Wydarzenia

CLJ U-19: Sezon pod znakiem rozwoju

2022-08-11 15:00:00
Zespoły akademii Śląska Wrocław właśnie kończą przygotowania przed kolejnym sezonem w Centralnej Lidze Juniorów. Prowadzona przez trenera Bartosza Siemińskiego drużyna U-19 niedawno wróciła z Gostynia, gdzie intensywnie szykowała się do rozgrywek na szczeblu centralnym.
Nowy rocznik, nowe przepisy

Przerwa między rozgrywkami to naturalnie czas zmian w kadrze jak i sztabie zespołu. W sezonie 2022/23 współpracownikami trenera Bartosza Siemińskiego będą:

- Sebastian Przybyłko – II trener
- Miłosz Gładoch – trener bramkarzy (koordynator szkolenia bramkarzy w całej Akademii Śląska)
- Mariusz Miętkiewicz – trener przygotowania motorycznego
- Michał Szmit – fizjoterapeuta

Od tego sezonu obowiązują również inne przepisy dotyczące wieku piłkarzy – jeszcze w ubiegłym mogło występować tylko czterech zawodników z najstarszego rocznika, teraz takiego ograniczenia już nie będzie. Tym samym w ramach rozgrywek CLJ U-19 będą grali urodzeni w roku 2004 i młodsi.

- Poprzedni sezon wiązał się z bardzo dużą rotacją zawodników, były też inne przepisy. My tych najstarszych mamy kilku, więc będziemy też grać zespołem zrotowanym, trochę młodszym. Nie oznacza to, że on będzie gorszy, ani że w jakimś stopniu będzie ustępował – mówi trener Bartosz Siemiński.

Intensywność i doświadczenie

Wrocławianie właśnie zakończyli przygotowania, na które składało się łącznie 9 sparingów. Na początku sprawdzili się na tle rywali zza granicy: najpierw przegrali 1:5 z rówieśnikami z VFL Wolfsburg, następne były starcia z FK Pardubice, gdzie wystąpiły dwie „jedenastki”. Pierwsza przegrała 1:3 z drużyną U-19, natomiast druga zwyciężyła 5:1 z zespołem U-18.Po starciu z Czechami przyszedł czas na obóz przygotowawczy w Gostyniu, gdzie rozegrane zostały sparingi z „seniorami”: Jarotą Jarocin (2:3), Koroną Piaski (3:3) oraz Pogonią Skalmierzyce (0:5). Cały okres domyka etap „dolnośląski”, czyli spotkania z Polonią Świdnica (1:6), Baryczą Sułów (3:3), Chrobrym Głogów U-19 (2:2).

- Chcieliśmy dać wszystkim zawodnikom równe szanse w postaci dużej liczby minut, dzięki temu też my mogliśmy lepiej ich poznać. Ten obóz cechował się dużą intensywnością, wiele było meczów z seniorami. Dodatkowo były sytuacje jak z Pardubicami czy Baryczą Sułów i Chrobrym Głogów, gdzie grały dwie różne jedenastki. Mocno pracowaliśmy nad systemami gry, ustawieniami w trakcie ataku jak i obrony i na pewno nad tymi elementami będziemy pracować dalej. Teraz jesteśmy w okresie „wyciszającym”, mamy jednak zebrane informacje i docelowa kadra jest wykrystalizowana  – podkreśla szkoleniowiec.

Ponowne starcie z beniaminkiem

Jak zwraca uwagę trener zespołu, Śląsk kolejny raz zaczyna rozgrywki od starcia z drużyną, która awansowała do CLJ. Rok temu był to zespół Polonii Warszawa, a teraz jest to Lechia Gdańsk, która wraca na najwyższy poziom po rocznej nieobecności. Sezon 21/22 wrocławianie zakończyli na 7. miejscu, co wynika z priorytetów obranych przez sztab: najważniejszy był rozwój zawodników. Same rozgrywki były zaś bardzo wyrównane - trzecią drużynę od ósmej dzieliło zaledwie sześć punktów różnicy.- W pierwszej rundzie tamtego sezonu rozkręciliśmy się po kilku kolejkach, a mieliśmy bardzo dobrą końcówkę, choć zakończoną przegranym - mimo że bardzo dorbym w naszym wykonaniu - meczem z Zagłębiem. Natomiast wiosna była lepsza, zwłaszcza pod kątem sposobu gry zespołu, jego organizacji, było to na wyższym poziomie. Poprawiła się również nasza skuteczność. W przeciągu całego sezonu jednak zremisowaliśmy zbyt wiele takich starć, w których byliśmy zespołem z przewagą i zasługiwaliśmy na trzy punkty. Liczymy bardzo mocno na to, że w zbliżających się rozgrywkach ta skuteczność znów się poprawi, a tym samym i wynik - kończy trener Siemiński.

Inauguracyjny mecz z Lechią Śląsk rozegra w Gdańsku w sobotę, 13 sierpnia, o godzinie 13.00.

Kadra zespołu Centralnej Ligi Juniorów U-19 na sezon 2022/2023:

Bartosz Głogowski, Wiktor Sierda, Hubert Śliczniak, Tobiasz Celebański - Patryk Bednarczyk, Jan Goszczyński, Michał Kaliszczak, Bartosz Kosiba, Maciej Krawczuk, Krzysztof Kurowski, Mateusz Lipiński, Szymon Lisiecki, Mikołaj Marszałek, Dawid Matuszewski, Jakub Poliński, Allen Rozum, Eryk Sikora, Jakub Solarz, Mateusz Solarz, Bartosz Suski, Stanisław Szczyrek, Oskar Wojtczak, Aleksander Wołczek, Jerzy Zender
Autor: Kacper Rudzik, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław