Wydarzenia

Winter Cup 2023. Święto młodzieżowego futbolu

2023-02-28 11:00:00
W miniony weekend Wrocław był stolicą młodzieżowej piłki nożnej. Na wrocławskich boiskach odbyła się trzecia edycja największego zimowego turnieju dla dzieci i młodzieży w Europie - Winter Cup 2023. Młodzi sportowcy rywalizowali w dziewięciu kategoriach wiekowych, a wśród zwycięzców nie zabrakło drużyn Akademii Śląska.

Liczby turnieju Winter Cup 2023 mogą robić wrażenie. W rywalizacji wzięło udział przeszło dwieście drużyn i ponad trzy tysiące zawodników, którzy rozegrali ponad 1100 meczów. Zmagania toczyły się w siedmiu wrocławskich lokalizacjach, a w ósmej - na Tarczyński Arenie Wrocław - w piątek odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia.Na scenie strefy VIP wrocławskiego obiektu odegrano hymny państwowe, młodzi sportowcy złożyli przysięgę, a wieczór swoimi występami uświetnili piłkarski freestyler Dawid Krzyżowski oraz tancerki z grupy Sparks Crew. To był dobry przedsmak wielkich sportowych emocji, które czekały na nas już od sobotniego poranka.

- Wrocław Winter Cup organizujemy już po raz trzeci, gościmy drużyny z jedenastu krajów, co nas bardzo cieszy. Największym wyzwaniem było chyba zaproszenie tej liczby drużyn, trochę tych rozmów było - jesteśmy w trakcie sezonu i nie wszystkim ten termin pasował. A oprócz zaproszenia, wymagająca też była sama praca przy meczach, bo przypomnijmy, że rozegraliśmy 1100 meczów na 32 boiskach. To naprawdę ogrom pracy - mówi Mateusz Zieliński z agencji Around The Sport, która organizowała zawody.We wspomnianych już siedmiu wrocławskich lokalizacjach - na Kłokoczycach, Polach Marsowych, balonie na Stadionie Olimpijskim, głównej płycie Stadionu Olimpijskiego, przy hotelu GEM, na Oławce na Niskich Łąkach oraz w kompleksie sportowym przy ulicy Racławickiej - sportowych emocji nie brakowało. Młodzi piłkarze mimo trochę kapryśnej aury niejednokrotnie stwarzali bardzo ciekawe widowiska. Jedną z atrakcji turnieju była możliwość gry na głównej płycie Stadionu Olimpijskiego, gdzie na co dzień występują żużlowcy Betard Sparty i futboliści Panthers.- Kiedy dowiedzieliśmy się, że główna płyta Stadionu Olimpijskiego jest dostępna i możemy ją wykorzystać, nie wahaliśmy się ani chwili. Rozgrywanie spotkań na tak pięknym stadionie dodatkowo promuje sport i Wrocław - dodaje Mateusz Zieliński.Śląsk Wrocław reprezentowało jedenaście zespołów w ośmiu kategoriach wiekowych - od U7 do U14, przy czym w rywalizacji U10, U11 i U13 WKS wystawił dwie drużyny. W pięciu grupach Śląsk był najlepszy - wrocławianie zwyciężyli w zmaganiach najmłodszych piłkarzy - U7 i U8 - a także w turnieju U11, U12 i U13. Warto zaznaczyć, że w tej ostatniej kategorii Trójkolorowi wygrali podwójnie, bo zajęli dwa pierwsze miejsca.

- W zespołach dziecięcych, turnieje są środkiem, a nie celem dlatego cieszy bardzo dobra postawa naszych zespołów choć był to "tylko" kolejny etap w ich rozwoju sportowym. W kategorii U10 wystawiliśmy wiodących zawodników z kategorii U9, którzy pokazali się ze znakomitej strony awansując do grupy mistrzowskiej. Z jednej strony "zabraliśmy" im możliwość walki o zwycięstwo z rówieśnikami, z drugiej "wrzuciliśmy" ich do środowiska, które było bardzo dużym wyzwaniem. Dla mnie spisali się na medal - zaznacza Wojciech Pawłowski, koordynator piłki dziecięcej w Akademii Śląska Wrocław.

- Z każdym kolejnym rokiem organizacja oraz współzawodnictwo w turniejach Wrocław Winter Cup stoi na coraz wyższym poziomie. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to dziecięce święto piłki nożnej. Dziękujemy wszystkim zespołom za udział i już teraz zapraszamy za rok - dodaje.Przedstawiciele Śląska otrzymali także szereg nagród dodatkowych. W dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych WKS był najlepiej broniącą drużyną, a najlepszymi trenerami wybrano szkoleniowców Śląska - Marcina Tupca i Andrzeja Samołyka. Ponadto w grupie U8 najlepszym strzelcem został Jakub Dufrat. Najlepszym bramkarzem turnieju U9 był Antoni Wojda, a Jakub Torzewski nie miał sobie równych w ofensywie w meczach U10, za co otrzymał wyróżnienie dla najlepszego strzelca. Najlepszymi golkiperami w zmaganiach U11 wybrano dwóch bramkarzy WKS-u - Mateusza Bielskiego i Oskara Waleszczyńskiego, z kolei podobną nagrodę w kategorii U13 otrzymał Błażej Ślazyk.Wyniki są ważne, ale jeszcze istotniejsza w całym turnieju była dobra zabawa i sprawna organizacja turnieju, która stała na bardzo wysokim poziomie. Podkreślmy, że wszyscy uczestnicy po turnieju mogli kontynuować piłkarskie wrażenia, bo zostali zaproszeni na mecz PKO BP Ekstraklasy, w którym Śląsk mierzył się z Lechem Poznań.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową rywalizację i do zobaczenia za rok!

Czołówka wszystkich kategorii wiekowych (szczegółowe wyniki dostępne są w tym miejscu):

Kategoria U7
1. Akademia Śląska Wrocław
2. Gedania Gdańsk
3. Tempo Praha

Kategoria U8
1. Akadamia Śląska Wrocław
2. FC Wrocław Academy
3. Gedania Gdańsk

Kategoria U9
1. AP Reissa Poznań A
2. Akademia Śląska Wrocław
3. Gedania Gdańsk A

Kategoria U10
1. Akademia Lecha Poznań
2. Akademia Śląska Wrocław
3. FC Wrocław Academy A

Kategoria U11
1. Akademia Śląska Wrocław A
2. Hammarby Fotboll
3. FC Ždar nad Sázavou

Kategoria U12
1. Akademia Śląska Wrocław
2. Dragon Pomorze A
3. FC Wrocław Academy

Kategoria U13
1. Akademia Śląska Wrocław A
2. Akademia Śląska Wrocław B
3. Vilnius Football Academy

Kategoria U14
1. Ślęza Wrocław A
2. FC Wrocław Academy
3. Xaverov Horní Počernice

Kategoria U15
1. FC Wrocław Academy
2. Vilnius Fotball Academy
3. Ślęza Wrocław

Autor: Paweł Prochowski, Fot. Adriana Ficek, Around The Sport

Zobacz również