Wydarzenia

Staż trenerski Śląsk Coaching Lab za nami

2022-12-17 10:00:00
Pierwsza edycja stażu trenerskiego dla szkoleniowców etapu U6-U13 - Śląsk Coaching LAB - przeszła do historii. Głównym tematem zajęć była organizacja i szkolenie w najmłodszych grupach Akademii Śląska Wrocław.
Śląsk Coaching LAB to staż trenerski przeznaczony dla szkoleniowców z klubów partnerskich Śląska Wrocław. To już kolejna edycja stażu organizowanego w Akademii WKS-u - wcześniejsze wydarzenie dedykowane było trenerom bramkarzy, teraz grupą docelową byli szkoleniowcy zajmujący się grupami dziecięcymi.

- Grudniowy staż był pierwszym takim wydarzeniem i na pewno nie ostatnim. Podczas dwudniowego stażu omówiliśmy organizację i szkolenie na etapie U6-U13 w naszej Akademii. Uczestnicy mogli wziąć udział w pięciu jednostkach treningowych oraz pięciu wykładach - mówi Wojciech Pawłowski, koordynator projektu klubów partnerskich.Uczestnicy mogli nie tylko podpatrywać w akcji trenerów Akademii Śląska, ale również wysłuchać prelekcji na temat organizacji i szkolenia w grupach od U6 do U13, skautingu w Akademii WKS-u i zagranicznych wzorców na przykładzie Benfiki Lizbona. Wrażeniami ze swojego stażu w Portugalii podzielił się koordynator skautingu młodzieżowego oraz trener U11, Mariusz Blecharz.

- Nie miałem możliwości uczestniczyć w zagranicznym stażu, zatem to była dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Fajnie, że trener Blecharz chciał się z nami podzielić i przekazać, jak to wygląda w wielkiej europejskiej akademii - zaznacza trener Piotr Głuchowski z Polonii Słubice. - Byliśmy bardzo ciekawi przyjazdu do Wrocławia, bo Akademia Śląska jest jedną z większych w Polsce i chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda szkolenie "od środka". Ja jestem bardzo zadowolony z pobytu, było dużo merytoryki, a trenerzy byli bardzo otwarci. Jestem przekonany, że można z tego dużo wynieść i teraz wdrożyć te schematy w swojej pracy - dodaje.- Bez wątpienia wystąpienia trenerów Pawła Dziakowicza i Miłosza Gładocha były bardzo ważne. Wykład na temat gry młodzików był dla mnie najlepszy, z kolei trener Gładoch przekazał nam dużo wiedzy z zakresu treningu mentalnego na podstawie drogi, którą sam przeszedł - podkreśla trener Mateusz Słodki z AP Bumerang Wrocław.- Pomysł takiego stażu uważam za jak najbardziej trafiony - ocenia trener Grzegorz Jasionowski z AP Football Wrocław. - Niewiele jest takich wykładów, które są skierowane do trenerów młodzieży. Uczestniczyłem w podobnych wydarzeniach, jednak tam - mimo zapowiedzi - szybko temat schodził na piłkę seniorską. Tutaj kierunek trafiony. Z racji tego, że jesteśmy przedstawicielami klubów partnerskich, staramy się wypromować chłopaków z regionu, by trafiali do Śląska. Trzeba czerpać wiedzę od najlepszych, więc pomysł fajny i mam nadzieję, że będzie kontynuowany. Wtedy będzie mógł rodzić się między uczestnikami dialog i wymiana pomysłów - zaznacza.W stażu wzięło udział 30 trenerów z 19 klubów partnerskich. - Staraliśmy się ze wszystkich sił, żeby zarówno organizacja jak, i merytoryka były na wysokim poziomie. Czy nam się udało, ocenę pozostawiamy trenerom, którym serdecznie dziękujemy za obecność! - podkreśla Wojciech Pawłowski.
Autor: Paweł Prochowski, Fot. Paweł Prochowski

Zobacz również