Wydarzenia

Zmiany w strukturach Akademii Śląska Wrocław

2022-07-14 13:30:00
Przed nowym sezonem spore zmiany przeszła struktura organizacyjna Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław. Co nowego, jakie będą poszczególne obszary działalności i kto będzie odpowiedzialny za piłkarski rozwój wrocławskiej młodzieży – odpowiedzi w poniższym artykule.
Akademia Piłkarska Śląska Wrocław to kilkaset młodych piłkarzy i piłkarek oraz kilkanaście drużyn, w tym rezerwy WKS-u grające na poziomie 2. Ligi oraz aż pięć (trzy męskie, dwie żeńskie) występujących w Centralnej Lidze Juniorów. Zespoły kobiet, mężczyzn, piłka młodzieżowa, dziecięca, treningi bramkarskie, motoryczne, pozycyjne, do tego skauting, rozbudowana logistyka oraz konieczna administracja – to wszystko składa się na codzienną pracę w jednej z największych akademii piłkarskich w Polsce. A na horyzoncie budowa Wrocławskiego Centrum Sportu, w którym mieścić się będzie Akademia Śląska Wrocław. W ramach centrum treningowego na Nowych Żernikach ma powstać 11 boisk piłkarskich wraz z kompleksowym zapleczem (szatnie, siłownia, gabinety odnowy biologicznej), budynek administracyjny klubu, boiska do koszykówki, siatkówki, teqballa, korty tenisowe, sportowe place zabaw, siłownia zewnętrzna oraz tereny do wypoczynku wzdłuż rzeki Ługowina. Elementem kompleksu będzie także bursa dla najbardziej uzdolnionych młodych sportowców spoza Wrocławia.

Na czele Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław stanął dyrektor ds. rozwoju sportowego klubu Krzysztof Paluszek. Będzie odpowiedzialny za całość działań akademii oraz organizację pracy poszczególnych pionów. W nowej strukturze organizacyjnej znajdzie się sześć działów, a każdy z nich będzie miał swojego koordynatora, odpowiadającego za dany obszar działalności.

Za pracę w akademii dziękujemy dotychczasowemu dyrektorowi ds. szkolenia, Leszkowi Dulatowi, który przez niemal trzy lata działał na rzecz rozwoju młodych piłkarzy i piłkarek Śląska Wrocław.

- Jesteśmy aktualnie największym klubem w Polsce, jeśli chodzi struktury szkolenia i liczbę występujących męskich i żeńskich zespołów w centralnych ligach PZPN męskich (Ekstraklasa, II liga, CLJ U19, CLJ U17, CLJ U15) i żeńskich (Ekstraliga, CLJ U17, CLJ U15) oraz rozgrywkach międzynarodowych z udziałem najlepszych zespołów z Czech, Słowacji i Węgier (Interliga U13, U12). Dlatego chcemy zmodyfikować strukturę szkolenia, by była odpowiednio dopasowana i przynosiła jak najlepsze efekty. Wykonujemy kolejne kroki w rozwoju sportowym klubu, a w głównej mierze piłki młodzieżowo - dziecięcej (4x4, 5x5, 7x7 9x9), treningu bramkarskiego, motorycznego, analizy gry i metodologii szkolenia – mówi Krzysztof Paluszek.

Koordynator piłki młodzieżowej

Jedną z nową twarzy w akademii będzie Rafał Naskręt, który w nowej roli powraca do Śląska. W latach 2000-2003 oraz 2005-2006 reprezentował bowiem już barwy WKS-u jako piłkarz, rozgrywając blisko 90 meczów na pozycji obrońcy. W akademii zajmie się piłką jedenastoosobową, czyli zespołami od U14 w górę. To stamtąd najzdolniejsi zawodnicy mają trafiać do drugoligowych rezerw oraz ekstraklasowej drużyny Śląska. Właściwa koordynacja współpracy między sztabami szkoleniowymi drużyny rezerw i CLJ, ocena i ewaluacja pracy trenerów, udział w selekcji piłkarzy, monitoring najbardziej uzdolnionych zawodników, kontrola treningów – to wszystko znajdzie się w zakresie obowiązków nowego koordynatora.Koordynator piłki nożnej kobiet

Finał Pucharu Polski oraz 5. i 7. pozycje na koniec ostatnich sezonów Ekstraligi – to dorobek dwóch lat sekcji piłki nożnej kobiet w Śląsku Wrocław. Wyniki te osiągane były w oparciu o bardzo młodą drużynę, której dużą część stanowiły wychowanki zespołu AZS Wrocław, który w 2020 roku Śląsk wziął pod swoje skrzydła. Ambicje klubu sięgają jeszcze wyżej, a dużą rolę w dalszym rozwoju zawodniczek WKS-u z pewnością odegra możliwość występowanie w Centralnych Ligach Juniorek U15 i U15, do której awans wywalczyły wrocławianki. To tam wykuwać się mają talenty, a najzdolniejsze piłkarki z tych drużyn mogą oczekiwać szansy również w ekstraligowym zespole. W związku z uczestnictwem w CLJ Śląsk zrezygnował z udziału drużyny rezerw w rozgrywkach drugiej ligi. Koordynatorem piłki nożnej kobiet Akademii Śląska Wrocław będzie Maciej Bączyk, który od lipca 2021 roku pracuje we wrocławskim klubie w roli szefa skautingu akademii. Teraz jeszcze mocniej zajmie się m.in. współpracą i nadzorem nad kadrą trenerską, skautingiem wewnętrznym i zewnętrznym czy kontaktem z menadżerami oraz zawodniczkami przy negocjacjach.

- Od dwóch lat cieszymy się z obecności piłki nożnej kobiet w naszych strukturach. Mamy już na koncie pierwsze sukcesy, jak finał Pucharu Polski i sukcesywnie wzmacniamy zespół Ekstraligowy, ale nie zapominamy o młodszych rocznikach. W zeszłym sezonie drużyna U17 trenerki Patrycji Falborskiej uzyskała awans do CLJ U17 kobiet. Większość naszych zawodniczek to młode piłkarki, dlatego będą one miały okazje sprawdzić się na tym szczeblu, a najbardziej wyróżniające się trafią do ekstraligowego zespołu trenera Piotra Jegieły. Jeszcze młodsze dziewczyny grać będą w CLJ U15, a te, które nie zmieszczą się w składach danych zespołów lub będą powracały do gry po dłuższych kontuzjach – znajdą swoje miejsce w zespole, który zgłosiliśmy do IV ligi dolnośląskiej kobiet – komentuje zmiany w żeńskiej części akademii Krzysztof Paluszek.

Koordynator piłki nożnej dziecięcej

W tak dużym klubie jak Śląsk Wrocław uwaga kibiców skupia się oczywiście na zespołach z najwyższych szczebli rozgrywkowych – Ekstraklasy, Ekstraligi, Centralnych Lig Juniorów. By do tych drużyn napływały kolejne talenty potrzebna jest jednak profesjonalna i dobrze zorganizowana praca z najmłodszymi członkami akademii. Nad piłką dziecięcą (drużyny 9-, 7-, 5-, 4-osobowe) nadzór sprawować będzie Wojciech Pawłowski, który od sierpnia 2021 roku pracuje w naszej akademii. Będzie on odpowiedzialny m.in. za projekt klubów partnerskich, który już teraz rozwija się dzięki współpracy z kilkudziesięcioma mniejszymi klubami z regionu, organizacje turniejów i eventów, skauting grup dziecięcych, dobór kadry szkoleniowej oraz szereg spraw organizacyjnych, szkoleniowych i administracyjnych.

Koordynator treningu bramkarskiego

Kolejną nową postacią w szeregach Akademii Śląska Wrocław jest Miłosz Gładoch, który przychodzi do klubu z FC Wrocław Academy, a wcześniej współpracował chociażby z angielskim Liverpoolem. Nowy koordynator to jeden z największych w Polsce specjalistów od szkolenia golkiperów. Jego podopieczni budzą zainteresowanie największych europejskich klubów, trafiali na testy lub zostali transferowani do PSG, Juventusu czy Liverpoolu. Gładoch organizował również International Goalkeeper Coaching Workshop, czyli międzynarodową konferencję trenerów bramkarzy, na którą co rok zjeżdżają specjaliści z całej Europy. W 2018 roku został wybrany najpopularniejszym trenerem na Dolnym Śląsku w plebiscycie „Słowa Sportowego”. W Śląsku będzie odpowiadał m.in. za koordynacje i prowadzenie działań związanych z treningiem bramkarskim, bezpośrednie prowadzenie zajęć, wsparcie skautingu bramkarskiego, opiniowanie transferów oraz analizę i ocena poziomu sportowego aktualnych zawodników.- Chcemy wrócić do wrocławskich tradycji w szkoleniu bramkarzy – by wspomnieć chociażby takie nazwiska jak Masseli, Kostrzewa, Jedynak, Bobel czy Matysek -  i dlatego trafia do nas tak uznany specjalista jak Miłosz Gładoch. Trener ten stworzył nowoczesną metodologię i strukturę szkoleniową treningu bramkarskiego. W jej skład wchodzić będzie pięciu trenerów w piłce 11-osobowej – tłumaczy Krzysztof Paluszek.

Menadżer ds. organizacyjnych

Praca Akademii Piłkarskiej, organizacja treningów, meczów i całej działalności wymaga również szerokiego zaplecza administracyjno-logistycznego. Za ten obszar odpowiedzialny będzie Marek Żytowiecki, który pracuje w klubie od 2013 roku, ostatnio w roli dyrektora akademii ds. organizacyjnych. Na jego barkach spoczywać będzie m.in. bieżące funkcjonowanie akademii, udział w przygotowaniu długoterminowych strategii, planowanie, realizacja i przygotowywanie budżetu, dobór kadry administracyjnej, nadzór nad organizacją obozów i zgrupowań.

Metodologia treningu, przygotowanie motoryczne, trening indywidualny

W strukturze sportowej akademii ważną rolę odgrywać będzie również Janusz Góra, jako koordynator metodologii treningu. Przed laty piłkarz, a niedawno również trener w ekstraklasowym sztabie Śląska wspomoże opracowywać plany i szczegóły treningowe, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie m.in. z pracy w RB Salzburg i Lechu Poznań. Za trening indywidualny w największym stopniu odpowiadać będzie z kolei Waldemar Prusik, inny wielce zasłużony dla Śląska piłkarz, w latach 80. również kapitan reprezentacji Polski. Trener Prusik będzie odpowiadał za trening indywidualny najlepszych piłkarzy, prowadzony w mniejszych, wyselekcjonowanych grupach. Trening motoryczny to z kolei przestrzeń, którą organizować będzie Mariusz Miętkiewicz. W szeregach akademii swoje miejsce mieć będą również Ewa Moroch (trening mentalny), Michał Radziszewski (analiza gry) i Karol Danielik (dietetyk).

- Ważnym aspektem działalności Akademii Piłkarskiej jest łączenie kształcenia sportowego z edukacją w SMS Junior Wrocław. Sport i nauka, treningi i szkoła, muszą być mocno ze sobą skorelowane. Zależy nam również na rozbudowie działu skautingu dziecięco-młodzieżowego oraz juniorskiego w piłce żeńskiej i męskiej oraz współpraca z ponad 60 klubami partnerskimi z Wrocławia, Dolnego Śląska oraz Polski. Najważniejszym efektem pracy akademii mają być w przyszłości zawodniczki trafiające do naszej drużyny Ekstraligi oraz zawodnicy do zespołu z Ekstraklasy. Ponadto przygotowujemy do organizacji pracy w przyszłej nowej infrastrukturze akademii we Wrocławskim Centrum Sportu – podsumowuje Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska Wrocław.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również