Wydarzenia

Podsumowanie 2013 roku: Listopad

2014-01-06 12:56:30
Listopad 2013 roku był newralgicznym miesiącem ze względu na zmiany w strukturach Śląska. Właścicielem klubu stało się bowiem miasto Wrocław, które przejęło akcje od Zygmunta Solorza. Wielki sukces odnieśli juniorzy młodsi, wygrywając rozgrywki na Dolnym Śląsku i awansując do ligi makroegionalnej. Podopieczni Stanislava Levego zanotowali pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w sezonie, a rezerwy zakończyły swoje rozgrywki w rundzie jesiennej.
Wraz ze zmianami właścicielskimi doszło do zmiany zarządu klubu. Nowym prezesem Śląska został Paweł Żelem, a wiceprezesem Marek Drabczyk.

Śląsk wygrał po raz pierwszy na terenie rywala w konfrontacji z Lechią Gdańsk 2:1. W pozostałych listopadowych meczach zanotował remis z Koroną Kielce 1:1 oraz dwie porażki z Jagiellonią Białystok 1:3 i Wisłą Kraków 0:3. W spotkaniu z kieleckim zespołem WKS był o krok od zdobycia trzech punktów, ale po bramce w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry ostatecznie obie drużyny podzieliły się punktami.

Pojedynek z Lechią był szczególny dla Przemysława Kaźmierczaka. Pomocnik rozegrał swój setny w mecz w barwach Śląska.

Listopad był dla rezerw Śląska ostatnim miesiącem rozgrywek w 2013 roku. Podopieczni Łukasza Becelli zanotowali w tym czasie bilans trzech zwycięstw z Ilanką Rzepin 4:2, Polonią Trzebnica 2:0 i Prochowiczanką Prochowice 5:2 oraz jednej porażki z Foto-Higieną Gać 1:2. Dało im to siódme miejsce w tabeli III ligi w grupie dolnośląsko-lubuskiej ze stratą dziesięciu punktów do lidera Stilonu Gorzów Wielkopolski.

Juniorzy młodsi zapewnili sobie awans do ligi makroegionalnej na kolejkę przed końcem pokonując Lechię Dzierżoniów 2:1. Juniorzy starsi, którzy już występują na tym szczeblu rozgrywek, zakończyli zmagania w rundzie jesiennej na szóstej lokacie.

Dwie drużyny Śląska awansowały do grupy mistrzowskiej Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy. Na ogromne uznanie zasługuje zespół prowadzony przez trenera Macieja Stasiuka, bowiem występowali w nim piłkarze z roczników 2000 i 2001. Był to jedyny zespół w stawce z tak młodym składem. Taki sam sukces osiągnął również zespół młodzików.

W listopadzie kontrakt za porozumieniem stron rozwiązał ze Śląskiem Amir Spahić. Z kolei na testy został zaproszony fiński pomocnik Patrik Lomski oraz występujący w tej samej formacji Paweł Zieliński.

Spotkanie Śląska w z Podbeskidziem Bielską Biała w czternastej i z Lechią Gdańsk w piętnastej kolejce T-Mobile Ekstraklasy były najchętniej wybieranymi meczami przez telewidzów.

Gracze WKS-u po raz kolejny zaznaczyli swoją obecność w reprezentacjach narodowych. Tomasz Hołota otrzymał powołanie na towarzyskie mecze Polski ze Słowacją i Irlandią. Dalibor Stevanović zagrał dla Słowenii w spotkaniu towarzyskim z Kanadą (1:0), spędzając na boisku pełne 90 minut. Stał się w ten sposób drugim obcokrajowcem w historii Śląska, który jako gracz klubu z Oporowskiej wystąpił w swojej kadrze narodowej. Do reprezentacji Polski U-18 na towarzyski dwumecz z Portugalią został zaproszony Kamil Dankowski, a na zgrupowanie selekcyjne kadry U-15 Michał Kuriata. Dali o sobie znać także adepci z rocznika 2000/2001, którzy reprezentowali Dolnośląski Związek Piłki Nożnej w zwycięskim pojedynku z rówieśnikami z Opolskiego ZPN-u. W kadrze regionu na to spotkanie znalazł się Patryk Ostrowski, Bartosz Boruń, Piotr Zabielski, Kacper Korkosz i Olivier Wypart.

Polski Związek Piłki Nożnej nagrodził klub z Oporowskiej za wzorową organizację przyjmowania kibiców przyjezdnych. Wyróżnienie zostało wręczone w czasie Gali Fair Play organizowanej w ramach ogólnopolskiej konferencji "Bezpieczny Stadion".

Liczne grono ludzi związanych ze Śląskiem zostało nominowane do tytułu Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska w 2013 roku w 61. Plebiscycie Gazety Wrocławskiej i Radia Wrocław. Wśród wyróżnionych sportowców znalazło się aż szesnastu zawodników brązowych medalistów mistrzostw Polski: Mateusz Cetnarski, Dudu Paraiba, Rafał Gikiewicz, Rafał Grodzicki, Tomasz Hołota, Przemysł Kaźmierczak, Marian Kelemen, Adam Kokoszka, Sebastian Mila, Krzysztof Ostrowski, Marco Paixao, Sylwester Patejuk, Mariusz Pawelec, Sebino Plaku, Tadeusz Socha, Dalibor Stevanovic oraz dwóch były graczy WKS-u: Piotr Ćwielong i Waldemar Sobota. Doceniony został także trener zielono-biało-czerwonych Stanislav Levy, który trafił do grona nominowanych szkoleniowców.

W siedzibie klubu odbyło się spotkanie byłych piłkarzy WKS-u, którzy osiągali ze Śląskiem historyczne sukcesy: awans do Ekstraklasy (czerwiec 1964), tytuł mistrza Polski (sezon 1976/77), a także Puchar i Superpuchar Polski (1987). Na Oporowskiej pojawili się: Janusz Sybis, Klaus Masseli, Stefan Machaj, Wacław Cholewa, Mirosław Gil, Eugeniusz Kulik, Henryk Kowalczyk, Ireneusz Garłowski, Waldemar Prusik, Wacław Jarmuż, Paweł Śpiewok, Władysław Żmuda, Władysław Poręba, Krzysztof Karpiński, były opiekun zespołu Romuald Szukiełowicz i fizjoterapeuta Złotej Drużyny z 1977 roku Piotr Ruśniok.

Piłkarze Śląska przyłączyli się do akcji Movember, której celem jest przypominanie mężczyznom o profilaktycznych badaniach wykrywających raka prostaty i jąder.

Filmy zamieszczone na kanale Śląska na portalu youtube.com przekroczyły trzy miliony wyświetleń.
Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław