Wydarzenia

"Resocjalizacja poprzez sport" | Relacja z konferencji

2023-09-13 15:00:00
W dniach 12-13.09. w Krakowie odbywa się międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Fundację Śląska Wrocław. Tematem spotkania prowadzonego głównie w formie praktycznych warsztatów jest “Resocjalizacja poprzez sport. Problemy uzależnień (alkohol, narkotyki) wśród młodzieży w wybranych krajach europejskich”.
W warsztatach biorą udział reprezentanci zajawianego już kilka razy na naszych łamach projektu Sport dla równości: rozwój programów sportowych i wspieranie równego dostępu dziewcząt i chłopców do aktywności sportowych, w tym programów wychowania fizycznego i sportu na szczeblu lokalnym". Przypomnijmy, że nasza Fundacja jest koordynatorem zadania w Polsce, a oprócz niej w projekcie działają aktywiści z NGO-sów w Portugalii i Hiszpanii, a więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Podczas dwudniowej konferencji reprezentanci organizacji pozarządowych, trenerzy, akademicy oraz wolontariusze pracujący na co dzień z młodzieżą wykluczoną oraz zagrożoną wykluczeniem nabywają nowych umiejętności w radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach. Poznają angażujące metody, zabawy, propozycje spędzania czasu wolnego z naciskiem na aktywizację poprzez sport i ruch. Dzięki udziałowi w spotkaniu reprezentantów z trzech krajów, możliwa jest szersza – niż li tylko krajowa – perspektywa. Okazuje się, że problem wykluczenia dotyka także nieźle sytuowanych rodzin, a tematy, z którymi muszą zmierzyć się współcześni rodzice to przeładowanie elektroniką, patotreści w Internecie czy cyberprzemoc. Dużo też mówiono o depresji u najmłodszych.


- W mojej pracy w Hiszpanii, gdzie organizujemy świetlice terapeutyczne i warsztatowe dla młodych osób dotkniętych wykluczeniem, nałogami i patologią, obserwuję bardzo niedobry trend, w którym coraz młodsze dzieci wybierają na swoje autorytety osoby, które na to nie zasługują. Sięgają po używki, bo ich idole też tak robią. Łamią prawo, by zaimponować starszym kolegom. Ale ja im powtarzam, że ci idole nie pójdą za nich do więzienia – dzieli się swoimi przemyśleniami Israel González Fernández, koordynator projektów społecznych z organizacji La Salle, animator w Andaluzji.

Niestety, presja rówieśnicza to temat tak szeroki, że nawet Wisła przy tym wygląda na niewinną strugę.

Podczas dyskusji pada też wiele sformułowań, które pasują w zasadzie do każdego ze społeczeństw, bo nuda i wynikające z niej pakowanie się w kłopoty, alkohol u nastolatków czy złe odżywianie się to nie są tematy z naszych lokalnych podwórek, a z wielu krajów.

- Statystyki przedstawione przez ekspertów na spotkaniu nie napawają optymizmem, ale z drugiej strony cieszy fakt, że są organizacje, które podejmują się pracy z wykluczoną młodzieżą. Właśnie po to, aby życie było lepsze, pomimo często nieciekawego startu czy słabych wzorców w rodzinach – mówi Prezeska Fundacji Śląska Wrocław, Edyta Wieruszewska.

A skoro już o pracy eksperckiej wspomniano, to przedstawmy trenerki prowadzące warsztaty:

  • dr Renata Grzywacz - nauki socjologiczne. Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe: Socjoterapia i profilaktyka społeczna dzieci i młodzieży, Terapia uzależnień, Terapia rodzin, Trener TUS (Trening Umiejętności Społecznych),
  • dr Monika Drozd - nauki o kulturze fizycznej. Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe: Psychologia w sporcie, Psychologia, Socjoterapia i Psychoterapia młodzieży
Trenerki związane są z Instytutem Profilaktyki Zachowań Ryzykownych w Rzeszowie.

- To dla nas ciekawe doświadczenie, móc konfrontować informacje o pracy z wykluczoną młodzieżą w Europie Zachodniej. Prowadzimy szkolenia międzynarodowe czy wykłady dla studentów już od wielu lat, ostatnio sporo w trybie on-line, natomiast ta ciekawość wynikająca ze spotkania człowieka, który często kilka tysięcy kilometrów od nas zmaga się z dość podobnymi co my problemami w pracy z młodzieżą, pokazuje jak ważne są takie spotkania – zauważa dr Renata Grzywacz.

- Jako czynna nauczycielka W-F widzę, jak wiele mogą dzisiaj wuefiści, jak ważny jest to zawód, a jednak często bagatelizowany lub rozumiany w sposób, że łatwo kogoś na tym miejscu zastąpić. To niesprawiedliwa, niepełna opinia o osobach, które często jako pierwsze w szkole wychwytują, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego – dodaje dr Monika Drozd.


Tematy, które realizowane są na warsztatach to:

  • Problemy uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży w Polsce i wybranych krajach europejskich - resocjalizacyjna rola sportu.
  • Zasady fairplay w sporcie i w życiu codziennym + trening umiejętności społecznych,
  • Prezentacja osób/grup, grup społecznych ze środowisk patologicznych, które zostały "uratowane" przez sport - własne doświadczenia zawodowe,
  • Problemy uzależnień fizycznych (alkohol, narkotyki) wśród młodzieży w Polsce i wybranych krajach europejskich - resocjalizacyjna rola sportu,
  • Analiza przypadku (case study) w obszarze patologii społecznych ze szczególnym uwzględnieniem roli sportu.
Autor: Patrycja Wojciechowska

Zobacz również