Wydarzenia

Ciekawostki i statystyki przed #ŚLĄZAG

2023-01-25 10:00:00
Już w najbliższą sobotę Śląsk Wrocław zainauguruje rundę wiosenną PKO Ekstraklasy, a rywalem podopiecznych trenera Ivana Djurdjevicia będzie Zagłębie Lubin. Derbowe starcia regularnie dostarczają kibicom ogromnych emocji. W pierwszej kolejce sezonu 2022/2023 spotkanie obu drużyn zakończyło się bezbramkowym remisem. Sprawdźcie, jak w liczbach prezentuje się rywalizacja Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin.

CZAS NA DERBY! BILETY NA MECZ Z ZAGŁĘBIEM

Bilans bezpośrednich meczów
 
Do tej pory Śląsk mierzył się z Zagłębiem 48 razy – 17 razy wygrywali piłkarze z Wrocławia, 19 razy “Miedziowi”, a 12 tych spotkań zakończyło się podziałem punktów. Warto jednak pamiętać, że WKS w derbowych starciach bardzo dobrze radzi sobie przed własną publicznością.
 
Na swoim obiekcie Śląsk legitymuje się bilansem 11 zwycięstw, 6 remisów i 6 porażek z Zagłębiem. W domowych meczach Śląsk zdobył 27 bramek, a stracił ich 23. 
 
Korzystny jest również bilans Śląska w derbowych starciach rozgrywanych już na Tarczyński Arenie. Wrocławianie wygrali większość z nich, a łączny bilans to 6 zwycięstw, 3 remisy i tylko 2 porażki, 14 bramek strzelonych i 10 straconych.

Najlepsi strzelcy derbów Dolnego Śląska

Śląsk Wrocław ma po swojej stronie najlepszego strzelca w historii derbowych pojedynków z Zagłębiem. Erik Expósito aż sześciokrotnie trafiał do bramki “Miedziowych”. Hiszpański snajper trzy gole strzelił między innymi w długo wspominanym starciu z 2019 roku, kiedy to na Tarczyński Arenie padł remis 4:4.

Co ciekawe, drugim najskuteczniejszym zawodnikiem Śląska w pojedynkach z Zagłębiem jest obrońca. Piotr Celeban ma na swoim koncie 4 takie gole.

Dla Zagłębia najwięcej razy trafiali Janusz Kudyba i Daniel Dyluś – po 5 razy. Tyle samo bramek zdobył Romuald Kujawa, jednak na jego dorobek składają się 4 gole dla “Miedziowych” i 1 bramka dla Śląska Wrocław.

Najwięcej meczów z Zagłębiem
 
Na czele klasyfikacji piłkarzy, którzy w barwach wrocławskiego Śląska najczęściej mierzyli się z Zagłębiem, są Piotr Celeban i Robert Pich – obaj piłkarze mają na swoim koncie po 14 derbowych pojedynków. Tuż za nimi plasują się Zbigniew Mandziejewicz i Waldemar Tęsiorowski, którzy przeciwko “Miedziowym” grali po 13 razy.
 
12 takich meczów ma Janusz Góra, a 10 razy z Zagłębiem grali Mariusz Pawelec i Waldemar Sobota. 
 
Najwięcej meczów w roli trenera
 
Liderem tej klasyfikacji jest Piotr Stokowiec, który prowadził Zagłębie w 9 meczach derbowych. Na drugim miejscu plasuje się Orest Lenczyk, na którego dorobek składają się 4 spotkania na ławce trenerskiej Śląska i 3 w roli szkoleniowca “Miedziowych”.
 
W ekipie Śląska Wrocław najwięcej – po 6 meczów – zanotowali Henryk Apostel i Romuald Szukiełowicz.
 
Najdłuższe serie bez porażki
 
Najdłuższe serie meczów derbowych bez porażki to 9 po stronie Zagłębia (1987 – 1992) i 7 w przypadku Śląska Wrocław (2002 – 2012). Co ciekawe, drugim najlepszym wynikiem WKS-u są 4 mecze z rzędu bez przegranej. Jedna z takich serii trwa obecnie. Czy podopiecznym trenera Ivana Djurdjevicia uda się ją przedłużyć? Dowiemy się już w sobotę!

IDZIESZ NA MECZ? PAMIĘTAJ O...


Za pomoc w przygotowaniu tekstu serdecznie dziękujemy Filipowi Podolskiemu.

Autor: Mateusz Lubański, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław