Wydarzenia

Akademia Klasy Ekstra we Wrocławiu za nami!

2022-05-27 14:45:00
Piątkowe przedpołudnie stało pod znakiem sportowej rywalizacji najmłodszych zawodników. Na stadionie przy ulicy Lotniczej 72 we Wrocławiu Fundacja Ekstraklasy we współpracy z Fundacją Śląska Wrocław zorganizowała wydarzenie z cyklu Akademie Klasy Ekstra, w którym udział wzięli najmłodsi adepci piłki nożnej z okolicznych miejscowości i partnerskich ośrodków.
Projekt Akademie Klasy Ekstra zakłada organizację rozgrywek piłkarskich dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy. Głównym punktem wydarzenia był turniej piłkarski zawodników U11, a dla nieco młodszych piłkarzy U9 zorganizowano turniej Funino. Zgodnie z ideą tej metodologii celem rozgrywki jest przede wszystkim zachęcenie do uprawiania sportu, rozwój piłkarskich umiejętności oraz pobudzanie kreatywności potrzebnej zarówno na boisku, jak i w codziennym życiu. Podczas takich spotkań na boisku przebywa po trzech zawodników w każdym zespole, a piłkarscy adepci starają się zdobyć punkt poprzez umieszczenie piłki w jednej z dwóch bramek. Co najważniejsze, w tym turnieju nie było sędziów oraz nie prowadzono tabeli z wynikami.

W wolnych chwilach piłkarze mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji, w tym dodatkowe miniboiska, dmuchane boiska, sprzęt do unihokeja czy tarczę z punktowanymi celami. W ostatniej z nich najskuteczniejsi mogli liczyć na upominki od organizatorów.

Udział w zabawie mogły wziąć również dzieci w wieku przedszkolnym. O dobrą zabawę zadbał m.in. najnowszy Partner Fundacji Ekstraklasy, czyli Fundacja Śląska Wrocław. Przygotowane atrakcje angażowały wszystkich - małych i dużych - którym nie schodził z ust uśmiech. Cała oprawa wydarzenia oraz mnogość dostępnych form aktywności pozwoliły na stworzenie dużego, sportowego pikniku. Nie zabrakło również dzieci z Ukrainy, które otrzymały od rówieśników ogromne brawa.

Warunki atmosferyczne nie były korzystne, ale nie przeszkodziło to w rywalizacji na najwyższych obrotach. Zawodnicy dawali z siebie wszystko, nikt nie odpuszczał i nie odstawiał nogi. Pomimo opadów deszczu i zakończenia rywalizacji boiska do Funino nie pozostawały puste niemal do samego końca. Boiskowym zmaganiom stale towarzyszyła umilająca czas muzyka.Na stadionie przy ul. Lotniczej 72 pojawili się również Łukasz Gerstenstein i Jakub Jezierski. Zawodnicy drugiego zespołu Śląska Wrocław wzięli udział w ceremonii otwarcia i pomogli młodym piłkarzom przygotować się do zawodów. Część z nich mogła w dodatku zmierzyć się z nimi na jednym z miniboisk.

- Bardzo mi się tu wszystko podoba. Gdy sam byłem młodszy, to brałem udział w takich turniejach. To duża impreza, podobają mi się takie inicjatywy i wciąż chętnie biorę w nich udział - mówił na miejscu Jezierski. - Jest bardzo fajnie. Widać, że dzieci są ucieszone i zadowolone ze wszystkiego. To świetne, że się rozwijają. Takie turnieje najlepiej się wspomina, cieszę się, że mogę poczuć taką nostalgię - dodał Gerstenstein. Rywalizację rocznika U11 zakończyło starcie dwóch zespołów Śląska Wrocław. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem 4:4, przez co do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych. W niej górą była drużyna grająca w białych koszulkach, która wykorzystała swoje "jedenastki" (2:0), w tym wypadku wykonywane jednak z bliższej odległości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a rywalizujące w turnieju U11 drużyny zostały nagrodzone wyjątkowymi pucharami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za ich pracę w deszczowych, jakże niekorzystnych warunkach. Do zobaczenia niebawem z - mamy nadzieję - słoneczną pogodą! 

Autor: Krzysztof Dziadek, Fot. Kamil Lizak

Zobacz również