Wydarzenia

Ze Śląska do reprezentacji Polski

2023-02-09 14:45:00
Sportowcy, nie tylko uprawiający piłkę nożną, często podkreślają, jak wielką dumą jest dla nich występ w narodowych barwach. Tego zaszczytu dostępuje coraz więcej piłkarzy i piłkarek WKS-u. Rozwój Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław oraz sekcji kobiet sprawia, że jeszcze częściej możemy podziwiać przedstawicieli naszego klubu w koszulkach z orłem na piersi.
Śląsk Wrocław jest największym klubem w Polsce pod względem liczby drużyn na poziomie centralnym. Oczywiście na „świeczniku” zawsze będzie ekstraklasowy zespół, ale poza grupą dowodzoną przez Ivana Djurdjevicia w klubie trenuje kilkaset młodych piłkarzy i piłkarek. Co cieszy – trenują z coraz lepszymi skutkami, czego dowodem są liczne powołania do reprezentacji narodowych.

- Bardzo cieszymy się, że mamy tylu reprezentantów Polski, to oczywiście wyróżnienie dla tych piłkarzy, ale również docenienie naszej pracy w Akademii i potwierdzenie, że idziemy ze szkoleniem w dobrym kierunku. Wierzę, że reprezentanci Śląska nadal będą powoływani do kadry i w niedalekiej przyszłości będą stanowić o sile pierwszej drużyny - mówi dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska, Krzysztof Paluszek.

Belgia, Hiszpania, Czechy…


Biało-czerwona kadra U-17 w ostatnich dniach brała udział w towarzyskim turnieju, podczas którego rywalizowała z rówieśnikami z Norwegii, Belgii i Szwecji. W hiszpańskiej La Nucii Polacy najpierw pokonali Norwegię 3:2, a następnie dość łatwo rozprawili się z Belgią, wygrywając aż 5:0, z kolei w trzecim starciu okazali się lepsi od reprezentacji Trzech Koron, wygrywając aż 5:2. We wszystkich meczach wystąpili Karol Borys i Krzysztof Kurowski ze Śląska Wrocław. Borys dodatkowo każde ze spotkań rozpoczynał w wyjściowym składzie, a Kurowski w podstawowej "jedenastce" znalazł się dwukrotnie.

Karol Borys i Krzysztof Kurowski

Bardzo mocnego przeciwnika w towarzyskim dwumeczu miała również reprezentacja Polski U-15, która zmierzyła się z Hiszpanią. Biało-Czerwoni dwukrotnie musieli uznać wyższość rywali (0:3 i 1:4), a w spotkaniach zagrało czterech zawodników WKS-u - Mateusz Cegliński, Jakub Kaszub, Dawid Korzeniowski i Olivier Siniawski. W jednym z meczów Cegliński pełnił funkcję kapitana, a Siniawski zanotował asystę przy jedynym golu Polaków.

Dawid Korzeniowski, Olivier Siniawski, Jakub Kaszub i Mateusz Cegliński

W Tychach reprezentacja U19 grała z Czechami. Powołanie na to spotkanie od selekcjonera Marcina Brosza otrzymali Miłosz Kurowski oraz Łukasz Gerstenstein i obaj panowie pojawili się murawie w drugiej połowie tego spotkania, a Polska wygrała 3:2.

Zaproszenie do reprezentacji dostali także Krzysztof Fałowski i Hubert Śliczniak. Piłkarze wezmą udział w krótkim zgrupowaniu kadry U16, które odbędzie się w dniach od 15 do 17 lutego w Siedlcach.

Dominik Kleczewski i Bartosz Szywała

Wyróżnieni zostali również młodsi zawodnicy - Dominik Kleczewski i Bartosz Szywała. Dwóch 14-letnich piłkarzy, którzy na co dzień występują w drużynie Śląska U15, wzięło udział w jednym z turnusów Zimowej Akademii Młodych Orłów. W innym z turnusów ZAMO brali też udział ich młodsi koledzy z rocznika 2010 - Borys Pawłowicz i Kajetan Malik.

Borys Pawłowicz i Kajetan Malik

Panie piłkarki, pani trenerka


Powołań do narodowych reprezentacji nie brakuje w sekcji piłki nożnej kobiet Śląska Wrocław. W styczniu cztery zawodniczki WKS-u - Oliwia Związek, Krystyna Flis, Katarzyna Musiałowska i Kinga Klimczak - wzięły udział w Turnieju UEFA Development Cup. Polki wygrały z Liechtensteinem i Szkocją oraz zremisowały z Portugalią. Reprezentantki WKS-u zagrały we wszystkich meczach, Katarzyna Musiałowska w jednym ze spotkań pełniła rolę kapitan zespołu, a Oliwia Związek wpisała się na listę strzelczyń.

Górny rząd: Krystyna Flis, Katarzyna Musiałowska. Dolny rząd: Oliwia Związek, Kinga Klimczak

Katarzyna Musiałowska wróciła z jednego zgrupowania, a za chwilę wyruszy na kolejne. Wspólnie z Gabrielą Lewicką, Magdaleną Półrolniczak i Dominiką Szkwarek wezmą udział w zgrupowaniu kadry U17, które odbędzie się w dniach od 11 do 17 lutego w Pruszkowie. Polki przygotowują się do marcowego turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy.

Wyróżniona została także trenerka WKS-u, Monika Koziarska-Gomola, która znalazła się w kadrze szkoleniowej podczas jednego z turnusów Zimowej Akademii Młodych Orłów. Warto również wspomnieć o powołaniach do kadry wojewódzkiej. Powołanie do drużyny U13 otrzymały Julia Sujka i Weronika Podemska, a do zespołu U15 Hanna Gubernat, Amelia Szkwarek i Julia Strasburger. Z kolei z kadrą Dolnego Śląska Trampkarek na zimowy obóz wyjadą Teresa Szadzińska i Anna Augustynowicz.

Trenerka Śląska - Monika Koziarska-Gomola, fot. Piłka dla Wszystkich

- Występy zawodniczek Śląska w młodzieżowych kadrach to dla nas powód do dumy. Nie zapominajmy również, że powołanie w rundzie jesiennej do pierwszej reprezentacji otrzymała także Natalia Kulig. To wszystko pokazuje, że trenerzy wykonują ogrom pracy, dzięki której dziewczyny mogą się rozwijać - zaznacza Maciej Bączyk, koordynator sekcji piłki kobiecej w Śląsku Wrocław.

Na każdym polu


Śląsk Wrocław to klub dla wszystkich, a jego działalność wykracza poza tylko profesjonalne szkolenie i rywalizacje sportowców na najwyższych poziomach rozgrywkowych. Pod herbem WKS-u rywalizują również zawodnicy blind footballu oraz amp futbolu. I również ich nie brakuje w reprezentacji Polski! W zgrupowaniu reprezentacji Polski w blind footballu wzięli udział Adrian Słoninka, Marcin Lubczyk oraz Michał Płachecki, a także trener kadry Mikołaj Nowacki. Z kolei w treningach ampfutbolu junior wziął udział Maciek Wielebiński i trener Krzysztof Węgrzyn.

Wrocławscy reprezentanci Polski w blind footballu ze Śląska Wrocław - Marcin Lubczyk, Adrian Słoninka, trener Mikołaj Nowacki, Michał Płachecki

Wrocławscy reprezentanci Polski w amp futbolu - Maciek Wielebiński i trener Krzysztof Węgrzyn

Nie można także zapominać, że niedawno do narodowych reprezentacji trafiali również piłkarze pierwszej drużyny WKS-u, czyli Petr Schwarz i Daniel Gretarsson. Obaj zawodnicy obecnie leczą kontuzje, ale po powrocie na murawę liczymy na kolejne dobre występy, które mogą zaowocować ponownymi występami w barwach Czech i Islandii.

Wszystkim powołanym gratulujemy i życzymy kolejnych udanych występów, zarówno w meczach klubowych, jak i reprezentacyjnych. Jesteście dumą Śląska Wrocław!
Autor: Paweł Prochowski

Zobacz również