowaliśmy ten okres solidnie. Patrząc wstecz, możemy być zadowoleni. Nie znamy do końca tej ligi, nie wiemy, co nas czeka, ale widzę, że zbudowaliśmy młody i charakterny zespół. Jestem dobrej myśli – kończy Tomasz Horwat.
 

Kadra Śląska II Wrocław na sezon 2017/18:

 
Bramkarze: Aleksander Sobczak (ur. 1998), Piotr Zabielski (2000),
 
Obrońcy: Patryk Caliński (1997), Jakub Kierkiewicz (1998), Paweł Kucharczyk (1997), Adrian Sobczak (1997), Adrian Tabaka (1998), Miłosz Taranek (1998),
 
Pomocnicy: Karol Danielik (1994), Grzegorz Kazimierowicz (1997), Mikołaj Kotfas (1997), Miłosz Kubacki (1997), Mathieu Scalet (1997), zawodnik w trakcie załatwiania,
 
Napastnicy: Mateusz Czerwiński (1998), Zawodnik w trakcie załatwiania.
 

Sztab szkoleniowy Śląska II Wrocław:

 
Tomasz Horwat – Pierwszy Trener
Piotr Bartyzel – Asystent pierwszego trenera
Tomasz Hryńczuk – Trener bramkarzy
Przemysław Parus – Trener przygotowania motorycznego
Patryk Polaczek – Fizjoterapeuta
Szymon Mikołajczak – Kierownik zespołu 

Zobacz również