Wydarzenia

Akademia Klasy Ekstra we Wrocławiu!

2022-05-24 14:30:00
Wiosenny okres to doskonały czas na organizację wydarzeń sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży. W piątek 27 maja na stadionie przy ulicy Lotniczej 72 we Wrocławiu Fundacja Ekstraklasy we współpracy ze Śląskiem Wrocław zorganizują wydarzenie z cyklu Akademie Klasy Ekstra. Jest to projekt zakładający organizację rozgrywek piłkarskich dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy. Głównym punktem wydarzenia jest turniej piłkarski zawodników U11, a dla nieco młodszych piłkarzy U9 organizowany jest turniej Funino.
 Tegoroczne turnieje Akademii Klasy Ekstra to już 7. edycja tego projektu - organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy. Pierwszy turniej został rozegrany 9 maja z udziałem Radomiaka Radom - Akademie Klasy Ekstra w 2022 roku zakończą się 28 maja na obiektach Legii Warszawa. Ubiegłoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra pozwoliła zgromadzić łącznie  2,5 tysiąca dzieci z ponad 100 klubów, zaproszonych do wspólnej rozgrywki przez kluby Ekstraklasy.

 
Najbliższa edycja we Wrocławiu będzie miała dodatkowy walor. Do organizacji wydarzenia włącza się Fundacja Śląska Wrocław, która została Partnerem Fundacji Ekstraklasy. Wspólne działania nie dotyczą wyłącznie tego eventu, choć jest to doskonałe otwarcie na długofalową współpracę, która będzie koncentrowała się na szeroko rozumianym zaangażowaniu się w aktywność dzieci i młodzieży. Partnerstwo w szczególnej mierze będzie podkreślało rolę dziewcząt w sporcie, w tym w piłce nożnej, ułatwi dostęp do dedykowanych treningów dla dziewczyn oraz w aktywny sposób będzie zachęcać do pokochania tej dyscypliny i spełnieniu marzeń, aby zostać piłkarką.
 
Ostateczna forma wydarzenia zależy od każdego klubu Ekstraklasy - to właśnie przedstawiciele czołowych polskich klubów zapraszają do wspólnej zabawy swoje zaprzyjaźnione akademie z okolicznych miejscowości czy partnerskich ośrodków. Najstarsi uczestnicy Akademii Klasy Ekstra to zawodnicy w wieku 11 lat, którzy rozgrywają ze sobą mecze w formule turniejowej. Spotkania odbywają się na placu gry o wymiarach 60x40 m z bramkami 5x2 m - na boisku w jednej drużynie przebywać może 7 zawodników (6+1 bramkarz). W turnieju udział bierze najczęściej jest 8 zespołów podzielonych na dwie grupy, rozgrywając spotkania “każdy z każdym”. Zawodnicy i zawodniczki kończą turniej rozgrywając mecze z drużyną, która zajęła równoległe miejsce w drugiej grupie. 

 
Z kolei zawodniczki i zawodnicy wieku do 9 lat mogą czerpać radość z gry w piłkę poprzez udział w turnieju Funino. Zgodnie z ideą tej metodologii celem rozgrywki jest przede wszystkim zachęcenie do uprawiania sportu, rozwój piłkarskich umiejętności oraz pobudzanie kreatywności potrzebnej zarówno na boisku jak i w codziennym życiu. Podczas takich spotkań na boisku przebywa po trzech zawodników w każdym zespole, a piłkarscy adepci starają się zdobyć punkt poprzez umieszczenie piłki w jednej z dwóch bramek. Co najważniejsze, w tym turnieju nie ma sędziów oraz nie są prowadzone tabele z wynikami.
 
Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. O dobrą zabawę zadba również najnowszy Partner Fundacji Ekstraklasy, czyli Fundacja Śląska Wrocław. Przygotowane atrakcje zaangażują wszystkich – małych i dużych, którzy tego dnia będą bawić się z nami! Cała oprawa wydarzenia oraz mnogość dostępnych form aktywności składają się na duży sportowy piknik, chętnie odwiedzany nie tylko przez zawodników, ale również ich rodziców czy opiekunów. W tym roku Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniu również dzieci z Ukrainy, a także liczą na jak największy udział drużyn dziewczynek. 

 
Każda z zawodniczek i zawodników biorących udział w projekcie Akademie Klasy Ekstra może liczyć na szereg upominków, w tym sygnowanych logotypem Fundacji Śląska Wrocław. Przede wszystkich wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie, odpowiedniej dla specyfiki dużego wydarzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom, a oprócz tego najmłodsi zawodnicy mogą cieszyć się z medalu, natomiast ich starsi koledzy i koleżanki zdobywają puchar za udział w turnieju U11. 
 
Tegoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra zostanie zorganizowana we współpracy ze Śląskiem Wrocław w piątek 27 maja na stadionie przy ulicy Lotniczej 72 we Wrocławiu. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 10:30, kiedy to odbędzie się ceremonia otwarcia, gwarantująca wiele aktywności i zabaw, promujących sport. Organizatorzy zapraszają do udziału w zabawach oraz różnych formach aktywności najmłodszych z całej okolicy!

Wciąż można się zapisywać na turniej dziewcząt. W tym celu należy się skontaktować z trenerem Michałem Pawlakiem (telefon: 666 197 127). 
Autor: Biuro Prasowe, Fot. Jacek Prondzyński

Zobacz również