Wydarzenia

Śląsk Wrocław z drużyną blind footballu!

2019-04-24 18:30:00
Śląsk bierze pod swoje skrzydła drużynę blind footballu! Wrocławscy zawodnicy piłki nożnej dla niewidomych będą teraz występować pod szyldem WKS-u.
Nowa sekcja Śląska powstała dzięki nawiązaniu współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych SPRINT. Stowarzyszenie od 2010 roku prowadzi we Wrocławiu drużynę piłki nożnej dla niewidomych, tworząc drugi obok Krakowa tak silny ośrodek tego sportu w Polsce.
 
- Zależy nam, aby Wrocław był miastem, w życiu którego aktywnie uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że misją społeczną Śląska - poza dbaniem o dostępność meczów piłkarskich dla każdego mieszkańca - będzie także wsparcie osób niewidomych w realizowaniu ich sportowych pasji - podkreśla Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Drużyna, nad którą patronat sprawuje UKS SPRINT, zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football, przyjmie także barwy i herb wrocławskiego klubu. Śląsk będzie ściśle współpracował ze stowarzyszeniem w zakresie prowadzenia zespołu. Zapewni wsparcie organizacyjne oraz sprzęt sportowy dla zawodników i trenerów (dzięki zaangażowaniu partnera klubu firmy Vitasport).

Śląsk od wielu lat podejmuje działania na rzecz osób niepełnosprawnych, które najliczniej w skali kraju pojawiają się na jego meczach. Spotkania rozgrywane na Stadionie Wrocław są dostępne dla wszystkich kibiców, m.in. dzięki audiodeskrypcji dla niewidomych i słabowidzących fanów. We Wrocławiu od dekady prężnie działa Klub Kibiców Niepełnosprawnych – największa w Polsce organizacja aktywizująca niepełnosprawnych sympatyków sportu. W maju ubiegłego roku 1074 fanów z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami dopingowało Trójkolorowych w meczu z Piastem Gliwice, co było rekordem świata. Poprzedni, z 2015 roku, również należał do kibiców z Wrocławia.

- Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny blindfootballowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier - otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, łączącego różne środowiska - zaznacza Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław. - Jesteśmy pełni podziwu nie tylko wobec umiejętności, ale i postawy zawodników uprawiających tę trudną dyscyplinę sportu, jaką jest blind football. Cieszymy się, że możemy powitać ich w naszej piłkarskiej rodzinie Śląska Wrocław - dodaje.
 
Blind football to sport drużynowy, opierający się w znacznym stopniu o świat dźwięków. W grze biorą udział dwa zespoły złożone z pięciu zawodników. Grają oni - z wyjątkiem bramkarzy - w opaskach przesłaniających oczy, wsłuchując się w specjalnie udźwiękowioną piłkę. Dyscyplina wymaga znakomitej koordynacji ruchowej, ale także współpracy w zespole. Podstawę gry stanowi bowiem dobra komunikacja.

W nowej drużynie Śląska występować będą reprezentanci Polski w piłce nożnej niewidomych, którzy mają za sobą rywalizację w międzynarodowych turniejach. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że będziemy reprezentować barwy WKS-u. Nadal trudno nam w to uwierzyć, to spełnienie naszych marzeń - mówi kapitan blindfootballowej drużyny Robert Mkrtchyan. - To przełomowe wydarzenie nie tylko dla nas, ale i całej dyscypliny. Mamy głębokie przekonanie, że przed blind footballem w naszym kraju otwierają się teraz zupełnie nowe możliwości - zaznacza Mikołaj Nowacki, trener nowej sekcji Śląska.

Okazja, by przekonać się, na czym polega blind football, pojawi się 4 i 5 maja. W tych dniach na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu rozegrany zostanie turniej Ligi Centralnej Europy w blind footballu. Będzie to jednocześnie pierwsza impreza z udziałem nowej drużyny WKS Śląsk Wrocław.Autor: Biuro Prasowe, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław