Wydarzenia

Rak nie gra fair - my tak! Specjalna akcja na meczu piłkarek

2023-11-04 08:00:00
Podczas 9. kolejki piłkarskiej Orlen Ekstraligi Kobiet odbędzie się akcja #RakNieGraFair, która organizowana jest przez Pierwszą Ligą Piłkarską we współpracy ze Stowarzyszeniem „Młode z rakiem”. Akcja zwraca uwagę na istotę badań profilaktycznych w kierunku raka piersi bez względu na wiek, czy płeć. Wczesne wykrycie raka piersi daje możliwość wyleczenia. Śląsk Wrocław w tej kolejce zagra z SMS-em Łódź.
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym czasie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką, a także nowoczesnym leczeniem. Rak piersi to najczęściej występujący z nowotworów u kobiet, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Coraz częściej dotyka osoby młode tj. po 20 roku życia. W naszym kraju raka piersi diagnozuje się u około 20 tysięcy kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.

"Różowy październik" to idealna okazja do promowania profilaktyki i czujności onkologicznej. Akcja skierowana jest nie tylko do żeńskiej części kibiców, ale także do męskiej. Mężczyźni mogą rozpocząć dyskusję o profilaktyce w swoich domach i tym samym pomóc swoim najbliższym kobietom. Co ważne, uważać muszą także mężczyźni, ponieważ rak piersi może dotknąć także męską część populacji.

Akcja #RakNieGraFair przełamuje stereotyp myślenia i pokazuje, że rak piersi to choroba nie tylko naszych mam, babć, czy cioć, ale również młodych kobiet i mężczyzn, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności onkologicznej.Podczas 9. kolejki wszystkie drużyny Orlen Ekstraligi Kobiet będą promować tę ważną inicjatywę. Kapitanki zagrają w różowych opaskach, podkreślając swoje zaangażowanie w akcję #RakNieGraFair. Dodatkowo na meczu GKS Katowice - AP Orlen Gdańsk, który 4 listopada o godz. 12:45 będzie transmitowany na antenach TVP Sport, pojawi się baner dotyczący akcji. Podczas meczu kibice będą mogli także usłyszeć komunikat zachęcający do profilaktycznych badań. W przestrzeni internetowej kibice będą mogli zapoznać się z infografiką i krótką instrukcją z samobadania piersi.

- Jesteśmy dumni, że Pierwsza Liga Piłkarska wychodzi poza sztywne ramy współpracy i organizuje akcję skierowaną w dużej mierze do kobiet-kibicek, a także ich bliskich. Cieszy nas, że piłka nożna stają się miejscem podnoszenia świadomości społecznej na temat raka piersi i swoje zasięgi może wykorzystać w ważnej sprawie. Zachęcanie do wykonywania samobadania, a także badań profilaktycznych: mammografii, USG może uratować komuś życie. Sport ma nie tylko moc rozrywki, ale również ogromny potencjał w przekazywaniu ważnych przesłań społecznych - dodała Klaudia Lencka, członek zarządu Stowarzyszenia Młode z rakiem.

Stowarzyszenie Młode z rakiem - jego głównym celem jest prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej zwiększającej świadomość społeczeństwa na występowanie raka piersi u młodych kobiet. Dzięki  osobistym doświadczeniom dzielą się wiedzą, dają nadzieję, a także stawiają na profilaktykę. Te młode osoby łamią stereotyp myślenia i pokazują, by każdy bez względu na swój wiek, zawsze był czujny i wykonywał regularne badania profilaktyczne.
Autor: Informacja Prasowa

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław