Wydarzenia

Wartościowy staż trenera Horwata

2018-01-29 18:00:00
Trener rezerw Ślaska Tomasz Horwat odbył staż trenerski, który składał się z wizyt w hiszpańskim klubie Atlético Madryt oraz portugalskich Belenenses i Benfice Lizbona.
Szkoleniowiec drugiego zespołu WKS-u, korzystając z kilku dni wolnych, mógł wymienić się doświadczeniami z trenerami z Półwyspu Iberyjskiego oraz poznać metody pracy portugalskich i hiszpańskich drużyn. Staż zorganiozwał klub trenerów Comt Coaching Club - Był to dla mnie bardzo pożyteczny wyjazd. Odbyłem wiele spotkań i rozmów, a do tego obejrzałem 10 meczów na różnych poziomach rozgrywkowych i wiekowych w Hiszpanii i Portugalii. Począwszy od La Liga, skończywszy na rozgrywkach drużyn U19 i U17 – opowiada trener Horwat. – Traktuję to jako fajny przegląd poziomu piłkarskiego i organizacyjnego klubów hiszpańskich i portugalskich – dodaje. Jak zaznacza trener rezerw na szczególną uwagę zasługuje ośrodek Belenenses, portugalski klub z lizbońskiej dzielnicy Belém, czterokrotny mistrz Portugalii, obecnie występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej. - Na pierwszy rzut oka wydaje się, że czas tam się zatrzymał jakieś 20 lat temu. Niezbyt ciekawy budynek klubowy, brak nowoczesnego sprzętu i dość prowizoryczne miejsca pracy. Do tego skromny budżet i raczej brak perspektyw, by coś miało się nagle poprawić. – mówi Horwat. – Mimo wszystko i na przekór wszystkim potrafią pracować bardzo profesjonalnie i szkolą młodzież na wysokim poziomie. Jest to naprawdę godne podziwu z jaka pasją pracują tam ludzie. Myślę, że można to porównać czasem do polskich realiów i do naszego pesymizmu. Tak jednak nie można myśleć. Wszystko da się zrobić, wystarczą chęci, co pokazuje akademia Belenenses. Zdecydowanie takie podejście potrzebne jest do pracy w tym fachu.

Oto warunki pracy trenerów z akademii Belenenses:

Co ciekawe w tym samym mieście znajduje się ośrodek szkoleniowy Benfiki Lizbona - Caixa Futebol Campus, który słynie ze znakomitego szkolenia młodzieży i zaliczany jest do jednej z najlepszych i najnowocześniejszych akademii świata. - Przeskok jest niesamowity. Aż wierzyć się nie chce, że te dwa miejsca dzieli jedynie kilkanaście kilometrów. Benfica to absolutny top. To klub, który co roku sprzedaje zawodników za kilkanaście milionów euro do najmocniejszych europejskich drużyn. Baza treningowa robi bardzo duże wrażenie. Jest w niej wszystko, o czym może trener i zawodnik marzyć. Widać, że jest to już „fabryka” piłkarzy, ale poparta znakomitą organizacją, treningami i podejściem do piłki. Ludzie tu pracujący wykonali piękną pracę, która teraz daje owoce.  – kontynuuje trener. – Benfica pod względem szkolenia młodzieży odjechała znanym firmom w Europie. Natomiast powinniśmy czerpać wzorce z ich pracy, zaangażowania oraz profesjonalizmu i przenosić to do pracy u nas. Wiadomo, my przede wszystkim potrzebujemy czasu i dobrej bazy szkoleniowej, bo to jest wyznacznik, ale dążymy do tego, by szkolić na najwyższym poziomie.
 
Na stażu trener Horwat poznał trzy bazy treningowe oraz najnowsze technologie, które wykorzystywane są do szkolenia piłkarzy, między innymi słynne Benfica Lab 360. W każdej wolnej chwili przyglądał się treningom zespołów młodzieżowych z Hiszpanii i Portugalii. - Niesamowicie ważna jest jakość treningu i dzięki takim stażom możemy podpatrzeć różne elementy i przenosić je na nasz grunt – analizuje Tomasz Horwat. – Nie możemy mówić, że w Hiszpanii grają lepiej, bo mają inną pogodę i warunki. Musimy dążyć do tego, by zbudować najsilniejszą akademię w Polsce. Jak do tego dojść? Trzeba zakasać rękawy, zasuwać i dawać z siebie max. Potem możemy tego samego wymagać od naszych zawodników. W ten sposób musimy na to patrzeć, a naszą pracą możemy zbudować znaczącą akademię nie tylko w Polsce, ale i w Europie. To jest nasz cel. 

 
Autor: Michał Krzyminski, Fot. Tomasz Horwat

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław