Wydarzenia

Podsumowanie 2013 roku: Kwiecień

2013-12-30 15:34:19
Kwiecień 2013 roku był bardzo wymagającym miesiącem dla Śląska Wrocław. Piłkarze WKS-u mierzyli się bowiem z takimi rywalami jak Górnik Zabrze, Wisła Kraków, Polonia Warszawa czy Zagłębie Lubin. Największym sukcesem podopiecznych Stanislava Levego był awans do finału Pucharu Polski po niemal 26 latach przerwy.
Ekipa z Oporowskiej zwyciężyła w obu spotkaniach półfinałowych z Wisłą. Najpierw pokonała krakowian przed własną publicznością 2:1, a już tydzień później przypieczętowała awans wygrywając na wyjeździe 3:2. Pojedynek rewanżowy miał szczególne znaczenie dla Waldemara Soboty, który rozegrał setny mecz w barwach Śląska. Drugim finalistą została Legia Warszawa, pokonując w dwumeczu Ruch Chorzów.

W rozgrywkach ligowych Śląsk wygrał z Górnikiem Zabrze (2:1), zremisował z Polonią Warszawa (2:2) i Lechią Gdańsk (1:1) oraz przegrał z Zagłębiem Lubin w derby Dolnego Śląska (0:4).

Kwiecień był udanym miesiącem dla zawodników Młodego Śląska, którzy pokonali Polonię Warszawa (2:0) i Zagłębie Lubin (1:0) oraz podzielili się punktami z Lechią Gdańsk (2:2).

Władze Ekstraklasy podjęły decyzję o zmianie formatu rozgrywek. Od sezonu 2013/14 zwiększono liczbę kolejek z 30 do 37, przy czym po kolejce numer 30 została wprowadzona runda finałowa oraz podział na grupę mistrzowską i spadkową, liczące po osiem drużyn.

Piłkarze Śląska zaistnieli również w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Na turnieju pod egidą UEFA w meczu kadry U-16 z Litwą wystąpił bramkarz Wojciech Kocielski (3:1). Zaproszenie na zgrupowanie reprezentacji do lat 18 i towarzyską konfrontację z Białorusią otrzymał napastnik Marcin Przybylski. Młodzi zawodnicy WKS-u z rocznika 1997 Adrian Sobczak, Nikodem Aleksandrowicz, Wojciech Kocielski, Mateusz Garłowski, Mikołaj Kotfas otrzymali powołania na zgrupowanie i sparing z reprezentacją Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Ten sam zaszczyt spotkał nieco młodszych adeptów szkółki Śląska urodzonych w 2001 roku: Tomasza Skrzypka, Marcela Bończę-Pióro, Oliviera Wyparta, Gracjana Korytkowskiego, Igora Porańskiego i Karola Osieckiego.

Podczas meczu z Górnikiem Zabrze wrocławski klub uhonorował zdobywców pierwszego w historii WKS-u mistrzostwa Polski z 1977 roku. Wyróżnienie odebrał między innymi najlepszy strzelec w historii Śląska Janusz Sybis, rekordzista pod względem występów w ekstraklasie Mieczysław Kopycki czy ówczesny trener Władysław Żmuda.

Do sprzedaży trafił album „Z piłkarskim Śląskiem przez lata…” przedstawiający losy klubu od 1947 roku do końca sezonu 2011/2012, kiedy WKS po raz drugi w swojej historii sięgnął po mistrzostwo Polski. Współautorem albumu był fizjoterapeuta Śląska Jarosław Szandrocho.

Mecz przyjaźni pomiędzy Śląskiem i Lechią był pierwszym spotkaniem w dziejach polskiej ekstraklasy relacjonowanym przez dwóch spikerów - Andrzeja Gliniaka z WKS-u oraz Marcina Gałka z Lechii.

Klub z Oporowskiej zaangażował się w akcję charytatywną organizowaną przez Fundację Ekstraklasy, w której można było wylicytować unikalne pamiątki z trzech poprzednich sezonów polskich rozgrywek piłkarskich. Śląsk został także partnerem akcji „Drzewko za makulaturę”.

Konfrontacje Śląska z Górnikiem, a następnie z Polonią Warszawa były najchętniej oglądanymi meczami kolejno 21. i 22. tury spotkań T-Mobile Ekstraklasy. Pierwszy pojedynek obejrzało blisko pół miliona widzów, z kolei drugi niemal 400 tysięcy.
Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław