Wydarzenia

W obozie rywala: Cracovia

2024-05-10 12:55:00
Dziś wieczorem Śląsk Wrocław powalczy o powrót na fotel lidera PKO BP Ekstraklasy. Rywalem Wojskowych w 32. kolejce będzie Cracovia, z którą wrocławianie rozegrali szalone spotkanie w rundzie jesiennej. O formie rywala ekipy Jacka Magiery, groźnych przeciwnikach i scenariuszu na piątkowe starcie rozmawiamy z Bartoszem Marcinkowskim z serwisu „Krakoska Piłka”.

Meczem z Górnikiem zespół Cracovii mocno przybliżył się do utrzymania w PKO Ekstraklasie. Nastroje po tym meczu są trochę spokojniejsze? Spadek z pewnością zaczął zaglądać w oczy
kibicom…

Zgadza się, nastroje są spokojne po tym spotkaniu, ale przed Cracovią jeszcze trzy bardzo ważne i trudne mecze. Sytuacja dalej nie jest na tyle dobra, żeby się nie przejmować. Na pewno tym meczem z Górnikiem piłkarze "Pasów" udowodnili, że gdy chcą to mogą. Najważniejsze jest to, że było widać w końcu, że bardzo im zależy i mentalnie grali na bardzo wysokim poziomie, w pełni zaangażowani. Należy też dodać, że na ostatnim meczu było 12,5 tysiąca kibiców, co również podkreślał trener Tomasz Jasik na konferencji, że niesamowicie wsparcie i doping kibiców poniósł cały zespół w tym spotkaniu.

Górnik był przed tym spotkaniem w takiej formie, że nikt nie spodziewał się takiego rezultatu. Co zagrało w tym meczu w Cracovii tak, że udało się zwyciężyć aż 5:0?

Ogólnie ostatnie spotkania z Górnikiem przy Kałuży kończyły się po myśli Cracovii, także można powiedzieć, że "Pasy lubią grać z zabrzanami u siebie. Jeśli chodzi o sam mecz, to podopieczni trenera Dawida Kroczka rozegrali bardzo dobre i efektywne spotkanie. Świetnie "wyłączyli" i pozamykali skrzydła, bardzo dobrze wykorzystywali przestrzenie w grze przejściowej i kontratakach. Była bardzo dobra i dynamiczna reakcja na stratę przeciwnika, dzięki czemu można było właśnie przeprowadzić akcję ofensywną z odpowiednią liczbą graczy. I co najważniejsze, to w końcu świetne stałe fragmenty gry. Widać było, że są on przygotowane i był na nie plan, który zawodnicy znakomicie zrealizowali.Taki mecz może napędzić zespół do świetnej postawy także w trzech ostatnich starciach sezonu?

Mam nadzieję, że tak będzie. Piłkarze udowodnili, że są wstanie wygrać z każdym. Jednakże przeciwnicy są również bardzo mocni i o każdy punkt będzie ciężko. Uważam jednak, że Cracovia sobie poradzi i zainkasuje jeszcze kilka dobrych punktów potrzebnych do utrzymania. Ekstraklasa udowodniła już w tej rundzie, że każdy może wygrać z każdym.

Mecz z rundy jesiennej jest dość mocno wspominany we Wrocławiu. Śląsk dowiózł wygraną w Krakowie grając w „dziewiątkę”. W piłkarzach Cracovii będzie chęć rewanżu za tamto starcie?

Na pewno będą chcieli się zrewanżować i pokazać, że to nie przypadek, że zdobyli w tej rundzie więcej punktów do Śląska. "Pasy" wiedzą, że to ciężki teren. By zdobyć Wrocław na pewno będą musieli zagrać skoncentrowanie, mocno w defensywie i wykorzystywać każdą możliwą klarowną sytuację, bo mecz spodziewam się, że będzie zamknięty i groźnych sytuacji po obu stronach może być jak na lekarstwo. 

W meczach wyjazdowych Cracovii w ogóle pada bardzo mało goli. Spodziewasz się, że otwarcie wyniku w tym pojedynku będzie bardzo ważne?

Tak uważam i jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Zespół, który pierwszy zdobędzie bramkę będzie na pewno w komfortowej sytuacji, lecz nie będzie na pewno wtedy przesądzony wygrany w tym meczu. Zdarzyć może się wszystko.W rywalizacji z Górnikiem wyróżniło się kilku graczy w szeregach krakowian. Których z nich Śląsk musi obawiać się najbardziej?

Zgadza się. Świetny mecz zagrało kilku zawodników, to też nic dziwnego przy takim wyniku. Na pewno na wyróżnienie zasługuje Michał Rakoczy, Patryk Makuch i Otar Kakabadze. Ogólnie cała defensywa zagrała bardzo dobry mecz na czele z Kamilem Glikiem, ale też takim cichym bohaterem jak dla mnie był Karol Knap, który zanotował asystę z rzutu z autu. Ciężko pracował przez cały mecz - był takim człowiekiem od czarnej roboty.

Jaki scenariusz tego meczu Ty przewidujesz? To Śląsk, będący w grze o mistrzostwo, ruszy na rywala, czy będziemy mieli trochę piłkarskich szachów?

Wydaje mi się, że Cracovia odda inicjatywę gospodarzom i będą chcieli skupić się na szybkiej i sprawnej grze w fazie przejściowej. Może być również tak, że zobaczymy całkiem dwie inne połowy w zależności od tego, który zespół szybciej zdobędzie bramkę. Jednak przy wyniku 0:0 może być to zamknięte spotkanie.

Bilety na starcie Śląsk - Cracovia wciąż są dostępne. Możecie je zakupić TUTAJ.

  

Autor: Bartosz Rabenda, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław